wisła

Sprzątanie świata, dostali książkę za worek śmieci

Kolejna udana akcja organizacji Dzielnica Wisła za nami. 27 lipca z inicjatywy Anny Jaklewicz i ze wsparciem Dzielnicy Wisła odbyła się szósta edycja akcji Książka za worek śmieci. Wydarzenie było jednocześnie: imprezą urodzinową Ani i skutecznym działaniem na rzecz przyrody.

autor: Patrycja Anisierowicz

Ania jest podróżniczką, archeolożką, autorką wielu książek. Mówi o sobie, że chce posprzątać świat, dlatego wykorzystuje ku temu każdą możliwą okazję. Zamarzyła sobie huczne świętowanie swoich 40. urodzin. Rzeczywiście była to wyjątkowa impreza, bo razem z nią świętowało kilkudziesięciu warszawiaków. Zorganizowała też akcję sprzątania stolicy. Nie musiała długo czekać na odzew. Dodatkowo rozdawała prezenty. Każdy z pierwszych 40 zarejestrowanych uczestników otrzymał od Ani książkę.

W ostatnich czasach wzrasta świadomość dotycząca zagrożeń wynikających z niszczycielskiej działalności człowieka. Ludzie zaczęli dostrzegać jak niebezpieczne może być igranie z naturą. Często wpływ na to mają osoby takie jak Greta Thunberg – nominowana do nagrody Nobla nastolatka, rozpoczęła międzynarodowe strajki młodzieży w obronie środowiska czy Areta Szpura, która zorganizowała akcję nawołującą do zrezygnowania z nadużywania szkodliwego plastiku.

Skąd pomysł na nietypowe świętowanie urodzin?

Ania od lat podróżuje, jest laureatką wielu nagród za podróżnicze prezentacje m.in. jej pokaz o Indonezji został doceniony na największym festiwalu podróżniczym w Europie, z kolei prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie OFF na festiwalu Trzy Żywioły. Doceniane są także jej liczne reportaże z podróży. Pasja do poznawania świata jest dla niej związana z miłością do natury, dlatego postanowiła propagować działanie na rzecz środowiska.

To nie pierwszy raz, kiedy Dzielnica Wisła wspiera takie akcje.

Jej celem jest popularyzacja wszelkiego rodzaju aktywności związanych z największą z polskich rzek. Dzielnica Wisła wspiera m.in. biegowe treningi w plenerze, zawody wioślarskie czy Tai Chi na plaży. Przygotowuje także liczne wystawy i seminaria. Co więcej, odkąd okolice Wisły, a w szczególności plaża Poniatówka, stały się popularnym, a co za tym idzie często odwiedzanym terenem, Dzielnica Wisła organizuje akcje sprzątania plaż. Przedstawiciele organizacji chodzą po plaży i rozdają worki oraz reklamówki na śmieci, a nawet papierowe popielniczki. Wszystko dla dobra środowiska.

Co Ty możesz zrobić?

Trzeba pamiętać, że dbanie o naturę to nie tylko wielkie i szumne hasła. To małe, codziennie rzeczy, które zwielokrotnione dają spektakularne rezultaty. I choć nie wątpimy, że Ania osiągnie swój cel i posprząta świat, to Ty nie musisz tego robić. Zacznij od siebie. Wynieś butelki, które przyniosłeś na plażę. Puste są przecież lżejsze. Sprzątnij niedopałki papierosów wokół siebie, zajmie Ci to chwilę, a jeśli zauważysz, że to jak postępujesz wobec przyrody ma znaczenie, zaczniesz doceniać ją jeszcze bardziej. Warto!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ