Ruszyła 10. Afrykamera

Już po raz dziesiąty, do największych polskich miast zawitała kultura czarnego kontynentu. Festiwal Afrykamera od lat przyciąga fanów afrykańskiego kina, muzyki, kuchni i nie tylko. W tym roku organizatorzy festiwalu zabierają nas w podróż po Etiopii. 

Źródło: materiały prasowe

Festiwal otworzy nominowany do Oscara dokument „Virguna”. Film w reżyserii Orlando van Einsiedela to trzymająca w napięciu opowieść o parku narodowym, który jest świadkiem walki o zachowanie ginącego gatunku, a z drugiej strony wciąż toczą się w nim krwawe działania wojny domowej. Dokument, wyprodukowany przez Leonardo DiCaprio, cieszy się wśród polskich widzów tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy festiwalu postanowili rozszerzyć pokaz otwarcia w warszawskiej Kinotece na dwie sale kinowe.

Kolejną, ważną pozycją w harmonogramie pokazów tegorocznej Afrykamery jest „Gorączka” – dramat psychologiczny dotykający niezwykle aktualnego problemu pokoleniowych konfliktów w imigranckich środowiskach Europy. Marokańsko-francuska produkcja opowiada historię zbuntowanego nastolatka, który na płaszczyźnie niełatwych relacji rodzinnych próbuje rozwinąć swój artystyczny talent. Ważnego problemu dzisiejszej Afryki dotyka również  film „Historie Naszego Życia”. Jest to nakręcony w półprofesjonalnych warunkach cykl krótkometrażowych rozmów z młodymi przedstawicielami kenijskich środowisk LGBT. Film został zakazany w Kenii „za obsceniczność, ukazywanie scen seksualnych oraz za promocję homoseksualizmu, który jest wbrew narodowym normom i wartościom”. Jest z czego wybierać w repertuarze 10. edycji festiwalu. Widzowie szukający niesztampowych wrażeń, mogą wybrać się na pokazy filmów z gatunku dokumentów muzycznych lub science fiction.

W ramach wydarzeń towarzyszących pokazom festiwalowych filmów, możemy oglądać futurystyczną wystawę „Africa 2081 A.D.” Zgodnie z motywem przewodnim wydarzenia, czyli Etiopią – krainą uważaną za kolebkę cywilizacji, Afrykamera 2015 proponuje nam warsztaty etiopskiej kuchni i ceramiki oraz multimedialne pokazy o architekturze tego kraju. Jak co roku, festiwalowe filmy powalczą o dwie nagrody – przyznawaną przez jury Złotą Zebrę oraz Złotą Gazelę, nagrodę publiczności.

Wydarzenia w ramach 10. Festiwalu Filmów Afrykańskich – Afrykamera 2015 odbędą się w dniach 20-30 kwietnia w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Koninie i Szczecinie. Harmonogram, bilety i więcej informacji o festiwalu dostępne są na stronie internetowej oraz Facebooku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ