Pij mleko na zdrowie!

Niektórzy nie wyobrażają sobie diety bezmlecznej, inni są jej zagorzałymi zwolennikami. Na sklepowych półkach mamy wiele rodzajów mleka. Które z nich jest najbardziej wartościowe i dlaczego warto je pić? Oto krótkie zestawienie.

Źródło: pixabay.comMleko sojowe

Mleko sojowe dużą popularnością cieszy się w Chinach, najczęściej powstaje z brązowego ryżu. Uznano, że jego odkrywcą jest Liu An, który podobno zapoczątkował technikę produkcji już w 164 r. n. e. Ten rodzaj mleka mogą bez obaw pić osoby uczulone na produkty mleczne. Niewątpliwą zaletą mleka sojowego jest jego niski indeks glikemiczny. Warto dodać, że nie zawiera cholesterolu, ale za to ma w swoim składzie fitoestrogeny (niwelują ryzyko zachorowania na raka prostaty) i wykazuje korzystne oddziaływanie w przypadku chorób serca. Mleko sojowe powinny pić zwłaszcza kobiety będące w okresie menopauzy (przeciwdziała negatywnym skutkom tego procesu) oraz osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego (m. in. nie dopuszcza do powstawania soku żołądkowego). Jest częstym składnikiem diety wegetarian oraz wegan.

Mleko krowie

Krowie mleko to w Polsce jeden z najbardziej popularnych napojów. Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez tego produktu. Mleko krowie jest nieocenionym źródłem wapnia. Zawiera także magnez, cynk i potas oraz witaminy: A, D i E. Niestety nie wszyscy powinni pić mleko krowie. Niektórzy wykazują nietolerancję laktozy. Mleko krowie jest najlepiej tolerowane przez mieszkańców Europy Północnej, a także Słowian.

Mleko kozie

Tym, którzy wykazują nietolerancję laktozy, poleca się mleko kozie. Nie jest ono mniej ubogie w cenne składniki odżywcze niż mleko krowie. Wręcz przeciwnie, charakteryzuje je większa ilość wapnia, fosforu, potasu oraz witamin. To źródło kwasu foliowego, trzeba także wspomnieć, że jest bardzo lekkostrawne. W przypadku koziego mleka proces ten trwa zaledwie 20 minut. Ma jednak bardzo charakterystyczny smak i zapach, który odrzuca wiele osób.

Mleko migdałowe

Według wielu osób jego smak jest dużo lepszy nić smak mleka krowiego. To dobry wybór dla osób z nietolerancją laktozy oraz glutenu. Jest również wskazane do spożycia przez uczulonych na soję. Mleko migdałowe to wspaniałe źródło witaminy E oraz minerałów: żelaza, wapnia, cynku, potasu, manganu. Co prawda niektórzy uważają, że jest zbyt tłuste, nie da się jednak zaprzeczyć, że to zdrowy tłuszcz. Ci, którzy potrzebują wzbogacić swoją dietę nienasyconymi kwasami omega-3, powinni sięgnąć właśnie po mleko migdałowe.

Mleko kokosowe

Mleko kokosowe jest pochodzenia roślinnego, a do jego przygotowania w domu wystarczy orzech kokosowy i przegotowana woda. Pomimo tego, że można kupić je w sklepie, wersja domowa będzie o wiele zdrowsza. Mleko kokosowe, które widnieje na sklepowych półkach, bardzo często zawiera szkodliwe emulgatory oraz środki zagęszczające. Przygotowane samodzielnie mleko kokosowe ma wiele cennych właściwości: antygrzybicznych, antywirusowych czy antybakteryjnych. Polecane jest osobom zmagającym się z problemami skórnymi, np. trądzikiem. Można je stosować bezpośrednio na skórę.

Mleko ryżowe

Najczęściej jest produkowane z brązowego ryżu. Podobnie jak w przypadku mleka kokosowego, lepiej jest przygotować je samemu. Nie jest to trudny proces. Przede wszystkim sklepowa wersja nie zawiera błonnika i może poważnie zaszkodzić cukrzykom (ze względu na zawartość skrobi). Natomiast naturalnie przygotowane mleko ma niewielką ilość białka oraz wapnia (w produktach sklepowych wapń jest dodawany do składu), co powoduje, że nie ma wielu chętnych na jego picie. Mleko ryżowe mogą spożywać osoby uczulone na soję, orzechy i mleko krowie. 

Mleko owsiane

To nieocenione źródło błonnika i kwasu foliowego. Tak jak mleko kozie ma większą ilość wapnia niż mleko krowie. Cechuje się także większą ilością witaminy A. Kolejną zaletą jest mała zawartość tłuszczu i bogactwo minerałów. Mleko owsiane powinni pić anemicy, ponieważ zawiera dużo żelaza. Do jego przygotowania wystarczą płatki owsiane i przegotowana woda, opcjonalnie można dodać do smaku odrobinę stewii czy wanilii. Ma wodnistą konsystencję.


________________

 

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.

 



ZOSTAW ODPOWIEDŹ