Parabeny w kosmetykach

Liczne doniesienia o szkodliwości parabenów spowodowały, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które ich nie zawierają.  Czy parabeny są szkodliwe dla naszego zdrowia i jak znaleźć najbezpieczniejszy kosmetyk? parabeny do tekstu

Parabeny są to substancje konserwujące, które zapewniają dłuższy termin przydatności produktów. Znajdują się zwłaszcza w dezodorantach i antyperspirantach, ale także w kremach, mleczkach, olejkach do ciała, szamponach, żelach pod prysznic, perfumach, pomadkach do ust, podkładach i pudrach. Pojawiają się również w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci. Ich zawartość waha się od 0,3 do 0,5 proc. Im mniej tych składników w produkcie, tym lepiej dla naszej skóry, jednak stosowanie niektórych konserwantów jest nieuniknione.

Kwestia tego, czy są bezpieczne wciąż pozostaje jednak dyskusyjna. Istnieje teza o ich wyraźnym wpływie na rozwój rakowych komórek w organizmie. Ostatecznie jednak nie udowodniono działania nowotworowego. Niezależnie od wyników dalszych badań, producenci ograniczają użycie parabenów w swoich kosmetykach.

Jak więc znaleźć najbezpieczniejszy kosmetyk i czym sugerować się przy kupnie?

Zawsze należy sprawdzić skład chemiczny produktu. Warto wiedzieć jakich substancji należy unikać. Na opakowaniu, w opisie składu kosmetyku, parabeny najczęściej kryją się pod  następującymi nazwami:

  • Methylparaben
  • Ethylparaben
  • Isopropylparaben
  • Propylparaben
  • Butylparaben
  • Benzylparaben
  • Glutaraldehyde
  • Hexamidine-Diisethionate
  • Phenol
  • Phenyl Mercuric Acetate
  • Phenyl Mercuric Borate

Nie należy sięgać po produkty, mające w składzie polyacrylamide. Badania naukowe, wykazały jego działanie rakotwórcze. Dodatkowo w połączeniu z formaldehydem daje silne działanie toksyczne i niesie za sobą wiele zagrożeń. Trzeba też  szczególnie uważać na formaldehyd. Jest to toksyczny związek, który powoduje silne reakcje alergiczne. Stosowany był w kosmetyce, jako pierwszy konserwant. Jego pochodne, których również powinniśmy unikać to m. in.: 2 Bromo-2Nitropropane1,3-Diol, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Bronopol, DMDM Hydantoin, Quaternium-15.

Istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupów, jest wielkość i forma opakowania produktu. Najbezpieczniejsze są te, które ograniczają dostęp mikroorganizmów. Kosmetyki w tubkach, w sprayu lub w innym szczelnym opakowaniu z dozownikiem są najlepszym rozwiązaniem, gdyż ograniczają dostęp powietrza do produktu.

Liczne kontrowersje oraz doniesienia o szkodliwości parabenów spowodowały, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które ich nie zawierają. W odpowiedzi na potrzeby świadomych konsumentek powstało wiele marek, zajmujących  się produkcją ekologiczny kosmetyków. Produkty bez parabenów oferują m.in.: Isis Pharma, Plante System, Avene, L’Occitane, Ava, La Roche Possay.

Bardzo ważne jest żeby obserwować reakcję skóry bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku: czy nie występują podrażnienia, zaczerwienienia i reakcje alergiczne.

Jeśli zdecydowaliśmy się na stosowanie kosmetyku z parabenem, najlepiej używać go co drugi – trzeci dzień. Wspomniane substancje są szkodliwe w dużych dawkach, ciągle jednak nie ma pewności jak konkretnie wpływają na nasz organizm. Warto jednak zadbać o swoje zdrowie i  dla pewności wybierać kosmetyki z naturalnych składników

 

Beata Mironow


ZOSTAW ODPOWIEDŹ