Modest Fashion Week. Zobacz, jak wyglądał tydzień skromnej mody w Stambule

Choć przestrzegają konserwatywnych zasad, też chcą wyglądać modnie i szykownie. Dla takich kobiet stworzono Modest Fashion Week, podczas którego 70 projektantów z Malezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji udowodniło, że w skromnej modzie nie chodzi jedynie o zakrywanie ciała. Fot. International Modest Fashion Week/ YoutubeRynek muzułmańskiej odzieży wart jest 230 miliardów dolarów. Wielu znanych projektantów takich jak Uniqlo czy Dolce & Gabbana, już dawno dostrzegło potencjał leżący w tej grupie klientek, jednak ubrania dla muzułmanek nie były prezentowane wcześniej na żadnym międzynarodowym wydarzeniu. Organizatorzy Modest Fashion Week postanowili to zmienić.

Na wybiegach  modelki zaprezentowały stylowe tuniki do samej ziemi i zwiewne, pokryte kwiatami suknie we wspaniałych kolorach. Włosy kobiet ozdobione były natomiast pięknymi turbanami i chustami z delikatnych materiałów.

Modest Fashion Week, to jednak nie tylko wydarzenie modowe, lecz także furtka do kolejnej debaty nad rolą religii w świeckim państwie. Pomimo że zdecydowana większość obywateli Turcji   to muzułmanie, w kraju obowiązuje laicka konstytucja, a do niedawna w miejscach publiczny kobiety nie miały prawa zakrywać włosów.Fot. International Modest Fashion Week / YoutibeChoć na zachodzie uważa się, że zakrywanie ciała to symbol ucisku, zdecydowana większość muzułmanek dobrowolnie nosi hidżab i jest z tego dumna. Konserwatywne przekonania nie oznaczają jednak, że te kobiety chcą zrezygnować z mody i tworzenia własnego stylu.

– To tylko hidżab. Nadal jestem tą samą osobą i nadal chce być stylowa. Ty możesz nosić bikini,  ja noszę hidżab – mówi Franka Soeria reprezentująca Radę Islamskiej Mody i Designu.Fot. International Modest Fashion Week / YoutubeKerim Ture, dyrektor największej tureckiej firmy odzieżowej Modanisa oraz gospodarz imprezy ma nadzieję zmotywować świat mody do tego, by zaczął tworzyć dla muzułmańskich kobiet. Ture chce jednocześnie udowodnić, że skromność nie musi by szara i nudna.

Projektanci są przekonani, że Turcja stanowi naturalny pomost umożliwiający połączenie europejskich i azjatyckich rynków oraz wypromowanie muzułmańskiej mody.

_________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ