Mądre filmy dla dzieci i młodzieży
Przechodząc z pokoju do kuchni, kątem oka patrzysz w telewizor i sprawdzasz, co ogląda twoje dziecko. Znowu strzelanki, bijatyki i nędzny humor z sitcomów. Telewizja to bez wątpienia czysta rozrywka, ale czy od razu musi ogłupiać najmłodszych? Niekoniecznie. Oto kilka propozycji mądrych i zabawnych filmów idealnych dla młodej generacji.
„Brzdąc”. Reż. Charlie Chaplin. USA,1921.
Jeden z najsłynniejszych filmów mistrza kina niemego, Charlesa Chaplina. „Brzdąc” to pełna humoru, a jednocześnie wzruszająca do łez opowieść o miłości i przywiązaniu. Gdy Włóczęga (dobrze znany chaplinowski bohater) znajduje na swojej ulicy osierocone niemowlę, mimo początkowej niechęci postanawia się nim zaopiekować – wówczas jego życie zmienia się na zawsze. Przez pięć lat Włóczęga i mały John tworzą zgrany duet. Jednak pewnego dnia do ich drzwi puka…matka chłopca.
„Przygody księcia Achmeda”. Reż. Lotte Reiniger. Niemcy, 1924-26.
Niemy film, zrobiony metodą wycinanek, jeden ze 100 najlepszych obrazów animowanych w historii kina. Opowiada historię czarownika, który rzuca urok na księcia Achmeda – sadza go na magicznym koniu i wysyła w podróż. Książę jednak przełamuje czar i ucieka wraz z koniem. Tak rozpoczynają się jego wspaniałe przygody. Fabuła oparta jest na „Baśniach tysiąca i jednej nocy”.
„Czarodziej z Oz”. Reż. Larry Semon. USA, 1925.
Gdzieś po drugiej stronie tęczy – śpiewała Dorotka (Judy Garland, matka Lisy Mirelli) – leży zaczarowana kraina Oz. Do tego bajkowego świata pełnego krasnoludków, wróżek i różnych przyjacielskich (lub nie) stworów przeniosła dziewczynkę z jej domu trąba powietrzna. Jest oczywiście i czarodziej, którego Dorotka musi odwiedzić, by znaleźć drogę powrotną do domu.
„Tajemniczy ogród”. Reż. Agnieszka Holland. Wielka Brytania/USA, 1993.
Po śmierci rodziców jedenastoletnia Mary Lennox wprowadza się do domu wuja. Na ogromnej posiadłości dziewczynka poznaje nowych przyjaciół oraz odkrywa zaniedbany ogród, któremu chce przywrócić dawny wygląd.
„Biały balonik”. Reż Jafar Panahi. Iran, 1995.
Zbliża się Nowy Rok. Cały Teheran przygotowuje się do świętowania. Według irańskiej tradycji, w domu powinna pojawić się na tę okazję złota rybka. Mała dziewczynka prosi mamę o pieniądze na rybkę, która tak bardzo jej się spodobała w sklepie. Gubi jednak pieniądze w drodze do sklepu po rybkę. Z pomocą przychodzi jej po kolei kilka osób.
Wiele interesujących propozycji dla dzieci i młodzieży będzie można zobaczyć podczas warszawskiego festiwalu Kino dla Dzieci, który rozpoczyna się już w najbliższą sobotę. Oto kilka propozycji z repertuaru.
„Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”. Arne Lindtner Naess. Norwegia,2013.
Emma niedługo będzie świętować swoje piąte urodziny. Jest przekonana o tym, że to już najwyższy czas, by mogła dostać od mamy wymarzonego psa. Kacper właśnie przeprowadził się z rodziną do nowego domu i pełen obaw czeka na początek nauki w przedszkolu. Pierwszą osobą, którą tam poznaje, jest właśnie Emma – to dzięki niej ten dzień nie będzie dla niego taki trudny i okaże się początkiem wielkiej przyjaźni. Kacper i Emma oraz ich pluszowi towarzysze – Leo i Pani Królik – spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Dzięki wspólnym przygodom dowiadują się, czym jest przyjaźń i co to znaczy liczyć na pomoc najlepszego przyjaciela.
„Mecz życia”. Katarina Launing.Norwegia, 2013.
Niezwykła historia, która porusza temat radzenia sobie ze śmiertelną chorobą przez dzieci i dorosłych, a jednocześnie traktująca o sile stereotypów, które nawet w świecie wychowujących się w XXI wieku nastolatków podcinają skrzydła. Anja to radosna, pewna siebie dziewczyna, która uwielbia grać w piłkę nożną. Jej kolega z klasy Jonas uważa, że nie jest to sport dla dziewczyn. Anja wykorzystuje swoje poczucie humoru, by udowodnić przemądrzałemu chłopakowi, że nie ma racji. Nastolatka nie traci energii i optymizmu, gdy zostaje u niej zdiagnozowana białaczka. Jej zaangażowanie w rozgrywki piłkarskie nie słabnie nawet wtedy, gdy jest w szpitalu.
„Niesforny Bram”. Anna van der Heide.Holandia, 2012.
To historia 7letniego chłopca, który jest bardzo podekscytowany tym, że zaczyna naukę w szkole. Myśli wiele o otaczającym go świecie, jest ciekawy wszystkiego i potrafi zadać sto pytań na minutę. Okazuje się jednak, że nowy nauczyciel ma zupełnie inny pomysł na naukę pierwszaków niż chłopiec. Czy Bram i jego wychowawca pokonają trudności i znajdą wspólny język? To film szczególny ze względu na ciekawie zarysowaną relację między światem dorosłych i dzieci.
Katarzyna Mierzejewska, wysokieobcasy.pl; mjakmama24.pl