Królowie mody
W dzisiejszych czasach zarówno kobiety, jak i mężczyźni przywiązują dużą uwagę do swego wyglądu. Codziennie starają się wyglądać perfekcyjnie. Jednak czy faktycznie znają się na modzie? Czy wszyscy wiedzą skąd wzięła się chociażby „mała czarna”? Chcesz poznać kreatorów mody i ich drogę na szczyt? Przeczytaj! Dowiesz się kto stworzył podwaliny dzisiejszej mody.
To, co jeszcze wczoraj było ostatnim krzykiem mody, dziś jest już zapomniane. To wielcy projektanci, przedstawiając co sezon swoje wizje na światowych wybiegach, dyktują nam trendy na nadchodzące sezony.
Moda od zawsze była nie tylko dyktowaniem trendów na sezon, ale także sposobem życia czy wyrażania siebie. Zobaczmy, kto zapisał się złotymi literami na kartach historii światowej mody.
Wielka sztuka krawiectwa haute couture powstała w drugiej połowie XIX wieku i, choć Paryż stał się wówczas światową stolica mody, to wbrew pozorom nie Francuz był jej twórcą tylko Anglik – Charles Frederick Worth. Ów jegomość swoją młodość spędził w Londynie, gdzie pracował jako pomocnik w sklepach z tkaninami. W 1846 roku przeniósł się do Paryża, gdzie początkowo pracował w sklepach, między innymi u Gagelina. W 1858 roku założył swój dom mody. Jego projekty przepełnione były udrapowaniami i mnóstwem warstw materiału. Tworzył niezwykle kobiece suknie, odkrywając tym samym w paniach nowe pokłady piękna. Kochały go miliony kobiet na całym świecie. Z najdalszych zakątków kuli ziemskiej przyjeżdżały specjalnie do Paryża, by zakupić suknię w domu mody Wortha. Ten przez lata dyktował trendy na nadchodzące sezony. Jego suknie można było zobaczyć na ulicach Paryża, miast USA czy na dworach królewskich. Niestety dom mody Worth nie przetrwał do dzisiejszych czasów.
Pod koniec XIX wieku we Francji, w rodzinie Państwa Chanel przyszła na świat ich córka Gabrielle. Nikt wtedy nie spodziewał się, że ów mała dziewczynka w przyszłości będzie królową mody. Początkowo pracowała jako krawcowa, a potem występowała jako piosenkarka i tancerka pod pseudonimem Coco. Już w tamtych latach można było dostrzec jej świeże spojrzenie na ówczesną modę. Pierwszy raz wcieliła w życie swoje pomysły, zakładając w 1913 roku w Paryżu salon z kapeluszami. W czasie I wojny światowej lansowała sportową odzież na wzór wojskowej. Po wojnie natomiast kobieta kreowana przez Chanel nadal nosiła spodnie, miała być pewna siebie, ale jednocześnie kobieca. Później przyszedł czas na „małą czarną”, sznur pereł jako naszyjnik, kostiumy chanelowskie, golfy i wiele innych kultowych akcesoriów. Warto też wspomnieć o perfumach Chanel No 5, które Coco stworzyła w 1921 roku. Zapach niesamowicie przyczynił się do zwiększenia jej popularności na całym świecie. Przez lata zrewolucjonizowała kobiecą modę. Wylansowała zupełnie nowy wzór kobiecości. Jej ponadczasowe projekty przetrwały do naszych czasów. Niewątpliwie była jednym z projektantów, którzy stworzyli tak mocne filary dzisiejszej mody. Od 1983 roku domem mody Chanel kieruje Karl Lagerfeld.
Tuż po II wojnie światowej, w 1946 roku powstał w Paryżu nowy dom mody. Jego założycielem był Christian Dior. Początkowo prowadził galerię sztuki, którą niestety musiał zamknąć z powodu wielkiego kryzysu. Przez jakiś czas wykonywał różne prace, żeby się utrzymać. Wkrótce dostrzegł go Lucien Lelong i zaproponował mu posadę projektanta w swoim imperium. Dior przez kilka lat z przerwami tworzył kolekcje wraz z Pierre Balmainem. Po wojnie odszedł z domu mody Lelonga i otworzył swój własny. Wylansował modę na stroje podkreślające talię i uwydatniające kobiece kształty. Jego moda była francuska, wesoła, elegancka, stanowiąca idealne antidotum na traumę wojennej biedy. Jak powiedziała w swoim artykule Carmel Snow, Dior stworzył „New Look”, „Dior ocalił krawiectwo, tak jak Francję uratowała bitwa pod Marną”. Po śmierci projektanta w 1947 roku, na czele domu mody stanął Yves Saint Laurent, który jest następnym projektantem wartym uwagi.
Yves Saint Laurent początkowo mieszkał wraz ze swoimi rodzicami w Algierii. Już w wieku 17 lat zaprezentował teczkę ze swoimi pracami. Wygrał konkurs, organizowany przez Vogue, na projekt sukienki koktajlowej. Dior i Laurent zostali sobie przedstawienie i młody Yves został zatrudniony w domu mody Dior jako główny projektant, zaś w 1957 roku stanął na jego czele. Niedługo potem musiał odbyć służbę wojskową w związku z wojną francusko-algierską. Po opuszczeniu koszar i pobycie w szpitalu psychiatrycznym został zwolniony z domu mody Dior. Yves Saint Laurent zaskarżył swojego byłego pracodawcę, a otrzymane odszkodowanie umożliwiło mu otworzenie swojego domu mody YSL. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to okres największego triumfu projektów Laurenta. Wylansował styl bitników – krótkie skórzane kurtki i wysokie buty. W 1993 roku YSL został sprzedany. Yves Saint Laurent odszedł na emeryturę w 2002 roku, a domem mody najpierw kierował Tom Ford, a potem Stefano Pilati. Laurent zmarł w 2008 roku.
Można spędzić godziny na rozmowie o modzie i osobach, które ją tworzyły i tworzą. Worth, Chanel, Dior i Laurent byli zdecydowanie wielkimi projektantami. Nie ma wątpliwości, że znacznie przyczynili się do rozwoju światowej mody, dając jej solidne podwaliny.
Mateusz Bańka