Plac Defilad już nie straszy?

Pałac Kultury i Nauki oraz przylegający do niego plac Defilad to obiekty dość kontrowersyjne ze względu na swoją historię. Nie można jednak zaprzeczyć, że towarzyszą życiu warszawiaków od wielu lat i stały się jednymi z bardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy. Nowe przedsięwzięcie, Projekt Plac Defilad ma na celu zatrzeć wszelkie negatywne skojarzenia i stworzyć przestrzeń, w której mieszkańcy miasta będą chętnie przebywać.

plac zda Life4style 

Gdybyśmy kilkadziesiąt lat temu spytali warszawiaka z czym kojarzy mu się Pałac Kultury i Nauki raczej nie usłyszelibyśmy niczego pozytywnego. W czasach PRL-u mieszkańcy próbowali unikać zarówno samego budynku, jak i placu. Jednak obecnie perspektywa coraz bardziej się zmienia. Zdaje się, że nie jest to tylko kwestia czasu i zatarcia się pamięci historycznej. W dużej mierze do zmian w postrzeganiu przyczyniło się kulturalne wykorzystanie PKiN. Znajdują się tam teatry, muzea, kina… Projekt Plac Defilad jest kolejnym krokiem w kierunku wyeliminowania negatywnych konotacji.

 

Jak informuje strona internetowa przedsięwzięcia, organizatorzy dążą do stworzenia „(…) otwartego placu Defilad. Wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej w centrum Warszawy. Dostępnej i atrakcyjnej dla każdej grupy wiekowej i społecznej”. Jest to wspólny projekt instytucji mających swoje siedziby w Pałacu Kultury i Nauki pod przewodnictwem Teatru Studio. Jednak, co najważniejsze, jest to przedsięwzięcie o charakterze demokratycznym, więc każda organizacja animatorska i kulturalna może dołączyć się do projektu i pomóc w tworzeniu nowej wizji placu Defilad.

 

Projekt Plac Defilad to cykl wydarzeń, które z tygodnia na tydzień przyciągają coraz więcej zainteresowanych. Od początku czerwca odbyły się już liczne koncerty, pokazy filmowe, przedstawienia teatralne, debaty oraz spotkania z artystami. Na placu umieszczane są też instalacje artystyczne (np. dzieło Elizy Proszczuk pt. „Jelenie”).

 

Organizatorom zależy również na tym, aby ożywić szarą i odpychającą przestrzeń placu Defilad. W tym celu ogłosili konkurs na zaprojektowanie instalacji, która miałaby odmienić jego wizerunek. Ostatecznie wyróżniony został projekt „Chmurodrom” Kolektywu projektowego AKR, w skład którego wchodzą Adam Kadenaci, Kuba Róziewicz i Rafał Włodarek. Dzieło ma nie tylko wymiar artystyczny i symboliczny, ale ma też zachęcać odwiedzających plac do aktywnego uczestniczenia w przedsięwzięciu (ludzie mogą przeciągać chmurę na swoją stronę, jak podczas przeciągania liny).

 

Warto sprawdzić co jeszcze przygotowali dla nas organizatorzy. W najbliższych dniach odbędą się pokazy filmów, wykłady, koncerty i wiele, wiele innych atrakcji. Harmonogram przedsięwzięć – Projekt Plac Defilad można sprawdzić na ich stronie internetowej – www.pldefilad.pl. 

 

Aleksandra Supryn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ