Jumping fitness – skacz i chudnij!

To, co najbardziej męczy cię podczas ćwiczeń, to wywołująca ogromne znużenie rutyna. Nie spędzisz zbyt wiele czasu na bieżni albo na rowerku – po prostu bardzo szybko zaczynasz się nudzić. Dla osób takich jak ty, a więc pragnących połączyć aerobik z dobrą zabawą, stworzono jumping fitness – system ćwiczeń wykonywanych na trampolinie. Na czym on polega?

fot. onewithnaturecenter.com

Żeby rozpocząć przygodę z jumping fitnessem, potrzebna ci będzie niewielka, jednoosobowa trampolina (inaczej batut), a także wygodne obuwie sportowe i strój do fitnessu. Przygotuj się również na to, że porządnie się zmęczysz, gdyż jumping fitness łączy w sobie elementy szybkiego biegu w miejscu, podskoków, tańca i typowych ćwiczeń aerobowych. Dzięki takiemu zestawowi nie tylko spalisz zbędne kalorie, ale również poprawisz koordynację ruchową, wyrzeźbisz ciało i nabierzesz gibkości. Skąd takie cudowne efekty? Podczas skoków na trampolinie pracuje o wiele więcej mięśni niż w czasie wykonywania ćwiczeń na stabilnym gruncie, ponieważ ciało jest zmuszone do ciągłej stabilizacji wbrew zmieniającym się punktom ciężkości. Dzięki temu, wykonując ćwiczenia o niskiej intensywności, osoba ważąca około 50 kg podczas godzinnego treningu spali około 200 kalorii. Oczywiście ilość spalanych kalorii znacznie zwiększy się wraz ze wzrostem intensywności ćwiczeń.

Reasumując, do głównych zalet uprawiania jumping fitnessu należą:

– wzmocnienie mięśni, szczególnie mięśni nóg, grzbietu oraz brzucha;

– lepsza koordynacja ruchowa;

– stymulowanie układu krążenia i zwiększenie wydolności organizmu;

– znaczne zmniejszenie poziomu stresu.

Przykładowe ćwiczenia na trampolinie:

Rozgrzewka

Stań na trampolinie w lekkim rozkroku. Ramiona po bokach tułowia. Lekko uginając kolana, zacznij wykonywać niezbyt wysokie podskoki. Powtórz przynajmniej 30 razy.

Rozgrzewka 2

Ustaw się pośrodku trampoliny i zacznij wykonywać pajacyki. Kiedy poczujesz się pewnie, przejdź do biegu w miejscu z podnoszeniem kolan wysoko do klatki piersiowej.

Ćwiczenie 1

Usiądź pośrodku trampoliny, a następnie energicznie wstań, unosząc wyprostowane ramiona w bok. Wykonaj kilkanaście powtórzeń.

Ćwiczenie 2

Stań na jednej nodze po zewnętrznej stronie trampoliny, a następnie szybko przeskocz na drugą nogę, stawiając ją po przeciwległej stronie trampoliny. Ćwiczenie wykonuj przez 20 sekund w trzech seriach z 10-sekundowymi odstępami pomiędzy nimi.

Ćwiczenie 3

Stań pośrodku trampoliny w lekkim rozkroku, delikatnie uginając kolana. Dłonie podeprzyj na biodrach. Zacznij wykonywać podskoki na palcach stóp. Co drugi podskok unoś naprzemiennie prawe i lewe kolano wysoko do góry. Wykonaj przynajmniej 60 podskoków.

Ćwiczenie 4

Stań pośrodku trampoliny ze stopami złączonymi i rękami blisko tułowia. Podskocz, rozszerzając rozstawienie stóp na szerokość swoich barków. Wyląduj w pozycji głębokiego przysiadu (uda powinny być ustawione równolegle do podłoża), z ramionami wyciągniętymi prosto przed siebie. Lekko podskocz, powracając do pozycji wyjściowej. Powtórz 20 razy.


Źródła: www.mensfitness.com, wformie24.poradnikzdrowie.pl, www.webmd.com, livehealthy.chron.com.

____________________

Duży wybór trampolin, a także obuwia sportowego, odzieży do fitnessu i innych akcesoriów znajdziesz w sklepie vipsporteuro.pl.

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ