Jesienne smaki
Wraz z jesienią do naszej kuchni zawitały zupełnie inne smaki. Królują grzyby, dynie, jabłka, orzechy, śliwki i gruszki. Przeczytajcie, jak najlepiej je wykorzystać.
Jesienna zupa grzybowa
Składniki:
3 l bulionu warzywnego
1 kg grzybów leśnych
2 średnie pomidory
1 duża cebula
1 papryka
pół szklanki kaszy jęczmiennej
odrobina szczypiorku
1 łyżka masła
kilka plasterków wędzonego boczku
Składniki:przyprawy
liść laurowy
ziele angielskie
garść igiełek rozmarynu
szczypta gałki muszkatołowej
pieprz i sól
Przygotowanie;
Grzyby opłucz w wodzie i pokrój je na mniejsze kawałeczki. Smaż je przez kilka minut na maśle wraz z posiekaną cebulą. Potem dodaj pokrojony boczek i pokrojoną paprykę oraz pomidory (obrane ze skóry i pokrojone na kawałki). Duś pod przykryciem do momentu, aż pomidory się rozpadną.
Podgrzej bulion, a następnie dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gdy wywar stanie się gorący, połącz go z grzybową mieszanką. Gotuj całość na niewielkim ogniu przez ok. pół godziny. W międzyczasie dodaj rozmaryn, gałkę muszkatołową, sól i pieprz.
W przeciągu 10 ostatnich minut gotowania dodaj kaszę jęczmienną i zamieszaj co chwilę całą zawartość. Kiedy kasza stanie się miękka, znaczy to, że zupa jest gotowa do spożycia. Posyp ją na wierzchu posiekanym szczypiorkiem.
Źródło: www.mytaste.pl
Gulasz z dynią i suszonymi śliwkami
Składniki:
500 g wołowiny
1 cebula
1 puszka ciecierzycy (400 g)
1 puszka pomidorów (400 g)
oliwa
pęczek świeżej kolendry (według uznania)
800 ml bulionu warzywnego
100 g suszonych śliwek bez pestek
800 g dyni obranej i bez pestek
Składniki: przyprawy
1 płaska łyżka łagodnej papryki
1 płaska łyżka ras el hanout
1 płaska łyżka mielonego kminu
1 płaska łyżka cynamonu
1 płaska łyżka imbiru
sól morska
czarny pieprz
Przygotowanie:
Wszystkie przyprawy wymieszaj w miseczce i natrzyj nimi mięso. Przełóż je do dużego naczynia, przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. W brytfannie, głębokiej patelni lub garnku z grubym dnem rozgrzej oliwę. Następnie smaż w niej mięso przez ok. 5 minut wraz z posiekaną drobno cebulką i pokrojonymi łodyżkami kolendry. Potem dodaj pokrojone pomidory z puszki, ciecierzycę i 400 ml bulionu, po czym wymieszaj ze sobą dokładnie wszystkie składniki. Po tym, jak dojdzie do wrzenia, przykryj naczynie szczelnie i duś na małym ogniu przez ok. półtorej godziny. Następnie dodaj pokrojoną dynię i pokrojone śliwki. Jeżeli konsystencja potrawy jest zbyt gęsta, dolej resztę bulionu. Potem duś przez kolejne półtorej godziny i sprawdź, czy nie trzeba dolać bulionu, ewentualnie wody. Dopraw solą i posyp listkami kolendry, według uznania. Podawaj z kaszą kuskus.
Źródło: www.mytaste.pl
_______________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.