Jak napisać idealne CV? Sprawdź koniecznie!
Kluczem do znalezieni wymarzonej pracy jest dobrze napisane CV. Nie da się ukryć, że to na podstawie tego pracodawcy najpierw decydują kogo zaproszą na rozmowę kwalifikacyjną, a następnie kogo zatrudnią. Niestety wiele osób wciąż ma problem z napisaniem idealnego CV. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Podobno rekruterzy bardzo rzadko czytają CV w całości. Z pewnością też musi być ono przejrzyste i schludne, aby osoba je przeglądająca zwróciła na nie uwagę. Przede wszystkim warto podkreślić, że osoby zajmujące się rekrutują w firmach najpierw pobieżnie sprawdzają konkretne informacje na Wasz temat. Dlatego też te najistotniejsze jak wykształcenie czy doświadczenie warto pogrubić lub podkreślić. Nie da się ukryć, że jednak najważniejszą kwestią jest to, gdzie wcześniej pracowała dana osoba, więc takie informacje powinny znaleźć się na górze CV, a nie na samym końcu.
Pamiętaj też, żeby CV dopasować do stanowiska, na jakim chcesz pracować. Dopasuj swoje umiejętności tak, aby potencjalny pracodawca Cię docenił. Wypisz ich też możliwie jak najwięcej. A co zrobić, aby właśnie Twoje CV wyróżniało się na te innych? Pisz konkretami. Rekruterzy lubią konkretne informacje. To znaczy jeśli wcześniej zajmowałeś się branżą sprzedażową to podkreśl, jakie były Twoje zasługi konkretnie, np. w ciągu ostatniego pół roku pozyskałem 3 ważnych klientów, dzięki czemu przychody firmy wzrosły o 15%. To z pewnością przyciągnie uwagę i zachęci do tego, aby zapoznać się z innymi Twoimi dokonaniami i umiejętnościami. Pamiętaj też, że jeśli masz doświadczenie w branży już kilkuletnie nie ma sensu wyciągać do CV rzeczy, które robiłeś na studiach. Przykładowo zajmujesz się już dziennikarstwem od 5 lat, pracowałeś w dwóch redakcjach, a po drodze zrobiłeś kilka projektów. Nie ma sensu wpisywać w doświadczenie pracy w gazetce szkolnej w liceum.
Ważne jest też to, aby nie wpisywać do CV wszystkich szkoleń, jakie odbyłeś w swoim życiu, ale takich, które realnie mogą przydać Ci się w Twojej przyszłej pracy. Podobnie jest z zainteresowaniami. Jeśli interesuje Cię kilka rzeczy to wybierz 2-3, w których jesteś naprawdę dobry i określ to konkretnie, np. polskie kino lat 20., literatura rosyjska z okresu międzywojennego, a nie ogólniki w stylu kino i literatura.
Pamiętaj, że w CV muszą być konkrety. To jest podstawa. Wiadomo, że to nie oddaje całego Twojego doświadczenia, energii czy zaangażowania, ale przyszłemu pracodawcy daje pogląd na to, czy będziesz mieć pojęcie o branży, w której będziesz pracować. Na koniec nie zapomnij o estetycznym wyglądzie swojego CV, czyli wszędzie jednakowej czcionce, wyrównaniu, sprawdzeniu czy nigdzie nie wkradły się błędy ortograficzne czy językowe, a także o dobrej jakości zdjęciu. I nie z imprezy!
_________________________________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.