Idealne książki na majówkę

majowka obrazek1Mimo, że pogoda się z nami droczy, nie da się ukryć, że wiosna nadchodzi wielkimi krokami. Czekają nas ciepłe, leniwe weekendy na piknikach ze znajomymi, czy te bardziej kameralne, w zaciszu własnego ogrodu. Kulminacją wiosennego relaksu jest oczywiście majówka. Te kilka wolnych dni idealnie nadaje się na nadrobienie zaległości w lekturze. Poza tym jak mawiał Umberto Eco: „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.

Taniec szczęśliwych cieni

Alice Munro już dawno została okrzyknięta kanadyjskim Czechowem. Choć presja jest duża, pisarka spokojnie umie sprostać stawianym jej wymaganiom. Rok temu podzieliła się z czytelnikami swoim literackim debiutem z 1968 roku. Książka, choć powstała w przełomowym czasie dla współczesnej historii, zdaje się w ogóle do nich nie nawiązywać. W prezencie od Munro dostajemy kawał dobrej i spójnej literatury, która czaruje warsztatem i dbałością o detale. „Taniec szczęśliwych cieni” to zbiór 15 opowiadań, których bohaterami są mieszkańcy kanadyjskiej prowincji. Razem z nimi odbywamy podróż w przeszłość i podglądamy przez dziurkę od klucza ich codzienne życie. Jak się można więc domyślić, fabuły nie tworzą spektakularne wydarzenia. Ktoś urządza przyjęcie, jakaś dziewczyna próbuje zostać piosenkarką, a inna wybiera się z ojcem na spacer. Geniuszem Muro jest złożenie tych prozaicznych czynności w jedną całość, która stanowi esencję ludzkiego życia. Historie są pozbawione heroizmu, patetyzmu, roi się w nich od dobrze nam znanych „małych dramatów”, pokazują przemijanie i wagę więzów rodzinnych.

Samiec alfa, czyli jak wytrzymać z facetem

Majówka jest dobrą okazją nie tylko do poszerzania literackich horyzontów, ale też do zwykłego relaksu z lżejszą lekturą. W leniwe, słoneczne popołudnie warto pośmiać się przy felietonach Hanny Bakuły, która w ironiczny i zabawny sposób opisuje jak wygląda życie z samcem alfa. Książkę można uznać za formę poradnika dla kobiet w każdym wieku, który oprócz dużej dawki humoru zawiera wiele przydatnych rad. Hanna Bakuła w przenikliwy i dowcipny sposób obnaża wszystkie przywary i cechy charakterystyczne obydwu płci. Książka składa się z 3 części. „Księga rodzajów” przybliża nam męskie typy i uczy czujności, „Szkoła przetrwania” uczy korzystania z kobiecej intuicji i nie przejmowania się porażkami, a ostatnia ”Poradnik życiowy” to esencja złotych rad, jakie przydadzą się każdej kobiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ