Cukierek albo psikus!
Halloween zbliża się wielkimi krokami – jest obchodzone 31 października. Kojarzy się przede wszystkim z przebierankami, strasznymi strojami oraz z amerykańską komercyjną zabawą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Halloween przyszło do Stanów Zjednoczonych z… Europy.
Halloween, z ang. All Hallows Eve, czyli przeddzień Wszystkich Świętych, wywodzi się z celtyckiego święta Samhain. Jest to najważniejsze celtyckie święto, związane z końcem lata oraz z zakończeniem żniw. W przeddzień Samhain, obchodzono Święto Zmarłych. Wierzono, że w ten dzień świat rzeczywisty, czyli świat żyjących ludzi oraz świat nadprzyrodzony, czyli świat duchów i zmarłych, stykają się ze sobą. Dla duchów był to więc dzień, w którym mogły wyrównać rachunku z żyjącymi. Dlatego podczas tego dnia szczególnie należało się pilnować, by nie narazić się duchom oraz wszelkim wiedźmom, które także intensywnie działały w tym dniu.
Halloween – nie tylko dla dzieci
Pierwsza „nowoczesna” zabawa halloweenowa odbyła się w 1920 roku w stanie Minnessota. Wtedy to ulicami miasta przeszła parada mieszkańców przebranych za popularne postacie. Halloween szybko stało się jednym z najpopularniejszych zwyczajów w Ameryce. W drugiej połowie XX wieku przywędrowało zaś w amerykańskiej postaci do Europy. Zabawa jest uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. W tym dniu możemy bezkarnie przebierać się za wszelkie możliwe postacie, nie tylko straszne.
Halloween a Święto Zmarłych
Dzisiejsze Halloween to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy, a także do zarobku. Biznes halloweenowy ma się świetnie – w październiku wszystkie sklepy robią okazjonalne promocje, a w klubach organizowane są zabawy. Święto wywołuje także wiele kontrowersji. Przeciwnicy Halloween twierdzą, że amerykańska tradycja wypiera polską. 1 listopada obchodzimy Święto Zmarłych, które w Polsce jest świętem poważnym, skłaniającym do refleksji i zadumy. W starciu z dobrą i niezobowiązującą zabawą oferowaną przez Halloween polskie święto jest zapominane, zwłaszcza przez młodzież. Czy zatem powinniśmy zrezygnować z Halloween? Niekoniecznie. Jest to okazja do dobrej zabawy, zwłaszcza dla dzieciaków. Warto jednak pamiętać o tym, by nie kopiować ślepo obyczajów amerykańskich i by pamiętać o polskiej tradycji. Halloweenowa zabawa nie wyklucza bowiem poważnego podejścia i zadumy w Dniu Zmarłych.
Agnieszka Głośniewska