Dieta zgodna z grupą krwi – hit czy porażka?

krew tekst life4styleKażdy marzy o idealnej sylwetce, a ostatnio modna staje się dieta inna niż proponowane dotychczas, zależy ona bowiem od grupy krwi. Budzi ona wiele kontrowersji i narzuca pytanie, czy grupa krwi może determinować tak znacząco nasz organizm? Przeanalizujmy, czy warto się na nią zdecydować.

Dieta ta została opracowana przez Petera J. D’Adamo. Zakłada ona, że to właśnie naszej grupie krwi przypisany jest najlepszy sposób odżywiania. Autor diety stwierdził, że każda grupa w krwi w inny sposób trawi konkretne pokarmy. Podzielił on zatem produkty żywieniowe na wskazane dla danych grup krwi, neutralne oraz całkowicie zakazane. Według Petera J. D’Adamo produkty zakazane są toksyczne dla naszego organizmu i to właśnie one powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dieta zgodna z grupą krwi nie należy do diet, które pozwalają tracić kilogramy w szybkim czasie, jednak ma ona poprawić nasze samopoczucie, przyspieszyć proces metaboliczny oraz zapewnić długotrwały efekt.

Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda podział żywieniowy dla konkretnych grup krwi:

  • Dla grupy krwi 0 przeznaczone są głównie ryby i mięso, a także szpinak, brokuły i banany. Do produktów zakazanych należą wyroby mleczne oraz zbożowe zawierające gluten. Zalecane jest unikanie słodkich gazowanych napojów i mocnej czarnej herbaty oraz alkoholu wysokoprocentowego.
  • Posiłki grupy A mają się składać głównie z owoców, warzyw i oliwy. Z diety mają zostać wykluczone całkowicie mięso i nabiał, a nawet ziemniaki, napoje gazowane czy piwo. Ta grupa krwi powinna zdecydować się na wegetarianizm i spożywać produkty świeże i organiczne.
  • Grupa B winna uwzględniać w swoim jadłospisie warzywa, mięso, nabiał i zieloną herbatę. Zabronione jest włączanie do diety roślin strączkowych, poszczególnych ziaren i nasion oraz glutenu.
  • W menu grupy AB należy ograniczyć spożycie mięsa, masła, bananów, pomarańczy oraz pełnego mleka. Zamiast tego posiadacze grupy AB mogą się raczyć warzywami i owocami, tofu, soją, brązowym ryżem i zieloną herbatą.

Dieta zgodna z grupą krwi zjednała sobie wielu zwolenników i prawdopodobnie tyle samo przeciwników. Pozornie wydaje się, że grupa krwi ma wpływ na indywidualne cechy człowieka, czy jednak dieta ta faktycznie służy naszym organizmom?

Z jednej strony, dzięki tej diecie eliminujemy z naszego codziennego jadłospisu całkowicie produkty, które wpływają źle na nasz układ trawienny. Co za tym idzie, nasze samopoczucie się poprawia. Stosując tę dietę nie będzie dochodziło do nietolerancji pokarmowych i alergii. Poza tym, dieta Petera J. D’Adama, jak każda inna dieta, która ma w założeniu usunięcie wielu produktów żywieniowych, przynosi efekty odchudzające. W diecie zgodnej z grupą krwi nie mamy zbyt dużego wyboru produktów, które wolno nam spożywać, zatem w konsekwencji zjadamy znacznie mniejsze ilości pożywienia i dostarczamy do organizmu o wiele mniej kalorii.

Zawsze jest jednak druga strona medalu, a ta każe uświadomić, że dieta ta prowadzi do powstania niedoborów w organizmie, co jest skutkiem wykluczenia z menu wielu cennych produktów. Według specjalistów, stosowanie jej przez dłuższy czas może prowadzić do anemii oraz przyczynić się do powstania osteoporozy, a także innych schorzeń. Ponadto, jak twierdzą dietetycy, po zaprzestaniu kuracji utracone kilogramy wracają w szybkim tempie. Oprócz tego dieta zależna od grupy krwi nie uwzględnia prawidłowych nawyków żywieniowych oraz  poziomu aktywności fizycznej czy prowadzonego trybu życia.

Przeglądając fora internetowe możemy również natknąć się na żywą dyskusję w sprawie opisywanej diety. Głosy są podzielone. Są tacy, którzy ją stosują i czują się dobrze, sceptycy, którzy nie wierzą w moc grup krwi i ci, którzy wypróbowali i się zrazili. W tym wypadku warto jednak zaufać głosom specjalistów, którzy nie ufają tego typu kuracji oraz zdać się na własny zdrowy rozsądek.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ