Co warto wiedzieć, czyli ABC wyjazdu na Cypr Północny

Cypr Północny, choć stanowi część wyspy, jest odrębną jednostką administracyjną, dlatego warto dobrze się przygotować przed wyjazdem, aby nic nas nie zaskoczyło.

Podstawowym plusem Cypru Północnego, z punktu widzenia zarówno turysty, jak i przyszłego rezydenta, jest jego dostępność. Loty znajdziemy praktycznie z każdego lotniska w Polsce, portem docelowym będzie najczęściej lotnisko w Larnace lub Pafos na Cyprze Południowym lub ewentualnie możliwość lotu na lotnisko Ercan przez Turcję. Loty dostępne praktycznie codziennie, w jedną stronę za jedną osobę od 110 zł – opisuje Krystian Ziółkowski, współwłaściciel inwestycjenacyprze.pl, po czym dodaje: Jest też możliwość przepłynięcia promem na Cypr i są tak naprawdę dwie drogi. Jedna z Grecji, ale to długa podróż, niezbyt częste połączenia. I druga opcja z Turcji na Północny Cypr bezpośrednio promem jest ok. 60 – 80 km przeprawy.

Najczęściej korzystamy z Larnaki, ze względu na lokalizację. Dalej możemy wybrać taksówkę lub wynająć auto. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku wypożyczania aut na południu należy wyszukać taką wypożyczalnię, która wyraża zgodę na przejazd przez granicę. Jest ich coraz więcej, jednak nadal niewiele. Istotne jest to, że na południowej stronie i na północnej obowiązują oddzielne ubezpieczenia komunikacyjne, więc przy przekraczaniu granicy należy w odpowiednich godzinach w ciągu dnia, nie jest to całodobowo dostępne, wykupić dodatkowe ubezpieczenie.  Może ono obejmować krótki okres kilkudniowy, miesięczny itd. Warto więc rozważyć taksówkę, jest masa firm, które takie przewozy oferują. Koszt kursu z lotniska Larnaka na północne wybrzeże to 60 euro, a wynajęcie samochodu to ok. 30 euro dziennie – tłumaczy Krystian Ziółkowski.

Wybierając się na Cypr trzeba pamiętać o wyposażeniu się w przejściówkę do gniazdek elektrycznych – z gniazda typu brytyjskiego na europejskie.

Cypr Północny – uważaj na rachunki

Po południowej stronie Cypru polscy operatorzy dalej działają, jesteśmy na terenie Unii Europejskiej i nie mamy opłat za dane w roamingu. W momencie dojazdu do granicy podczas korzystania z polskiego numeru te opłaty będą takie jak w Turcji. Zawsze dajemy wskazówkę, żeby przynajmniej podczas pierwszej wizyty roaming wyłączyć. Można oczywiście zastosować eSIM – najczęściej wybierana jest aplikacja Airalo, ale są też inne. W ten sposób można też np. dokonać zakupu lokalnego numeru. Ostatnio nam się to bardzo dobrze sprawdza – mając cały czas polski numer za około 100 zł jesteśmy w stanie kupić pakiet z lokalnym, tureckim numerem i np. mobilny router Wi-Fi, dzięki czemu nie musimy zmieniać nagle numeru na turecki, możemy korzystać z telefonu z polskiego numeru, łączymy się z Internetem. Możemy także korzystać z Wi-Fi Calling czyli tak naprawdę cały czas mamy połączenie eSIM, SMS bez żadnego problemu korzystając właśnie z Wi-Fi. Zakup takiego numeru odbywa się przy użyciu paszportu w jednym z lokalnych punktów – one są praktycznie na każdym kroku. Zarejestrować możemy jeden numer na osobę, potem pakiety oczywiście można odnawiać. W przypadku zgubienia takiej karty można też wystawić duplikat. Dla osób, które przeprowadzałyby się na Cypr na dłużej, ale jednocześnie też często latały do Polski, jest to bardzo dobre rozwiązanie – nie musimy zmieniać żadnego numeru, korzystać z dwóch, przekładać kart SIM itd. Korzystamy cały czas z jednego, opłaty są bardzo małe, jest to po prostu bardzo wygodne – radzi Krystian Ziółkowski.

Formalnie, dla obywateli Unii Europejskiej wjazd na teren Cypru Północnego odbywa się na przejściach granicznych. Możliwy jest na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. W przypadku paszportu musi on być ważny przynajmniej na dwa miesiące do przodu w momencie wjazdu. Jeśli chodzi o czas pobytu to w momencie wjazdu obywatel Polski otrzymuje bezpłatną wizę bez konieczności starania się o nią, czyli prawo przebywania na Cyprze Północnym łącznie 90 dni przez okres 180 dni – dodaje.

Dłuższy pobyt na Cyprze Północnym – jak to zrobić?

Pozwoleń na dłuższy pobyt jest kilka. Skupmy się przede wszystkim na dwóch z nich. Jedno oparte jest na wynajmie nieruchomości – na ten moment musimy wykazać oczywiście umowę najmu na lokal mieszkalny na przynajmniej rok, przedstawić zaświadczenie z lokalnego banku, z naszego konta, że posiadamy środki na 12 miesięcy opłaty za wynajem. Ponadto powinniśmy wykazać, że miesięcznie zarabiamy nie mniej niż trzykrotność średniej pensji lokalnej na Północnym Cyprze. Dodatkowo musimy uzyskać dokument od lokalnego urzędnika, który w języku tureckim określany jest jako muhtar w wolnym tłumaczeniu – wódz. Pozostałe dokumenty dostarczamy z Polski, czyli np. zaświadczenie z banku polskiego, zaświadczenie o zarobkach itd. Dokumenty te trafiają do tłumaczenia do lokalnego notariusza, wypełniamy odpowiednie formularze, dostarczamy tą samą dokumentację do lokalnej policji i opłacamy ubezpieczenie zdrowotne. Dopiero możemy złożyć wniosek o uzyskanie pozwolenia na pobyt – wyjaśnia Krystian Ziółkowski, po czym dodaje: Drugą opcją jest zakup nieruchomości. Kiedy zakupujemy nieruchomość już gotową lub na końcowym etapie budowy naszego apartamentu, możemy, po przeniesieniu tytułu własności,, również uzyskać pozwolenie na pobyt, które wydawane jest od ręki na rok z możliwością natychmiastowego przedłużenia na 3 lata. W momencie, kiedy jesteśmy właścicielem, po upływie tego czasu, on może być automatycznie przedłużany. Jednocześnie możemy przenieść swój samochód bez konieczności przerejestrowania go na lokalne tablice rejestracyjne i również to pozwolenie na posiadanie auta będzie podczepione pod pozwolenie na pobyt. W wyniku posiadania nieruchomości pod tym samym adresem pozwolenie na pobyt uzyskają także dzieci poniżej 18 roku życia oraz oczywiście małżonkowie. Aby przenieść własność musimy na dzień dzisiejszy przedstawić zaświadczenie o niekaralności z Polski. W innym przypadku nie otrzymamy zgody na nabycie nieruchomości, a co za tym idzie pozwolenia na pobyt.

Można także uzyskać pozwolenie na pobyt poprzez pozwolenie na pracę tutaj na miejscu, może być to również pozwolenie wynikające z prowadzenia działań biznesowych, badawczych. To wcześniej wymaga różnych innych działań, jak np. założenie firmy, wykazanie odpowiedniej ilości środków na koncie bankowym itd. Występuje również pozwolenie na pobyt dla studentów, którzy tutaj przejeżdżają się uczyć i uzyskać tytuł respektowany również w innych krajach Europy. Ciekawą opcją jest specjalne pozwolenie na pobyt dla osób na emeryturze –podsumowuje Krystian Ziółkowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ