BIEGUNKA-PIERWSZA POMOC
Wirusy i skażone potrawy są częstymi przyczynami „zemsty faraona”. Dawniej próbowano natychmiast powstrzymywać objawy biegunki, obecnie odczekuje się 1-2 dni, ponieważ w taki sposób organizm szybko usuwa szkodliwe substancje. Są jednak domowe sposoby, które pomogą zwalczyć uporczywe dolegliwości.
Jeszcze parę lat temu na biegunkę polecano picie coca-coli i jedzenie solonych paluszków, obecnie dostrzega się raczej ich negatywne skutki: cola zawiera dużo cukru, który wręcz przeciwnie może nasilić objawy, a paluszki mają dużo soli kuchennej.
Pierwsza pomoc dla biegunki:
Na początku bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, ponieważ biegunka powoduje, że organizm traci dużo wody i minerałów. Należy pamiętać, że małe dzieci i niemowlęta z biegunką muszą być zbadane przez lekarza.
- Najlepsza do picia jest niegazowana woda mineralna lub czarna herbata słodzona glukozą i doprawiona szczyptą soli.
- W aptekach dostępne są mieszanki bogate w glukozę i elektrolity, które wyrównują ubytek soli.
- Jeżeli chcemy szybko i tanio przygotować w domu roztwór z elektrolitów należy do 500ml niegazowanej wody mineralnej dodać 7 łyżeczek glukozy, łyżeczkę soli i 500ml soku pomarańczowego, herbatki ziołowej lub owocowej.
- Odpowiednie przy biegunce są również herbatki z dębu lub liści jeżyn. Zawierają one garbniki, które powodują ściąganie naczyń, a ponadto działają kojąco i antybakteryjnie.
- Tabletki z węglem, zalecane niegdyś jako pierwsza pomoc przy biegunce, są dzisiaj mniej polecane, ponieważ wiążą one szkodliwe substancje w jelicie, a tym samym zarazki pozostają tam dłużej. Jednak w podróży jest to najszybszy i najprostszy sposób radzenia sobie z biegunką.
Można spróbować poradzić sobie w sposób domowy. Po upływie 1-2 dni przychodzi czas na powstrzymanie objawów biegunki.
- Najpopularniejszym środkiem, stosowanym przez nasze babcie jest owsianka doprawiona szczyptą soli.
- Jedzenie 1-2 łyżeczek suszonych borówek pomaga związać wodę w jelicie, a tym samym opóźnia wydalanie jego zawartości.
- Ciepłe okłady uspokajają jelita. Można użyć do tego termoforu albo woreczka z podgrzanymi ziarnami pszenicy orkiszowej lub pestkami wiśni.
Należy pamiętać, że gdy biegunka ustępuje i kiedy wracamy do normalnego sposobu odżywiania, powinniśmy przez jakiś czas unikać mleka, kawy i alkoholu, a zamienić je na starte jabłka lub pokrojonego na małe kawałki banana, ponieważ te owoce wiążą w jelicie wodę, dzięki czemu szybciej dojdziemy do siebie. Dobrym posiłkiem jest też zupa z ziemniaków i marchwi ze szczyptą soli albo klarowny rosół z warzyw.
Urszula Rudzińska