Dieta jaskiniowców
Dieta paleo to obecnie jedna z najpopularniejszych diet. Nic dziwnego, taki sposób żywienia to same korzyści dla naszego zdrowia. Paleo to skrót od określenia – dieta paleolityczna, czyli dieta jaskiniowców, myśliwych, zbieraczy. Głównym założeniem paleo jest przyjęcie takich nawyków, jakie mieli nasi przodkowie. Sprawdź jak wygląda jadłospis w diecie paleo.
Za pomysłodawcę diety uznaje się dr. Lorena Cordaina, amerykańskiego naukowca i autora książek o zdrowym odchudzaniu. Sam jednak twierdzi, że to nie on jest autorem, ale sama natura. Paleo nie ogranicza w żaden sposób ilości spożywanego jedzenia, dlatego do takiego sposobu żywienia nie zupełnie pasuje określenie – dieta.
Obecnie to najnowsze podejście do kwestii utraty wagi, umożliwiające jednocześnie poprawę zdrowia i wydłużenie życia. Dieta wiąże się przede wszystkim z jedzeniem dużych ilości produktów odzwierzęcych, czyli produktów niezawierających węglowodanów, bogatych w białko, błonnik i tłuszcze. W jadłospisie powinny znaleźć się chude mięsa, ryby, owoce morza, wszystkie owoce i niezawierające skrobi warzywa. W potrawach należy zachować umiarkowaną ilość tłuszczu i niemal w równych ilościach tłuszcze omega-3 i omega-6. Wskazane jest unikanie zbóż, roślin strączkowych, nabiału, produktów przetworzonych, cukru, soli oraz tłuszczów dodatkowych. Można natomiast korzystać z oliwy. W zależności od indywidualnych zasad komponowania posiłków, jest to dieta nisko lub średniowęglowodanowa, średniobiałkowa i wysokotłuszczowa.
Korzyści stosowania diety paleo:
Opierając się na głównej zasadzie diety, a mianowicie ograniczając spożycie nabiału, zbóż, produktów skrobiowych oraz cukru, możemy zyskać bardzo wiele. Na pewno spodziewać się możemy spadku wagi. Paleo jest idealną dietą dla osób aktywnie uprawiających sport, ponieważ ograniczenie ilości tkanki tłuszczowej nie skutkuje spadkiem tkanki mięśniowej, jak w przypadku innych diet niskokalorycznych. Mimo że to dieta o ograniczonej dziennej dawce kalorii, dzięki swoim składnikom odżywczym, zapewnia mnóstwo energii. Pozytywnie wpływa również na poprawę procesów myślenia. Orzechy, oliwki oraz mięso zwierząt, będące głównymi składnikami diety, są źródłem tłuszczów niezbędnych do funkcjonowania mózgu. Duża ilość tłuszczu w diecie zapewnia stabilizacją poziomu cukru we krwi oraz gwarantuje brak napadów głodu. W jadłospisie nie znajdziemy ani produktów wysokoprzetworzonych, ani tych z zawartością cukru rafinowanego, dlatego dieta znacząco przyczynia się do poprawy procesów trawiennych. Składniki jadłospisu nie powinny zawierać głównych alergenów pokarmowych, takich jak gluten czy produkty mleczne, co uniemożliwia pojawienie się alergii pokarmowych. Ze względu na niskie spożycie węglowodanów można zaobserwować zmniejszenie się cellulitu. Dzięki dostarczeniu do organizmu odpowiedniej ilości składników odżywczych, dieta przyczynia się do znacznej poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci.
Przykładowy jadłospis:
Dzień pierwszy
Śniadanie:
sałatka z jabłka, marchewki i łyżki rodzynek
2 jajka na miękko
herbata lub kawa bezkofeinowa
II śniadanie:
sałatka z tuńczyka, pomidorów i cebuli ze szczypiorkiem
garść migdałów
woda mineralna
Obiadokolacja:
surówka z dowolnych warzyw lub czysta zupa jarzynowa (bez ziemniaków!)
grillowana pierś indyka bez skóry
warzywa gotowane na parze: brokuły, marchew, kalafior, szparagi (do wyboru)
kiwi i mandarynki lub kiść winogron
woda z cytryną
Przekąski:
do wyboru: seler naciowy, marchewka, orzechy włoskie, grillowany łosoś, suszone morele
Dzień drugi
Śniadanie:
plaster chudej wołowiny lub kawałek chudej kiełbasy z dziczyzny
gruszka albo śliwki
filiżanka kawy bezkofeinowej
II śniadanie:
awokado faszerowane krewetkami
świeże lub mrożone maliny, jeżyny albo wiśnie
woda mineralna
Obiadokolacja:
sałata z oliwkami
dorsz albo inna ryba morska pieczona w folii
pieczarki lub inne grzyby duszone z cebulą na oliwie
pieczone jabłka z orzechami
woda z cytryną lub kieliszek białego wina
Przekąski:
do wyboru: jajka gotowane na twardo, dowolne niesolone orzechy, korzeń selera pokrojony w słupki, pomidory
źródło: poradnikzdrowie.pl, readthelabel.pl, veganworkout.org.pl
Beata Mironow