Dieta kapuściana

kapusta - sporteuroSprawdzone? Skuteczne? Bez efektu jo-jo? Każda metoda wydaje się dobra, by mieć idealną sylwetkę. Niektórzy wydają większość swoich pensji na siłownie, osobistego trenera, dietetyka, ponieważ cel, jakim jest zmiana sylwetki,  wcale nie jest taki łatwy do osiągnięcia. Coraz większy wybór ćwiczeń i diet… Ale czy wszystkie są skuteczne? Jaką wybrać?

Jedną z opcji stanowi dieta kapuściana, zwana też dietą prezydencką lub kanadyjską. Jej popularność przypomina sinusoidę, znana jest od lat, zapoczątkowana została… w szpitalach na oddziałach kardiologii. Duże zainteresowanie spowodowała jej niezwykła prostota. Nie obciąża organizmu, nie jest skomplikowana, i na pewno  nie można jej nazwać rygorystyczną. A przy tym ma poparcie lekarzy.

Podstawowym składnikiem jest kapusta – uważana za jeden z najzdrowszych produktów. Jej główne zadanie to redukcja tłuszczu w bardzo szybkim czasie i trzeba przyznać, że jest bardzo skuteczna. Poza tym ma jeszcze kilka innych zalet zdrowotnych.

Witamina C – wzmacnia odporność organizmu, bierze duży udział w procesach metabolicznych, posiada właściwości bakteriobójcze i zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych.

Witamina A – wpływa korzystnie na oczy, włosy, skórę i paznokcie.

Witamina E – przyspiesza gojenie ran i zapobiega utlenianiu witaminy A.

Kapusta zawiera także błonnik oraz wiele pierwiastków i składników mineralnych takich, jak fosfor, mangan, potas, wapń, sód. Można w niej znaleźć też kwas foliowy.

Choć ma wiele zalet, zarzuca się jej monotonność w jadłospisie. Powodem jest jedzenie w trakcie diety głównie zupy kapuścianej, która stanowi jej podstawowy posiłek każdego dnia. Dieta trwa nie więcej niż siedem dni i pozwala zrzucić od 6 do 8kg. Główną przyczyną  spadku wagi są  zawarte w niej witaminy i błonnik, co powoduje, że  kapusta nie tuczy, ale zaspokaja apetyt. Dietetycy twierdzą, że im więcej się zje, tym więcej schudnie. Organizm więcej trawi i spala więcej tłuszczy.

Mimo ,że diety kapuścianej nie zaliczamy do rodzaju restrykcyjnych, nie należy jej stosować dłużej niż 7 dni. Przekroczenie tej granicy może być niekorzystne dla naszego organizmu. Fakt, jest ona bogata w wiele witamin oraz pierwiastków, ale niestety brakuje w niej żelaza, białka oraz węglowodanów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przy jej dłuższym stosowaniu mogą wystąpić objawy takie, jak omdlenia, zaburzenia rytmu serca lub krążenia. Kolejną jej wadą jest częsty efekt jo- jo, także trzeba się przygotować na zdrowe i regularne odżywianie po zakończeniu jej stosowania. Dobrze jest, jeszcze przed rozpoczęciem tej kuracji, znaleźć dietę, która będzie kontynuatorką kapuścianej. To stworzy szanse na poznanie zasad, dzięki którym nie wróci się do dawnej sylwetki, a może jeszcze trochę ją udoskonali.

Przepis na zupę kapuścianą, podstawowe danie diety, pamiętajmy, że musimy jeść zupę każdego dnia trwania kuracji.

Składniki:kapusta2 - sporteuro

  główka kapusty (słodkiej lub włoskiej)

  5 posiekanych główek cebuli

  papryka czerwona(1 lub 2)

  marchewka

  seler

  6 pomidorów

  ząbek czosnku

Sól jest w tym wypadku kategorycznie zakazana.

Przygotowanie:

Umyte składniki pokroić w kostkę średniej wielkości. Pomidory koniecznie obrać ze skórki (najlepiej zalać wrzątkiem w małym garnku, a wtedy łatwo odejdzie). Kapustę, marchewkę, paprykę, seler i pomidory można podsmażyć, a później włożyć do garnka, aczkolwiek lepiej tego nie robić. Dobrze wszystko od razu włożyć do naczynia, dodać czosnek i cebule, ewentualnie przyprawy zależnie od gustu.

Jeżeli chodzi o dodatkowy jadłospis, to oprócz zupy można jeść warzywa, owoce, a dwa lub trzy razy w tygodniu wolno dodać kawałek chudego mięsa, brązowy ryż czy kaszę. Do picia niegazowana woda, soki owocowe lub zielona herbata. Kawa, jeśli musimy, raz dziennie, najlepiej bez żadnych dodatków, ewentualnie z niewielką ilością chudego mleka, ale  bez cukru. Poniżej przedstawiamy przykładowe menu na cały okres trwania diety.

 

Dzień 1: zupa kapuściana, kawałek chudego mięsa z dodatkiem brązowego ryżu, 2 litry niegazowanej wody mineralnej, herbata, kawa (bez cukru).

Dzień 2: zupa kapuściana, owoce (oprócz bananów ani winogron), dodatkowo kasza, 2 litry niegazowanej wody mineralnej, herbata, kawa (bez cukru).

Dzień 3: zupa kapuściana, warzywa (bez kukurydzy i fasoli), owoce (oprócz bananów i winogron ), 2 litry niegazowanej wody mineralnej, herbata, kawa (bez cukru).

Dzień 4: zupa kapuściana, owoce (bez bananów i winogron), brązowy ryż, 2 litry niegazowanej wody mineralnej, herbata, kawa (bez cukru).

Dzień 5: zupa kapuściana, pieczone mięso lub ryba, pomidory, 2 litry niegazowanej wody mineralnej, herbata, kawa (bez cukru).

Dzień 6: zupa kapuściana , gotowane chude mięso, warzywa (najbardziej polecane: zielone), 2 litry niegazowanej wody mineralnej, herbata, kawa (bez cukru).

Dzień 7: zupa kapuściana, kasza, warzywa, 2 litry niegazowanej wody mineralnej, herbata, kawa (bez cukru).

Technologia jest na coraz wyższym poziomie, medycyna robi coraz większe postępy, w aptekach pojawiły się tabletki robione na bazie diety kapuścianej.  Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko suplement diety, dlatego lepiej i tak trzymać się klasycznej diety. Plusem tabletek jest jednak zawartość tych witamin, których nie dostarcza organizmowi naturalna kuracja. Daje to większą energię, co pozwala na włączenie do diety większej liczby ćwiczeń fizycznych.

U każdego dieta może jednak działać inaczej na organizm. Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości lub występuje zbyt duże osłabienie organizmu podczas stosowania się do zaleceń, trzeba skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi czy wszystko jest w porządku i uspokoi sumienie.

Dieta kapuściana to jednak tylko wstęp do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Jeśli nie będzie się cały czas przestrzegać podstawowych zasad oraz czasu jej trwania, nadwaga i związane z nią złe samopoczucie powrócą.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ