W Indonezji znaleziono martwego kaszalota z 6 kilogramami plastiku w żołądku
Pracownicy indonezyjskiego Parku Narodowego Wakatobi, który znajduje się wybrzeży Celebesu znaleźli zwłoki 9,5-metrowego kaszalota.
Badacze z grupy WWF wyjęli z żołądka zwierzęcia prawie 6 kilogramów tworzyw sztucznych. Wśród nich było 115 plastikowych kubków, cztery plastikowe butelki, 25 plastikowych torebek, klapki, nylonowy worek, 19 kawałków „twardego” plastiku i ponad 1000 innych kawałków plastiku.
„Mimo że nie byliśmy w stanie określić przyczyny śmierci, to, co widzimy, jest naprawdę okropne. Nie można ustalić, czy plastik spowodował śmierć wieloryba ze względu na zaawansowany etap rozkładu zwłok” – powiedziała Dwi Suprapti, koordynator ds. ochrony gatunków morskich w indonezyjskim WWF.
Czasopismo Science na początku roku opublikowało raport z którego wynika, że Indonezja jest zaraz po Chinach najbardziej zanieczyszczonym plastikiem krajem świata. Co roku produkuje 3,2 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego ponad milion ton trafia do oceanu.
Pod koniec ubiegłego roku ONZ oświadczyło, że „życie morskie narażone jest na nieodwracalne szkody” z powodu około 10 milionów ton plastikowych odpadów, które co roku trafiają do oceanów.
https://www.instagram.com/p/BqaZCwWgr6l/
Luhut Binsar Pandjaitan minister do spraw morskich Indonezji powiedział, że odkrycie martwego wieloryba powinno wpłynąć na postrzeganie przez opinię publiczną problemu związanego z produkcją plastiku. Dodał też, że skłoni to rząd do zaostrzenia przepisów z tym związanych.
Możliwe, że wiele innych zwierząt morskich również jest skażonych odpadami plastikowymi i jest to bardzo niebezpieczne także dla naszego życia – dodał.
Plastik problemem także w Unii Europejskiej
Zmniejszyć użycie plastiku stara się także Unia Europejska. Władze UE chcą zwiększyć rynek tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Ma to zwiększyć użycie opakowań wykonanych z tak pozyskanych tworzyw sztucznych.
– To ważne, by więcej plastiku pochodzącego z recyklingu znalazło się na rynku – poinformował w oświadczeniu Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Władze Unii Europejskiej chcą, by do 2025 roku w państwach członkowskich w użyciu znalazło się 10 milionów ton plastiku pochodzącego z powtórnego przetworzenia. Plan dotyczący użycia plastiku na terenie UE zakłada również, że do 2030 roku wszystkie opakowania plastikowe mają pochodzić z recyklingu, a użycie opakowań jednorazowego użytku ma być zmniejszone.
fot. kadr z wideo