Jaka dieta nie sprzyja urodzie?
Nie wystarczy tylko odpowiednio pielęgnować skórę, aby była piękna, jędrna i pozbawiona zmarszczek. Nieoceniony wpływ na jej kondycję ma również nasza dieta. Nieodpowiedni jadłospis nasila także niektóre choroby skórne. Przeczytaj, jakie produkty nie sprzyjają urodzie, a potem postaraj się je wyeliminować z codziennego menu.
Cukier krzepi, ale…
Słodycze nie tylko są wrogiem pięknej sylwetki, ale także przyspieszają starzenie organizmu oraz mogą przyczynić się do rozwoju trądziku. Również niekorzystne są inne węglowodany proste, np. biały ryż, makaron, pszenne pieczywo, wafle ryżowe, słodziki, słodkie napoje, ziemniaki. Trzustka po otrzymaniu dużej ilości glukozy produkuje bardzo dużo insuliny, aby „uporać” się z cukrem. W pewnym momencie receptory komórkowe przestają być wrażliwe na insulinę. Skutkuje to nie tylko problemami zdrowotnymi, ale także zwiększoną produkcją sebum, pojawieniem się stanów zapalnych i wykwitów trądzikowych. Również węglowodany proste uszkadzają struktury białek budujących skórę, gdyż przyspieszają ich glikację (przyczepianie się cukru do komórek skóry właściwej − fibroblastów), która zmienia strukturę włókien kolagenowych i przyczynia się do powstawania zmarszczek oraz spadku elastyczności skóry.
Alkohol
Spożywanie go w dużych ilościach nie tylko powoduje, że następnego dnia źle się czujesz, ale także cierpi na tym Twoja skóra. Alkohol odwadnia organizm, w konsekwencji naskórek staje się suchy, pozbawiony blasku, delikatny, a także pojawiają się zmarszczki i obrzęki. Szczególnie osoby, które mają łuszczycę oraz AZS powinny unikać napojów alkoholowych. Również jeśli jesteś posiadaczką cery naczynkowej, alkohol powinnaś omijać szerokim łukiem, gdyż rozszerza on naczynia krwionośne. Wtedy „pajączki”, rumień oraz trądzik różowaty stają się bardziej widoczne. Procenty wypłukują również wiele witamin oraz mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Należą do nich m.in. witaminy z grupy B, A, C, cynk, a także wapń.
Tłuste potrawy
Nasycone kwasy tłuszczowe oraz izomery trans kwasów tłuszczowych podnoszą poziom cholesterolu LDL, tym samym indukują stany zapalne i alergiczne, uszkadzają błony komórkowe i produkują wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się organizmu. Skóry traci wtedy elastyczność oraz młody wygląd. U osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej mogą pojawić się kępki żółte na powiekach, czyli nieco wyniosłe na ponad powierzchnię skóry żółtawe zmiany. Szczególnie wystrzegaj się: tłuszczów zwierzęcych (wyjątkiem są ryby) dań typu fast food, frytek, zup w proszku, majonezów, pączków, paczkowanych ciastek i chipsów.
Nie sól tyle
Duże spożycie soli osłabia syntezę kolagenu, co prowadzi do powstania zmarszczek, zmniejszenia jędrności i elastyczności skóry. Również ma działanie odwadniające organizm, naskórek wtedy staje się suchy i szorstki. Chlorek sodu zatrzymuje także wodę w tkankach, dlatego przyczynia się do opuchnięć, np. kończyn dolnych czy powstania worków pod oczami. Zawartość soli w produktach żywnościowych jest wysoka, gdyż należy do dobrych środków konserwujących. Szczególnie zawierają ją: solone orzeszki, paluszki, popcorn, ale także wędliny, ketchup, płatki śniadaniowe oraz zupki chińskie. Należy pamiętać, że sól jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jej nadmiar bardzo nam szkodzi.
Pikantne potrawy
Osoby, które mają delikatną, naczyniową skórę powinny unikać ostrych przypraw, np. papryczki chili czy pieprzu cayenne, ponieważ rozszerzają naczynia krwionośne i powodują rumieńce oraz zaostrzenie zmian w trądziku różowatym.
__________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.