Doceń pokrzywę

Zdarzyło wam się kiedyś poparzyć pokrzywą i usłyszeć od kogoś, że to zdrowe? Chociaż dla niektórych pokrzywa zwyczajna jest tylko chwastem, a na dodatek kontakt z nią wywołuje nieprzyjemne pieczenie, to posiada ona właściwości lecznicze. Zawiera m. in. liczne makro- i mikroelementy, witaminy, sole mineralne i kwasy organiczne.

Źródło: pixabay.comJuż od kilku lat można zaobserwować, że medycyna naturalna wraca do łask. Staramy się kupować kosmetyki, w których znajduje się jak najmniejsza ilość szkodliwych substancji, bardzo często przygotowujemy je też sami w domu. Powstaje coraz więcej sklepów i działów ze zdrową żywnością. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że największe skarby mogą być w zasięgu naszej ręki i nie trzeba się po nie udawać do sklepu czy apteki. Należy do nich chociażby pokrzywa, która rośnie m. in. w przydomowych ogrodach, rowach, sadach, polanach czy lasach. Roślina jest wykorzystywana w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, wątroby, schorzeniach układu moczowego. Odprowadza złogi żółciowe, obniża poziom cukru we krwi, nadciśnienie tętnicze i wspomaga przemianę materii. Zastosowanie pokrzywy jest bardzo szerokie także w kosmetyce. Okłady z jej liści są pomocne w walce ze schorzeniami skóry (trądzik, czyrak, ropnie). Wcieranie w skórę głowy mocnego, pokrzywowego naparu albo soku wspomaga leczenie łupieżu, łojotoku, łuszczycy, redukuje wypadanie włosów i poprawia krążenie. Nawet jeśli nic nam nie dolega, warto pić sok lub napar z pokrzywy. Dzięki temu będziemy cieszyć się lepszym zdrowiem oraz wyglądem.

Jak stosować?

Jeśli należysz do tych szczęśliwców, którzy nie mieszkają w mieście, a w sąsiedztwie Twojego domu rośnie ta drogocenna roślina, możesz samodzielnie przygotować surowiec. Pamiętaj, że w celach leczniczych stosuje się liście oraz korzenie pokrzywy. Liście (najlepiej wraz z łodygą) zrywamy od maja do września, zanim roślina zakwitnie, w pogodne dni i z nieskażonych obszarów. Dla zdrowia najcenniejsze są jednak pędy z maja i czerwca. Bardzo istotny jest proces suszenia. Należy to robić w zaciemnionym i przewiewnym miejscu, aby nie doszło do brunatnienia. Liście najlepiej odrywać od łodygi dopiero po kilku dniach, gdyż wtedy tracą swoje nieprzyjemne, parzące właściwości. Jeśli chodzi o korzenie, wykopujemy je wczesną wiosną albo jesienią. Potem czyścimy, suszymy w suszarniach w temperaturze 40 stopni C. Po zasuszeniu trzymamy w woreczkach z naturalnych tkanin albo papierowych torebkach w pomieszczeniu, które jest chłodne, suche oraz zaciemnione.

Napar ze świeżej pokrzywy

Aby przygotować napój z pokrzywy, należy zalać wrzątkiem świeże i umyte liście. Co prawda smak będzie odpychający, ale wiele osób mówi, że szybko się do niego przyzwyczaiło. Smak możesz poprawić dodając np. kilka listków mięty, kilka truskawek albo plasterek cytryny. Tak przygotowany napar spożywamy po jednej szklance dziennie na czczo.

Sok z pokrzywy

Przygotowanie soku czasami wymaga trochę zachodu, ponieważ nie każda sokowirówka poradzi sobie z pokrzywą. Do sporządzenia drogocennego napoju można jednak podejść metodą naszych babć. Po zerwaniu pokrzywę zalewamy wrzątkiem, a potem mielimy w maszynce do mielenia. Następnie przy pomocy gazy wyciskamy sok. Może zdarzyć się, że będzie ona bardzo sucha, ale wtedy wystarczy zalać ją odrobiną zimnej wody, zamieszać i ponownie zabrać się za wyciskania. Jeśli chodzi o dawkowanie, zaleca się przyjmowanie nie więcej 1-2 łyżeczek dziennie. Dla samego wzmocnienia organizmu wystarczy pić sok przez 2 tygodnie.

Płukanka do włosów

Aby przygotować płukankę do włosów wystarczy zalać suszoną pokrzywę wrzącą wodą (1 łyżeczka na 1 filiżankę, parzymy ok. 30 minut pod przykryciem) i po wystudzeniu przepłukać włosy. Niestety napar nie jest odpowiedni dla blondynek (przyciemnia włosy). W przypadku stosowania na włosy nie powinniśmy także wykorzystywać świeżej pokrzywy, ponieważ może zabarwić je na zielonkawy odcień.

Przeciwwskazania:

– cysta na jajnikach,

– przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwcukrzycowych,

– przed zabiegiem chirurgicznym i tydzień po,

– obrzęki serca spowodowane niewydolnością nerek,

– w trakcie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Uwaga

Jeśli chcesz kupić suszoną pokrzywę albo herbatkę z pokrzywy, udaj się do sprawdzonej apteki, a najlepiej do sklepu zielarskiego. W innych miejscach możemy sią natknąć na mieszanki, w których zawartość pokrzywy jest niewielka.

Źródło:http://agnieszkamaciag.pl,http://zielarnia.net,http://www.poradnikzdrowie.pl, http://wieczniemloda.com

_____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ