Wakacje na wsi – agroturystyka

Coraz więcej z nas, chcąc uciec od codziennych obowiązków szuka relaksu w zacisznym miejscu, które pozwoli szybko odzyskać siły i sprawi, że nabierzemy nowej energii. Pomimo tego, najczęściej na wczasy wybieramy zagraniczne kurorty, a te przerażają liczbą turystów i hałasem. Odpoczynku wcale nie trzeba szukać daleko. Wakacje na wsi są idealne dla każdego, kto poszukuje schronienia przed miejskim zgiełkiem.


foottrails.co.uk

 

Mogłoby się wydawać, że agroturystyka to mało popularna forma wypoczynku. Wiejskie warunki odstraszają, ale taki urlop ma naprawdę wiele zalet. Ci, którzy już je poznali, bardzo często regularnie odwiedzają prywatne domostwa. Do takich gospodarstw przyjeżdżają najczęściej klienci indywidualni, małe grupy i rodziny.

 

Obiekty zazwyczaj położone są blisko lasów i zbiorników wodnych. Korzystny mikroklimat wpływa na poprawę kondycji psychicznej i fizycznej. Na wsi możesz odpoczywać biernie opalając się na trawie i wsłuchując w śpiew ptaków, ale jeśli nie lubisz siedzieć bezczynnie, możesz zwiedzać okoliczne zabytki lub uczestniczyć w pracach rolnych. Taki też jest cel agroturystów – zaangażowanie w prace gospodarstwa, udział w życiu gospodarza i jego rodziny, poznawanie wiejskiego stylu życia, historii, kultury i obyczajów danego regionu.

 

Niektóre obiekty agroturystyczne zapewniają wyłącznie nocleg i wyżywienie, inne oferują szereg atrakcji – są dobrze zagospodarowane i pomysłowo urządzone. Coraz popularniejsze stają się gospodarstwa ekoagroturystyczne, zapewniające żywność produkowaną metodami ekologicznymi.

 

W gospodarstwach agroturystycznych nie jest tak luksusowo, jak w pięciogwiazdkowym hotelu, ale ceny też są znacznie niższe. Koszt takiego noclegu to nie więcej niż kilkadziesiąt złotych za dobę. Właściciele świadczą drobne usługi i udostępniają gościom niezbędne urządzenia. Do dyspozycji najczęściej jest kuchnia, lodówka, pralka, żelazko oraz komputer z dostępem do Internetu. Mapy i informatory zazwyczaj są łatwo dostępne dla turystów, ale najlepszymi przewodnikami są sami gospodarze. Posiadają niezbędne informacje o regionie i wiedzą jak wykorzystać jego walory. Właściciele często organizują spacery, wycieczki piesze, rowerowe lub przejazdy bryczkami. W upalne dni wskażą akweny, w których można popływać, poinformują, gdzie można wybrać się na spływ kajakowy, żaglówkę lub łódkę. Pora roku i położenie gospodarstwa mają znaczący wpływ na dostępność form wypoczynku i rozrywkę.

 

Właściciele dokładają wszelkich starań, by pobyt w ich gospodarstwie był jak najbardziej udany. W tym celu serwują regionalne potrawy, zapewniają kulinarne atrakcje, takie jak pieczenie dzika na ognisku lub smażenie ryb złowionych przez turystów. Urlopowicze chętnie biorą udział w domowej produkcji żywności np. masła, wina lub pieczeniu chleba. Mogą dowiedzieć się jak uprawiać rośliny, hodować zwierzęta, skorzystać z nauki robienia na drutach lub jazdy konno. Dzieci przyjemnie spędzą czas na zabawie ze zwierzętami lub w piaskownicy. Podczas przechadzki po lesie dodatkową atrakcją będzie zbieranie owoców i grzybów. W większych miejscowościach często organizowane są festyny i inne imprezy kulturalne. Nawet jeśli pogoda nie dopisze, nie będziesz się nudził. Wówczas można poczytać książki, pograć w tenisa stołowego, ,,piłkarzyki” czy bilard.

 

Niektóre gospodarstwa oferują masaże lub usługi lecznicze takie jak np. apiterapia, czyli kuracja produktami pszczelimi. Wiele gospodarstw zlokalizowanych jest w miejscowościach uzdrowiskowych, w których występują zakłady przyrodolecznicze zapewniające kompleks zabiegów zdrowotnych, takich jak kąpiele siarczkowe czy inhalacje solankowe. 

________________________


Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ