Beauty of ImPERFECTION

Galeria BB w Krakowie zaprasza na wystawę porcelany Marka Cecuły, artysty, projektanta, kuratora i pedagoga, którego niezwykłe projekty ceramiczne dobrze znane są między innymi w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Brazylii, Holandii, Norwegii czy Korei Południowej.

fot: materiały prasowe

Podczas wystawy pokazane zostaną prace i projekty z okresu nowojorskiego, projekty zrealizowane dla Ćmielów Design Studio i Modus Design, z którymi związany jest artysta, oraz szczególnie interesujące prace na pograniczu sztuki i designu z serii „Beauty od ImPERFECTION”.

Właścicielka Galerii BB, Anita Bialic, podkreśla, jak trudnym wyzwaniem jest zorganizowanie wystawy podsumowującej 40 lat działalności tak kreatywnego artysty, jakim jest Marek Cecuła. Mówi o nim: „Artysta perfekcyjny! Ogromna wyobraźnia, która pozwala na swobodne i beztroskie kształtowanie porcelany. I jednocześnie skrupulatna dbałość o najdrobniejszy szczegół, totalne niemal kontrolowanie przestrzeni, w której działa i która go dotyczy”. To właśnie owa perfekcyjność Cecuły zaważyła o tym, jaki kształt przybierze wystawa.

Choć działa w tak wielu obszarach związanych ze sztuką i projektowaniem, Cecuła nie ma żadnych wątpliwości, który z nich jest dla niego najważniejszy: Bezwzględnie jestem Artystą! Działalność artystyczna to wolność i miejsce bez kompromisów – nawet w designie trzeba dopasowywać się do jakiejś funkcjonalności. Zaś w sztuce tylko własna wyobraźnia może być ograniczeniem. Dlatego kształtowanie artysty wymaga budowania umiejętnej wyobraźni – trzeba widzieć bardziej to, czego nie ma, niż to, co jest.

fot: materiały prasowe

Jego unikatowa wrażliwość na sztukę zaczęła kształtować się w Nowym Jorku, w – jak sam określa – najlepszym dla artystów okresie lat 70-tych i 80-tych. To właśnie tam, w modnej, awangardowej dzielnicy Soho otworzył studio Modus Design i galerię Contemporary Design. Prócz tego, że był kuratorem tak prestiżowych wystaw, jak „Art of Industrial Ceramics” w Gardiner Museum w Toronto, „Object Factory: The Art of Industrial Ceramics” w Museum of Arts & Design w Nowym Jorku, czy też „Table Talk” na festiwalu designu w Łodzi, jego prace znalazły się na ponad 60 wystawach indywidualnych i 100 zbiorowych na całym świecie. Dziś mieszka i tworzy w Polsce, do 2012 roku jako twórca Design Centrum Kielce, a obecnie dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio. O swojej pracy w Polsce wypowiada się optymistycznie: Cieszę się, że wróciłem do Polski w tak ciekawym dla designu okresie i że mogę aktywnie uczestniczyć w procesie jego rozwoju.

fot: materiały prasowe

Dlaczego „Piękno NieDOSKONAŁOŚCI”? Anita Bialic w rozmowie z artystą pyta o to, czy świadomie tworzy „destrukty”, zniszczone przy użyciu wody jeszcze przed obróbką cieplną, aby potem zamienić je w dzieła sztuki.

(…)Dla potrzeb wystawy dokonuję estetycznego przemysłowego sabotażu – kreatywnie niszczę pewne obiekty, by zwrócić na nie uwagę. I na ich funkcje. Moje „destrukty” powstają w opozycji wobec naszych oczekiwań – obiekt przemysłowy ma przypisane funkcje, zaś zepsuty może wywołać emocje… Współpracując od wielu lat z przemysłem, wytworzyłem sobie przestrzeń, w której działam jako projektant i artysta. Wybieram taki rodzaj ekspresji, jaki jest mi potrzebny, żeby najlepiej wyrazić swoje emocje.

Rozpoczęcie wystawy: 9 kwietnia 2015, godz. 18:00, Studio BB, ul. Skałeczna 5, Kraków.

Projekt wystawy: Marek Cecuła; współpraca: Anita Bialic, Tomek Wójcik.

Źródło: materiały prasowe.

Lidia Pustelnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ