Cała Warszawa myje ręce
W październiku studenci UKSW rozpoczęli akcję społeczną Cała Polska Myje Ręce. Jak sama nazwa wskazuje jej celem jest zachęcanie wszystkich do dbania o częste mycie swoich rąk. Organizatorzy coraz częściej pojawiają się przy okazji różnych wydarzeń.
Seria krótkich horrorów, cykl filmów z Człowiekiem Brudną Ręką w roli głównej czy porównywanie czystości do największych wartości. „Dbam o higienę swoich rąk, tak jak o swój nieskazitelny wygląd”, „ (…)jak o moje dredy”, „jak o moje najlepsze książki” – mówią bohaterowie. Ich produkcje, chociaż amatorskie, przypominają bardziej filmy akcji niż kampanię społeczną.
{youtube}crfkiowHYv0|650|450|{/youtube}
Na początku grudnia ekipa CPMR pojawiła się na meczu Legia Warszawa- Cracovia.
– Nie bez powodu znaleźliśmy się w sektorze rodzinnym, bo chcemy zwrócić uwagę na małe dzieci. To one mogą najwięcej przekazać, nie tylko sobie ale też swoim rodzicom – mówi Mateusz, jeden z członków akcji. Na stadionie organizatorzy zorganizowali konkurs na najlepsze zdjęcie z hasłem „Kibice legii tez myją ręce”, w którym do wygrania były gadżety: kubki, wlepki i żele antybakteryjne. Oprócz tego malowali przybyłym twarze farbami do ciała, rozdawali balony i opowiadali o korzyściach, które płyną z dbania o higienę.
{youtube}XbgPuZ9o9-8|650|450|{/youtube}
Do akcji na Facebooku przyłączyło się kilka znanych osób. Pozują one do zdjęcia z kartką, z napisem „Cała Polska myje ręce”. Są to na przykład Arek Malinowski, Ilona Felicjańska, Tomek Lubert. Pojawia się też coraz więcej osób, które przysyłają podobne fotografie, pokazując swoje poparcie.
Codziennie dotykamy wiele przedmiotów, chodzimy w różne miejsca, gdzie nasze ręce mają styczność z milionami zarazków. Znaki drogowe, barierki, klamki, a nawet podawanie sobie dłoni powodują, że zabieramy je ze sobą do domu, a później przenosimy na przykład na jedzenie. – 95% osób źle myje ręce, a 70% wychodzących z toalety nie robi tego w ogóle. Bakterie, które są przenoszone tą drogą powodują choroby, na które umiera nawet 1,5 miliona dzieci rocznie – tłumaczy Mateusz.
{youtube}juKc8VetgjM|650|450|{/youtube}
Żeby dokładnie oczyścić swoje dłonie potrzebujemy 30 sekund. Pierwsza połowa tego czasu usuwa 90% zabrudzeń, pozostały czas kolejne 10%. Chociaż taki zabieg wydaje się być banalnie prosty, warto pamiętać, że dobrze wykonuje go tylko 5% Polaków. Pomyślmy o tym, kiedy następnym razem uściśniemy dłoń jakiejś osobie.
Ada Koperwas