5 najpiękniejszych pałaców na świecie
Podziwiamy je, zachwycamy się nimi, a ich rozmiar nas przeraża. Zwiedzamy je na wakacjach i wycieczkach. Czy wiemy jednak, które tak naprawdę warto zobaczyć? Oto pięć najpiękniejszych według nas pałaców na świecie.
Pałac w Wersalu to obowiązkowa pozycja tej listy. Jest niezwykłą budowlą prezentującą nie tylko styl architektoniczny, ale również siłę i potęgę ówczesnej Francji. Został zbudowany w XVII wieku w stylu barokowym. Inicjatorem budowy był król Ludwik XIV. Obecny pałac powstał jako rozbudowa istniejącego już tam pałacyku myśliwskiego Ludwika XIII. Budowa trwała w latach 1668-1682. Inwestycja pochłonęła miliony, rujnując budżet państwa. Od 1682 roku Wersal stał się oficjalną siedzibą królewską, a tym samym prawdziwą stolicą Francji. Świetność pałacu wersalskiego przetrwała do dziś. Przez wieki był wzorem do naśladowania i inspiracją dla artystów. Wielu władców nowożytnej Europy chciało mieć swój „wersal”, jednak oryginał jest tylko jeden.
Teraz przenosimy się do słonecznej Italii. W jednym z państw włoskich, a mianowicie Królestwie Neapolu powstał pałac królewski w miejscowości Caserta. Pomysłodawcą budowy w roku 1752 był ówczesny król Karol III Burbon. Nie doczekał on jednak jej ukończenia, gdyż zmarł w 1759 roku. Budowę dokończył syn jego przyrodniego brata. Rezydencja królewska powstała w średniowiecznym miasteczku, na miejscu którego miały pojawić się aleje o długości 20 km, będące połączeniem z pałacem królewskim w Neapolu. Został wybudowany w stylu baroku klasycznego na wzór pałacu wersalskiego. Budowę ukończono w 1780 roku. Zespół pałacowo-parkowy w Casercie został wpisany na listę UNESCO w 1996 roku. Jego wnętrza były wykorzystywane w wielu filmach, między innymi w „Gwiezdnych Wojnach” części I i II, Mission Impossible III czy w Aniołach i Demonach.
Następną światową perełka wśród pałaców jest Tadż Mahal. Pałac powstał jako monument upamiętniający śmierć żony sułtana Szahdżahana. Jak głosi legenda kobieta przed śmiercią wypowiedziała trzy życzenia: żeby jej mąż nie poślubił innej, wybudował budynek upamiętniający jej śmierć oraz aby zaopiekował się ich dziećmi. Zrozpaczony sułtan spełnił wszystkie trzy życzenia i tak powstał Tadż Mahal. Jego budowa trwała dwadzieścia dwa lata 1632-1654. Cały pałac powstał z białego marmuru, który pokryty jest tysiącem szlachetnych i półszlachetnych kamieni oraz zdobieniami kaligraficznymi z czarnego marmuru. Jest niezwykłym przykładem architektury ówczesnych Indii. W 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.
Teraz przenieśmy się na ziemie polskie. Wiele jest w naszym kraju pięknych pałaców i zamków godnych naszej uwagi. Choć myślę, że jeden w szczególności. Pałac w Mosznej powstał w XVII wieku. Od 1866 roku do końca II Wojny Światowej był rezydencją rodu Tiele-Wienckler. Cały zamek składa się z trzech części reprezentujących różne style architektoniczne. Środkowa część jest w stylu barokowym zaś druga w stylu neogotyckim i trzecia w neorenesansowym. Wbrew pozorom, ten mix architektoniczny stwarza niepowtarzalny budynek i idealnie zgrane połączenie stylów architektonicznych. Największe przebudowy pałacu miały miejsce od końca XIX wieku do I Wojny Światowej. Wspomnę jeszcze tak na marginesie, że warto zobaczyć również Zamek Książ w Wałbrzychu.
Pora na piąty pałac na naszej liście. Zamek Neuschwanstein położony jest wśród gór Bawarii. Powstał w II połowie XIX wieku na zlecenie ówczesnego króla bawarskiego Ludwika II. Jego budowa pochłonęła miliony, a żeby spłacić długi zarządcy zamku po śmierci króla udostępnili go zwiedzającym. Obecnie zamek jest jedną z największych atrakcji turystycznych Niemiec, odwiedza go rocznie ok 1,3 miliona turystów z całego świata. Od 2007 roku jest na liście UNESCO.
Zamki i pałace nie są tylko dziełem sztuki, ale również manifestem władzy, potęgi czy miłości. Pokazaliśmy wam pięć różnych budowli, które mają swoją niepowtarzalną historię. Każdy z nich skrywa w sobie ducha przeszłości. Nie poczujecie go oglądając zdjęcia, to trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy, na żywo. Życzę miłego zwiedzania.
Mateusz Bańka