Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015

Festiwal Skrzyżowanie Kultur został zainicjowany w 2005 r. Tematyka wydarzenia poświęcona jest muzyczno-kulturalnym zjawiskom. Jego celem jest ukazanie mieszkańcom Warszawy oraz osobom przebywającym w stolicy różnorodności kulturowej. Otwartość oraz wrażliwość to najlepiej określające go cechy. W tym roku odbędzie się 11. edycja festiwalu. Będzie on trwał od 21 do 27 września.

Źródło: materiały prasoweNa 11. edycji festiwalu pojawią się artyści z Iranu, Nigerii, Pakistanu, Turcji, Korei Południowej i Mauretanii. W tych zakątkach świata muzyka jest czymś szczególnym dla ich mieszkańców, miłość do niej jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Muzyka stanowi dla nich pomost pomiędzy światem materialnym a duchowym – stwierdza Maria Pomianowska, która jest dyrektor artystyczną Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. – Będziemy gościć wielkiej klasy instrumentalistów i wokalistów z Iranu, który śmiało można nazwać kolebką cywilizacji muzycznej. Stamtąd pochodzą najstarsze, strunowe instrumenty świata. O ironio, muzyka jest tam od lat prześladowana. Przybędą artyści kurdyjscy, opowiadający o największym na świecie narodzie pozbawionym własnego państwa, których jedynymi przyjaciółmi są góry. Na scenie pojawią się wykonawcy z Pakistanu, gdzie od kilkudziesięciu lat toczy się święta wojna z muzyką, tańcem i poezją. (Źródło: materiały prasowe)

Tegorocznym gościem specjalnym będzie Korea Południowa. – Tradycja muzyczna tego kraju jest unikatowa na tle całego Dalekiego Wschodu. Ujmuje, ponieważ jest bezkompromisowa, surowa i autentyczna – dodaje Maria Pomianowska. – Chcemy, by dzięki nam Polacy lepiej ją poznali. Podczas Skrzyżowania Kultur będzie wiele okazji do zetknięcia się z niezwykłymi instrumentami, strojami, a nawet potrawami tego pięknego kraju. (Źródło: materiały prasowe)

Namiot przed Pałacem Kultury znów będzie rozbrzmiewał muzyką całego świata – mówi Andrzej Matusiak – dyrektor Stołecznej Estrady. – W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileuszową dziesiątą edycję. Trafiliśmy do elitarnego grona najlepszych festiwali świata. Mamy coraz liczniejszą, wierną publiczność. Czujemy się zmobilizowani do jeszcze intensywniejszej pracy. (Źródło: materiały prasowe)

Harmonogram wydarzenia:

21.09

Ogród perski

19.00 – Kayhan Kalhor & Ali Bahrami Fard (Iran)

20.30 – Alireza Ghorbani (Iran)

22.09, godz. 19.00

Kolektyw Europa

23.09, godz. 18.30

Sounds Like Poland

24.09

Awangarda i tradycja

19.00 – Geomungo Factory (Korea Południowa)

20.30 – Şiwan Perwer (Turcja)

25.09

Mistyka źródeł

19.00 – Badakhshan Ensemble (Tadżykistan)

20.30 – Sain Zahoor (Pakistan)

26.09, 17.00

Tajemnice rytuału

Baraji (Korea Południowa)

26.09, godz. 20.30

Trans afrobeatu

Seun Kuti & Egypt 80 (Nigeria)

27.09, godz. 11.00

Mądrości afrykańskich Griotów

Koncert dla dzieci

27.09

Szamani i grioci

19.00 – Noreum Machi (Korea Południowa)

20. 30 – Noura Mint Seymali (Mauretania)

Źródło: materiały prasowe

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ