„Danzig ist Deutsch” i nazistowskie znaczki na koszulkach i kubkach w olbrzymim sklepie internetowym
Sklep internetowy zazzle.com powstał w 2005 r. w USA, w stanie Kalifornia. Od tego czasu cieszy się rosnącą popularnością, fanpage sklepu polubiło ponad 110 tys. osób. Zazzle.com zajmuje się sprzedażą ubrań, akcesoriów i gadżetów. Na ich stronie znajdziemy również ponad tysiąc rzeczy związanych z Gdańskiem.
Hitlerowskie znaczki pocztowe
W ofercie znajdziemy m.in. kilkanaście wzorów koszulek z motywami gdańskimi. Są również kubki ceramiczne i izotermiczne, portfele, breloczki, zegarki i inne gadżety.
Większość z nich nawiązuje do nostalgii za Gdańskiem sprzed 1945 r., na stronie znajdziemy sporo gadżetów opatrzonych widokami przedwojennego miasta. Są też np. podkładki pod myszkę z reprintem obrazu przedstawiającego oblężenie Gdańska w 1807 r. Są też gadżety z BuEV Danzig, przedwojennym klubem piłkarskim. Na produktach w sklepie pojawiają się również motywy, które nawiązują do niemieckości miasta przed 1945 r.
Na wielu z nich znajdziemy nacjonalistyczne znaczki przedwojennej poczty Wolnego Miasta Gdańska, powstałe po dojściu nazistów do władzy. Znajdziemy też koszulki z napisami „Danzig Deutschland” (Gdańsk Niemcy) i „Danzig Heinmatstadt” (Gdańsk miasto rodzinne).
Jest też trykot z logo policji Wolnego Miasta Gdańska, która uczestniczyła w atakach na Pocztę Polską i Westerplatte. Na innej linii produktów herb miasta zestawiany jest z pruską flagą. Można nawet kupić koszulkę z tym motywem… dla psa. Najwięcej kontrowersji budzi jednak wspomniane umieszczanie znaczków pocztowych z lat 30. XX w. W tym czasie doszło do swego rodzaju „wojny znaczkowej” między polskimi a niemieckimi pocztowcami. Polacy umieszczali na znaczkach dowody na łączność miasta z krajem, zaś Niemcy udowadniali germańskość Gdańska – np. ukazując porażkę wojsk króla Stefana Batorego w oblężeniu Twierdzy Wisłoujście, co nie do końca jest zgodne z prawdą historyczną.
W sklepie zazzle.com na kubkach, podkładkach do myszek i innych gadżetach nadrukowane są reprinty nacjonalistycznych znaczków pocztowych. Są to m.in. Żuraw i Kościół Mariacki z podpisem „Danzig ist Deutsch. Deutsche Reich”, co oznacza „Gdańsk jest Niemiecki, Niemiecka Rzesza”. Wśród ponad tysiąca gadżetów związanych z Gdańskiem na stronie znajdziemy również odnoszące się do Polski. Są to koszulki z polskim godłem i napisem „Gdansk Polska” (pisownia oryginalna). Kojarzy się z brunatną propagandą Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska o herbie i jego barwach, może go używać każdy, o ile nie będzie narażał dobrego imienia miasta. W praktyce jednak używanie herbu nie podlega żadnej regulacji i nie jest monitorowane. Gadżetami z nacjonalistycznymi hasłami zszokowani są gdańscy historycy.
– Pracuję w Informacji Turystycznej i widziałem wiele pamiątek i gadżetów z Gdańskiem, ale nigdy czegoś takiego – opowiada Łukasz Sobczak, gdański historyk. – Generalnie należy potępić skrajności o „wiecznie polskim Gdańsku” i te sławiące przeszłość związaną z Prusami.
Nie udało nam się skontaktować z przedstawicielami firmy zazzle.com, by otrzymać komentarz. W Stanach Zjednoczonych nie ma przepisów zabraniających korzystania z symboli nazistowskich.