„Viva Opera!” – spotkanie jubileuszowe z Jadwigą Romańską

opera-sporteuro22 kwietnia o godzinie 19:00 odbyło się inauguracyjne spotkanie z cyklu „Viva Opera!”. Gościem honorowym była Jadwiga Romańska.



Jadwiga Romańska, czyli Niezapomniana Butterfly lub jak inni wolą Gilda Stulecia na spotkaniu tym obchodziła 85. rocznicę urodzin. jadwiga romanska fot. jacek wrzesinskiArtystka szczególnym uczuciem daży Krakowską Operę, ponieważ to właśnie tam w 1954 r. zadebiutowała w operze Rigoletto, Giuseppe Verdiego. Związana była z tą operą przez 35 lat, w tym czasie wykreowała i zaśpiewała trzydzieści siedem pierwszoplanowych partii w premierach. Sopranistka zdobyła także miano wybitnej interpretatorki pieśni Szymanowskiego. Dla artystki nie było żadnych problemów z wykonywaniem roli w operach z każdej epoki. W jej repertuarze były m.in. Gilda w Rigoletcie Verdiego, Mimi w Cyganerii oraz Butterfly w Madame Butterflay Pucciniego. Śpiewała także na prestiżowych festiwalach muzycznych w: Salzburgu, Praskim Jarze, Berlinie, Leningradzie, Moskwie, Mariańskich Łaźniach, Palermo, Zakopanem, a także podczas Wratislavia Cantas we Wrocławiu. Obecnie prowadzi kursy mistrzowskie. Często jest jurorem konkursów wokalnych. W latach 1973-1977 pracowała jako pedagog w Akademii Muzycznej w Krakowie. Potem pełniła funkcję kierownikiem Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Katowicach (1977-1981). W 2002 roku otrzymała tytuł profesora nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Śpiewaczka w czasie spotkania odebrała medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Jest to odznaczenie nadawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Rok wcześniej 16 maja 2012 r. podczas gali wręczenia Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury prof. Jadwiga Romańska odebrała nagrodę za całokształt dokonań artystycznych.

Podczas spotkania w części oficjalnej jubileuszu przy akompaniamencie Olgi Tsymbalyuk grającej na fortepianie wystąpili soliści Opery Krakowskiej – Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Bożena Zawiślak-Dolny oraz Andrzej Biegun, Krzysztof Kozarek i Tomasz Kuk. W prezencie dla jubilatki wykonali muzykę, która im „w duszy gra” – arie i piosenki kabaretowe.

Podczas spotkania można było zakupić książkę Wacława Krupińskiego – wywiad z Jadwigą Romańską pod tytułem „Moje woperowstąpienie”. Książka reklamowana jest jedną z wypowiedzi śpiewaczki, która jak najbardziej opowiada o całej jej filozofii życiowej: „Tak potoczyło się moje życie – życie wspaniałe, okrutne i bezlitosne… Między piekłem a niebem. Pewnie dlatego tak rozumiem słowa Stanisława Wyspiańskiego, który w liście do Karola Maszkowskiego pisał m. in.: >>A tylko człowiek cierpiący może być zdolny do tworzenia czegoś…<< Wiem coś o tym. Najpełniej śpiewałam scenę śmierci w Cyganerii, kiedy umarła mi siostra, najpiękniej śpiewałam IX Symfonię Beethovena, kiedy Maciek był w agonii, jakże przejmująco śpiewałam koncert, kiedy umierała moja ukochana mama… I dlatego wiem, że Wyspiański miał rację – cierpienie i ból wyzwalają wielką siłę twórczą. Chciałoby się nią uspokoić tamto cierpienie.

Mogę powiedzieć na pewno – jestem człowiekiem spełnionym. I spełnionym artystą. Wiem, ile osiągnęłam, jak wysoko udało mi się wejść. Wiem, co zrobiłam przez tyle dekad pracy artystycznej; znam smak znakomitych pochwalnych recenzji, zbieranych w wielu krajach. I brzmienie zachwytu zwykłych ludzi, kochających muzykę. Mówiących o ciarkach idących po plecach. O mrówkach. Nieraz sobie myślałam, ze ten element można by dołączyć do definicji talentu…

Wstęp na wydarzenie był bezpłatny, należało jedynie w kasie opery odebrać darmowe wejściówki dostępne już od 10 kwietnia.

 

 

Maria Kubiak, fot.www.opera.krakow.pl


ZOSTAW ODPOWIEDŹ