Rzucasz palenie? Zobacz skutki!

fajki life4styleJaki jest wpływ długotrwałego palenie papierosów? Otóż, badania dowodzą, że palacze żyją średnio o około 14 lat krócej niż osoby nieuzależnione od nikotyny. Wiemy, że zerwanie z nałogiem nie jest takie proste, jednak warto próbować! Dowiedz się, jakie pozytywne skutki dla organizmu niesie za sobą rzucenie palenia.

Co dzieje się z naszym organizmem, gdy nagle zaprzestajemy palić? Okazuje się, że już po 20 minutach od zgaszenia papierosa działanie naszego układu krwionośnego zaczyna się stabilizować. Ciśnienie krwi i częstotliwość uderzeń serca spada do właściwego poziomu.

Już po 2 godzinach, ciśnienie i akcja serca wracają do normy. Polepsza się krążenie obwodowe. Jednak osoby, które palą bardzo dużo, już w tym czasie mogą odczuwać brak nikotyny w organizmie. Sprzyja to rozdrażnieniu i zwiększeniu apetytu.

Około 12 godzin „po paleniu” poziom nikotyny spada o około 93 procent! Obniża się również stężenie tlenku węgla, a zarazem wzrasta ilość tlenu dostarczanego do narządów wewnętrznych. W końcu możemy złapać więcej tchu!

Po spędzeniu całego dnia bez papierosa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału zaczyna spadać. Lepiej funkcjonuje nasz zmysł smaku i węchu. Możemy bardziej cieszyć się pysznymi potrawami i aromatami. Czujemy wyraźną „ulgę w płucach”.

Kilka dni po odstawieniu papierosów znacznie poprawia się stan układu oddechowego. Więcej tlenu dostaje się do krwi, przez co oddychanie staje się łatwiejsze. Może towarzyszyć nam tak zwany „kaszel palacza”, jednak jest do dobry objaw, gdyż świadczy o pozbywaniu się toksyn z organizmu.

Prawdziwe pozytywne skutki skończenia z nałogiem odczujemy kilka miesięcy po ostatnim wypalonym papierosie. Przede wszystkim, ustępują negatywne objawy odstawienia nikotyny (ból głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, niepokój, głód). Nasz organizm jest już w znacznym stopniu zregenerowany, zwłaszcza jeśli chodzi o układ oddechowy. Przywracane są prawidłowe funkcje pozostałych układów. Przestajemy odczuwać „głód nikotynowy”.

Jak nasz organizm się zachowuje kilka lat po rzuceniu palenia? Stanowczo zmniejsza się ryzyko chorób nowotworowych i choroby niedokrwiennej serca. Sprawny układ oddechowy funkcjonuje prawidłowo. Poprawia się nasza kondycja. Cera, włosy i paznokcie zyskują na wyglądzie. Układ krwionośny wraca do normy. Możemy cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Po za tym, rzucając palenie oszczędzamy masę pieniędzy!

Joanna Łuszczykiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ