lecznicze-i-kosmetyczne-wlasciwosci-imbiru

Lecznicza i kosmetyczna moc imbiru

Imbir kojarzy nam się przede wszystkim z przyprawą pochodzącą z kuchni orientalnej, przygotowywaniem piernika czy też ze składnikiem herbatki rozgrzewającej, idealnej na zimne wieczory. Mało osób jednak wie, ile korzyści leczniczych i kosmetycznych niesie za sobą stosowanie tej cennej rośliny.

 

Imbir uznaje się za jedno z najstarszych kłączy leczniczych na świecie. Jego pochodzenie nie jest jednak do końca znane. Wiadomo jedynie, że już w starożytności wykorzystywano działanie prozdrowotne tej rośliny. Co więcej, imbir od zawsze był ceniony za bogactwo różnego rodzaju olejków eterycznych – kamfenu, limonenu czy też borneolu. To właśnie one nadają roślinie charakterystyczny, słodki oraz drzewny, zapach.
  
Właściwości lecznicze imbiru
 
Stosowanie imbiru sprawdza się podczas zwalczania rozmaitych dolegliwości. Wszystko za sprawą tego, że roślina ta charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwwymiotnymi, przeciwbólowymi oraz przeciwutleniającymi. Po imbir warto sięgnąć m.in. w przypadku wystąpienia mdłości, migreny czy też silnego bólu miesiączkowego. Ponadto, kłącze tej rośliny jest doskonałym sposobem na brak apetytu, problemy trawienne, obolałe stawy, wysokie stężenie cholesterolu we krwi oraz tworzące się zakrzepy.
 
 
Co ciekawe, spożywanie imbiru zaleca się również osobom, które mają problem z nieświeżym oddechem bądź infekcją jamy ustnej – przeziębieniem, nieżytem gardła i oskrzeli, kaszlem. Jest tak, gdyż roślina ta wykazuje działanie dezynfekujące oraz stymuluje układ odpornościowy organizmu do intensywniejszej pracy.
  
Uroda zawarta w korzeniu

Oprócz zastosowania leczniczego, imbir sprawdza się również doskonale przy pielęgnacji ciała i twarzy. Preparaty z zawartością tej rośliny pomagają przede wszystkim we wchłanianiu substancji aktywnych oraz wpływają na rozszerzanie się porów. Poza tym, imbir działa pobudzająco oraz odświeżająco. Z kolei przykładanie kawałków kłącza bezpośrednio na skórę zmniejsza przebarwienia oraz poprawia koloryt cery. Warto również wspomnieć, że kosmetyki posiadające w swoim składzie tę roślinę poprawiają jędrność skóry, a co najważniejsze – opóźniają procesy odpowiedzialne za jej starzenie.

lecznicze-i-kosmetyczne-wlasciwosci-imbiru
 
 
Osobną kwestią jest to, że imbir można dziś znaleźć w balsamach oraz kremach, które wykazują działanie ujędrniające. Kłącze tej rośliny stymuluje zarówno spalanie tłuszczu, jak i krążenie krwi. Dzięki temu wspomniane preparaty pozwalają na wymodelowanie i wyszczuplenie wybranych okolic ciała, a także sprawdzają się przy redukowaniu cellulitu.
 
 
 Kto powinien unikać tego korzenia?
 
 
Bogactwo dobroczynnych składników sprawia, że imbir ma niezwykle szerokie zastosowanie. Współcześnie znajdziemy go nie tylko w kuchni, wśród produktów spożywczych, ale także w apteczce czy kosmetyczce. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na to, aby sięgnąć po tę roślinę. Imbiru powinny unikać zwłaszcza kobiety w okresie ciąży bądź karmienia piersią. Ponadto, nie jest to produkt wskazany dla osób, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego, np. wrzodami. Przeciwwskazania te wynikają głównie z drażniącego działania korzenia imbiru. 
  
O Autorce: 
 
Katarzyna Floriańczyk – absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w salonie kosmetycznym Qclinique. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie kosmetologią, upiększając swoją rodzinę na różne sposoby. Jej drugą miłością jest wizaż.

__________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.  


ZOSTAW ODPOWIEDŹ