Trendy mazurskiej turystyki
Kraina tysiąca jezior to jeden ze skarbów polskiej turystyki. Jednak nawet najpiękniejszy region, aby zostać prawdziwą turystyczną perłą, wymaga troski o infrastrukturę, bazy noclegowej dostosowanej do różnych oczekiwań i wyboru atrakcji, szczególnie dla zamożnych turystów. Każde miejsce turystyczne powinno spełniać trzy podstawowe warunki, aby zdobyć serca polskich i zagranicznych urlopowiczów.
Po pierwsze: dobry transport
Problemem wielu ciekawych zakątków turystycznych jest brak dogodnego transportu, czyli połączeń kolejowych i autobusowych, konieczność licznych przesiadek, a w przypadku podróży samochodem – zła jakość dróg, co wszystko sprawia, że zamiast na wytęsknionym leżaku, spędzamy część urlopu na przedłużającej się, uciążliwej podróży. Pod tym względem Mazury zmieniają się dynamicznie na plus.
– Na Mazury jest po prostu coraz łatwiej się dostać, a i sam region bardzo się rozwija pod wieloma względami. W województwie warmińsko-mazurskim działają już obecnie cztery hotele pięciogwiazdkowe. Zmiany widać też w postaci zainteresowania regionem przez turystów, którzy oczekują wyższych standardów i sprawnego dotarcia do celu, co jest ważne zwłaszcza w przypadku krótkich, kilkudniowych urlopów. A wiadomo, że usługi hotelarskie mogą się rozwijać dobrze wtedy, gdy cała infrastruktura turystyczna jest przyjazna – mówi Ireneusz Czerski, dyrektor Hotelu Mikołajki*****.
Przykładem na rozwój sieci komunikacyjnej jest między innymi otwarte w styczniu tego roku lotnisko w Szymanach, które na początku lipca 2016 r. obsłużyło już 10-tysięcznego pasażera. Władze lotniska i przewoźnicy mówią o sukcesie Szyman i rozwiewają wątpliwości związane z popularnością portu. Niektóre linie lotnicze pojawiają się tu sezonowo i działają do wczesnej jesieni. Lotnisko obsługuje jak na razie loty do Niemiec (m.in. Berlin, Monachium, Hamburg), Londynu oraz kilku miast Polski. Startuje tu i ląduje już WizzAir i Ryanair. Co najważniejsze, dokładane są starania, aby lotnisko Olsztyn-Mazury w Szymanach zapewniało dobry dojazd do Olsztyna i innych miejscowości regionu – działa tu specjalny szynobus, siatka połączeń kolejowych i busów. Poza tym, poprawie ulegają mazurskie drogi, nie bez znaczenia jest też zmodernizowana sieć połączeń kolejowych. Pojawia się coraz więcej atrakcyjnych szlaków pieszych i rowerowych, w tym wiele edukacyjnych.
Po drugie: baza noclegowa
Turyści, którzy odwiedzają Mazury przeważnie oczekują, że natrafią na „coś dla siebie”. Mazury oferują bardzo różne standardy, jeśli chodzi o nocleg – od pól namiotowych i kilkuosobowych drewnianych domków, poprzez hotele w przeciętnym standardzie, aż po apartamenty i obiekty w klasie pięciu gwiazdek. W Mikołajkach również można zaplanować pobyt na miarę swoich oczekiwań – od biwaku po wynajem apartamentów w systemie condo, który oferuje m.in. pięciogwiazdkowy Hotel Mikołajki. W województwie warmińsko-mazurskim są obecnie cztery hotele pięciogwiazdkowe i cieszą się one dużym zainteresowaniem. Znajdują się w Olsztynie, Iławie, na Wzgórzach Dylewskich (gmina Ostróda) i Mikołajkach, przy czym Hotel Mikołajki***** jest jedynym hotelem w takim standardzie w najbliższej okolicy i jednocześnie w sercu krainy tysiąca jezior. Dodatkowo, dzięki nietypowemu położeniu na wyspie (Ptasia Wyspa na Jeziorze Mikołajskim) i ciekawej architekturze zyskał miano „perły luksusu na wyspie”. Działający od 2013 r. Hotel Mikołajki znany jest między innymi z atrakcyjnej oferty dla biznesu, profesjonalnych usług, dobrej kuchni czy przystani, do której można wyjść bezpośrednio z niektórych apartamentów usytuowanych na parterze.
Według najnowszych dostępnych danych GUS, województwo warmińsko-mazurskie oferuje niemal 40 tys. obiektów noclegowych, w tym prawie 17 tys. obiektów hotelowych. Najważniejsza jest jednak dynamika tutejszej turystyki – okazuje się, że co roku wzrasta nawet o blisko 10 proc. W 2014 r. ponad 2,7 mln turystów skorzystało z noclegów na Mazurach. Dla porównania, województwo pomorskie w tym samym okresie przyjęło ponad 7 mln turystów. Jak widać, specyfiką Mazur jest stały rozwój z naciskiem na różnorodność oferty przy jednoczesnym zachowaniu statusu miejsca kameralnego w porównaniu do największych turystycznych kurortów w Polsce.
Po trzecie: atrakcje i otwarcie na różne rodzaje turystów
Mazury nie muszą wiązać się tylko z żeglarstwem, choć ten rodzaj rozrywki zawsze już pozostanie ich stałą atrakcją i pierwszym skojarzeniem dla wielu osób. Jednak zwłaszcza dla tych, którzy wolą zostawać na brzegu, region powinien oferować więcej atrakcji niż łódka, kajak, czy motorówka. A różnorodności w krainie tysiąca jezior nie brakuje. Można na przykład potraktować wizytę na Mazurach jak odnowę biologiczną i na pobyt wybrać miejsce z ofertą zabiegów SPA i dobrze wyposażoną strefą rekreacji. Coraz częściej strefa SPA w hotelach staje się standardem, a niemal wszystkie nowe obiekty oferują profesjonalne zabiegi odprężające i rewitalizujące.
– SPA Decus Aquae cieszy się niesłabnącą popularnością przez cały rok. Wielu naszych gości przyjeżdża do Mikołajek specjalnie po relaks w gabinecie kosmetycznym, saunie, łaźni czy strefie basenów. Branża hotelarska w ogóle coraz bardziej zazębia się z usługami SPA; dziś profesjonalna strefa wyciszenia w dobrym hotelu to już standard. Widzimy, że nasi goście po prostu przyjeżdżają tu zregenerować siły – ocenia Ireneusz Czerski, dyrektor Hotelu Mikołajki*****.
W rozwoju różnorodnych atrakcji swój duży udział mają projekty unijne realizowane z myślą o rozwoju regionu, a także przemyślane strategie samorządowe. Rozwój regionu i popyt na ofertę dla turysty zamożnego zauważają właściciele hoteli, zwłaszcza tych o podwyższonym standardzie. Jak dodaje Ireneusz Czerski, dyrektor Hotelu Mikołajki*****: – W sezonie letnim mamy ponad 90-proc. obłożenie. To dowodzi rosnącego zainteresowania wyższym standardem w hotelarstwie na Mazurach, a także zapotrzebowania na usługi SPA i dobrej jakości gastronomię. Gość hotelu oczekuje, że będzie mógł kompleksowo wypocząć – nie tylko spędzając aktywnie czas na Mazurach, ale i wewnątrz hotelu. Rosnące zainteresowanie urlopem w Mikołajkach przekłada się na nasze dobre wyniki finansowe, na które wpływ ma jakość całej oferty Hotelu Mikołajki: rekreacja, SPA, rozrywka, oferta dla biznesu, czy kilkudniowe tematyczne pakiety pobytowe. W ostatnich latach Mazury pokazały, że bliskość dzikiej natury i dziewiczość regionu nie musi wykluczać się z usługami hotelowymi na najwyższym poziomie. Rozrastanie się oferty klasy deluxe to jedno z ważniejszych zjawisk w mazurskiej turystyce. Nowoczesne obiekty hotelowe, wyposażone w doskonałe SPA, dodatkowo przyciągające klienta biznesowego na konferencje i różnego rodzaju imprezy firmowe mogą tylko pomóc rozwojowi regionu i przybliżyć go do miana perły turystycznej, na które zasługuje.
– Region rozwija się między innymi poprzez rozbudowę takich obiektów, jak Hotel Mikołajki. Zadaniem każdego dobrego hotelu, a zwłaszcza hotelu pięciogwiazdkowego, jest gwarancja oczekiwanego standardu. Dotyczy to zarówno gości z Polski, jak i zagranicznych, których zwłaszcza w sezonie letnim, choć nie tylko, jest w Hotelu Mikołajki coraz więcej. Hotelarze oczekują zamożnych turystów i właśnie tacy chętnie przyjeżdżają na Mazury, a my staramy się wyprzedzać ich oczekiwania – podkreśla dyrektor Hotelu Mikołajki*****.
_______________________________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego