Zegar biologiczny niebezpiecznie tyka…

zegar tekst life4styleProcesy zachodzące w naszych komórkach i tkankach naszego organizmu są nieuniknione, ale ich efekty są odwracalne! Nasze złe nawyki i często nieprzemyślane zachowanie mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i wygląd zewnętrzny. Jak zniwelować rezultaty tych nieodpowiednich zachowań? Jak obniżyć swój biologiczny wiek?

Odpowiedź jest prosta – służy temu zdrowy tryb życia. Odpowiednie nawyki nie tylko zapobiegają wielu chorobom, starzeniu i innym niechcianym efektom, ale potrafią też odwracać przykre rezultaty procesów, które zachodzą w naszych komórkach. Profilaktyka jest więc ważna, ale naprawianie błędów przeszłości – to kwestia o wiele ważniejsza!

Cofnijmy nasz zegar biologiczny w trzech krokach:

Krok pierwszy – odżywianie

Nie dieta, lecz racjonalne odżywianie – to w większości przypadków jest klucz do sukcesu. Wypełnianie dziennego zapotrzebowania na określone produkty to podstawa. Warto dowiedzieć się, ile białka, tłuszczy i węglowodanów potrzebuje Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania oraz jaka powinna być kaloryczność zjadanych przez Ciebie potraw. Regularność w spożywaniu posiłków to kolejna ważna sprawa. 5-6 posiłków dziennie, co 3 godziny każdy, to przybliżony ideał harmonogramu odżywiania. Ograniczenie słodyczy i wykluczenie z diety jedzenia typu fast-food, napoi gazowanych oraz potraw smażonych w głębokim tłuszczu to ciężka decyzja, ale podjęcie jej zazwyczaj wychodzi na zdrowie.

Krok drugi – aktywność fizyczna

Powszechnie wiadomo, że sport to zdrowie. Warto zarezerwować sobie czas na taki aktywny wypoczynek. Wybór jest ogromy i każdy znajdzie formę idealną dla siebie. Może to być bardzo popularne ostatnio bieganie, przeróżne formy tańca, trening siłowy z ciężarami lub regularne odwiedzanie pływalni. Każda z nich będzie powoli cofała Twój zegar biologiczny pod warunkiem, że będzie wykonywana regularnie. Chwilowe zrywy mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pozytywnych efektów.

Krok trzeci – wypoczynek

Odpowiedni odpoczynek jest równie ważny jak dwa poprzednie kroki, ponieważ wszędzie musi być zachowana równowaga. Relaksacja po treningu oraz odpowiednia długość (i jakość!) snu powinny być nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Od Ciebie zależy, jaką formę wybierzesz. Może to być wizyta w saunie, masaż, zajęcia jogi lub stretching po treningu. Nie miej wyrzutów sumienia po słodkim leniuchowaniu. Pamiętaj, że regeneracja odpowiada za Twoje samopoczucie, zapobiegnie więc nie tylko przetrenowaniu, ale i stanom depresyjnym.

Anna Kukiełka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ