Zadbaj o kręgosłup swojego dziecka

masaz d sporteuroKręgosłup to rodzaj konsoli przez którą przepływają nerwy, sterujące naszym ciałem. Przegapienie wczesnych etapów nabywania schorzeń kręgosłupa przez dziecko, może w przyszłości nie tylko mieć wpływ na jego wygląd, ale również na jakość życia. Jak w prosty sposób zapobiec dramatycznym sytuacjom? Oto kilka prostych porad pozwalających zadbać o zdrowie swoich pociech od samego początku ich życia.

Prawidłową postawę dziecka możemy ocenić dopiero podczas jego pierwszych prób siadania, lecz zanim to nastąpi, należy zadbać o jego zdrowy rozwój i przygotowanie do tej próby. Dobór odpowiedniego materaca do łóżeczka, jest w tym wypadku priorytetowy. Bardzo ważne, aby nie był on za miękki, ponieważ może to doprowadzić do nienaturalnego układania się niemowlaka podczas spania. Staraj się wybierać twardsze materace, gwarantujące stabilną pozycję dziecku oraz możliwość swobodnego ruszania się, przemieszczania, odpychania i przede wszystkim: oddychania. Dodatkowo można zapewnić w ten sposób spokojny sen naszemu maleństwu. Skoro już o spaniu mowa, to nie spiesz się z kupnem poduszki do łóżeczka. Niemowlak naturalnie poradzi sobie z brakiem poduszki, poza tym nie będzie ona utrudniała oddychania podczas spania na brzuchu, a do tego zbyt wczesne kupno poduszki może prowadzić do nieodwracalnych zwyrodnień kręgosłupa. Nie kupuj pieluszek utrudniających poruszanie się. Dobrze dobrane pieluszki powinny zapewniać swobodę ruchową, ale też przylegać do ciała. To samo tyczy się ubranek – ich odpowiedni rozmiar ma znaczący wpływ na zdrowy rozwój dziecka. Zbyt małe ubranka krępują ruchy, co może doprowadzić poważnych schorzeń kręgosłupa i nieprawidłowego rozwoju mięśni.

Tworzenie świata niemowlęcia przez przygotowywanie mu odpowiedniego miejsca do bezpiecznego rozwoju to za mało – należy jeszcze aktywnie spędzać z nim czas! Wspólne zabawy, pobudzanie ciekawości, dbanie o zdrowe ruszanie całym ciałem, to obowiązki, które przygotują fizycznie naszą pociechę do pierwszych doświadczeń z siadaniem, czy chodzeniem. Oczywiście dzięki sprawnym mięśniom (przede wszystkim brzucha i pleców), które pomagają utrzymać zdrowy kręgosłup i prawidłową postawę ciała. Jeśli chcesz pomóc poznawać świat niemowlakowi i bierzesz je na ręce, pamiętaj o zmianach pozycji: noś dziecko tak, aby nie odchylało główki tylko w jedną stronę, lecz patrzyło zarówno w lewo, jak i w prawo. Osiągniesz to dzięki częstym zmianom ręki, trzymającej pociechę. Dzięki temu mięśnie szyi rozwiną się prawidłowo. Dobrze jest systematycznie kontaktować się w lekarzem, aby mieć pewność prawidłowego rozwoju postawy dziecka.masaz dd sporteuro

Pierwsze próby siadania, powinny pojawić się koło 6-8 miesiąca życia maluszka. Ważne, aby nie ingerować w jego naturalne tempo rozwoju: nie pomagaj na siłę łapać pozycji siedzącej! Dziecko powinno samo zmierzyć się z grawitacją i własnym ciałem oraz samemu podjąć decyzję, czy już jest w stanie samo siedzieć. Zbyt duże obciążenia kręgosłupa mogą skutkować w przyszłości poważnymi zwyrodnieniami, które utrwalone zostały poprzez usilne próby siadania, inicjowane przez rodzica. To samo tyczy się nauki chodzenia.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem naturalnej drogi dorastania, a więc dobrze przyzwyczajać dziecko do wszelkiego rodzaju ćwiczeń fizycznych, gimnastyki, pływania, czy uprawiania sportów. Ważne, żeby aktywność fizyczna weszła dziecku w nawyk. Tyczy się to małych dzieci i zostaje aktualne przez całe dorosłe życie. Tym bardziej istotne jest to dla przedszkolaków oraz dzieci chodzących do szkoły podstawowej, z uwagi na skandalicznie ciężkie plecaki. Wzmacnianie mięśni pleców i brzucha, pomoże ratować młody kręgosłup (a do tego stawy skokowe, kolanowe i biodrowe) przez urazami wywołanymi nadmiernym ciężarem (np. choroba Scheuermanna). Maksymalne obciążenie, jakie powinno brać dziecko na swoje plecy, wynosi 10-15 procent całej masy jego ciała, a więc ok. 3-4 kilogramy. Obecnie dziecięce plecaki obciążone masą książek, przyjmują masę mniej więcej 10 kilogramów. Chroń swoje dzieci przez zwyrodnieniami systematycznie z nim ćwicząc i kontrolując wagę jego plecaka. Pomocne będzie zakupienie plecaka na kółkach. Wiek wczesnoszkolny to pierwszy poważny przeskok w życiu dziecka. Zmienia się wtedy jego tryb życia codziennego z „wysiłek-odpoczynek” na stały, kilkugodzinny wysiłek, po którym odpocząć będzie mógł dopiero wieczorem. Bardzo ważne jest wtedy dbanie o prawidłowy rozwój postawy, z uwagi na obciążenia kręgosłupa. Druga ważna zmiana w rozwoju dziecka przypada na wiek dojrzewania. Jego ciało zaczyna się wtedy szybko zmieniać, wydłużają się kończyny, rośnie tułów, co również jest nie lada wysiłkiem dla kręgosłupa.

Kontroluj pozycję swojego dziecka, kiedy ogląda telewizję, siedzi przy komputerze, czy odrabia lekcje. Podczas tych czynności najczęściej dochodzi to garbienia się, a stąd już krótka droga do poważniejszych chorób.

Dieta odgrywa również ważną rolę w utrzymaniu zdrowego kręgosłupa. Pamiętaj, aby podawać dziecku (i nie tylko) potrawy, które będą bogate w wapń, witaminę B12 i witaminę D. Zapobiegnie to osteoporozie, bolom kręgosłupa i krzywicy. Aby utrzymać dobrą kondycję kręgosłupa, pamiętaj o potrawach zawierających witaminy: A, B, C i sole mineralne ( takie jak wapń, magnez, krzem, czy chrom).

Mateusz Śmigielski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ