Jak pokonać wypalenie zawodowe?

Masz już dość swojej pracy. Wykonywanie zleconych obowiązków stało się dla Ciebie męczarnią. Z utęsknieniem odliczasz minuty do wyjścia. Wolny weekend jest prawdziwym wybawieniem. Jednak potem nieubłagalnie nadchodzi poniedziałek, a Ty musisz znowu zająć się swoimi zajęciami. Odczuwasz złość, zniechęcenie lub apatię. Są to symptomy wypalenia zawodowego. Dowiedz się, jak zażegnać problem i znowu cieszyć się z życia.

Źródło: www.sleepreviewmag.com

Co to jest wypalenie zawodowe?

Inna nazwa tego zjawiska to syndrom burnout. Objawia się stanem długotrwałego umysłowego, fizycznego i emocjonalnego wyczerpania organizmu. Występuje, gdy dana osoba przestaje odczuwać satysfakcję z zajęć, które wcześniej sprawiały jej radość. Niechęć jest spowodowana stresem, wynikającym m.in. z niezadowolenia z jakości wykonywanych zajęć, nadmiaru obowiązków, sprzecznych interesów między podwładnym a pracodawcą oraz nieprzyjemną atmosferą w środowisku pracowniczym. Wszystko to powoduje, że zaniedbujemy inne ważne aspekty życia, które są niezbędne do prawidłowego, wszechstronnego rozwoju człowieka.

Kto jest narażony na syndrom burnout?

Najczęściej dotyka osób, które mają częsty kontakt się z ludźmi. Zazwyczaj cierpią na niego lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele, handlowcy, kierowcy, a także osoby, które zajmują znaczące posady. Wymagana odpowiedzialność jest dla nich dużym stresem. Nieprzestrzeganie higieny pracy również przyczynia się do wypalenia zawodowego.

Jak sobie poradzić z problemem?

Zastanów się, jakie są powody niechęci do wykonywania obowiązków. Być może jest to chwilowe niezadowolenie spowodowane np. zbyt dużą ilością zadań, ale może też zdarzyć się, że nigdy nie realizowałaś się na swoim stanowisku. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad zmianą zawodu czy firmy. Po co się męczyć? Dla pieniędzy? To nie ma sensu, długotrwały stres negatywnie wpłynie na Twoje zdrowie, wtedy nie będziesz mogła już tak wydajnie i intensywnie pracować.

Nie przeciągaj pracy w nieskończoność. Oczywiście, czasami zdarzają się sytuacje wyjątkowe i musisz coś jeszcze zrobić po godzinach, jednak niech nie stanie się to regułą. Pamiętaj, by oddzielać życie prywatne od zawodowego.

Znajdź swoje hobby. Co sprawia Ci prawdziwą radość? Miej odskocznię od codzienności. Regularnie rozwijaj zainteresowania, dzięki temu nie będziesz tak często myśleć o pracy.

Miej czas na odpoczynek. Bardzo ważne są chwile relaksu, które wbrew pozorom nie rozleniwiają, ale dają energię do dalszych działań. Jeśli spędzasz dużo godzin w biurze, to idź poćwiczyć. By odprężyć się po męczącej pracy fizycznej, obejrzyj film lub przeczytaj ciekawą książkę.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ