Wszystko, czego nie wiesz o czekoladzie

czekolada 2 life4styleŻycie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo co Ci się trafi – tak, o jednym z ulubionych produktów na ziemi mówi Forest Gump. Większość z nas, nie wyobraża sobie bez czekolady nie tylko życia, ale też urodzinowego tortu, prezentu dla ukochanego, czy odreagowania gorszego dnia. Przekonajcie się, czego jeszcze nie wiedzieliście o czekoladzie.

Powszechnie uważa się, że czekolada to wynalazek Azteków. Jednak już Majowie doceniali napój na bazie ziarna kakaowca. Owo ziarno, w tych amerykańskich kulturach, było cennym surowcem, służącym nawet, jako środek płatniczy. Do Europy sprowadził czekoladę Krzysztof Kolumb, jednak to Ferdynand Cortez, który w historii zapisał się zmieceniem z powierzchni ziemi azteckiej cywilizacji, dodał do napoju z ziaren kakaowca cukier, w ten sposób tworząc smakołyk, w którym zakochał się cały świat.

Do wytworzenia 1 kg czekolady potrzebne jest ok. 300-600 ziaren kakaowca – ich liczba zależy od oczekiwanej, procentowej zawartości kakao w gotowym produkcie. Pierwszą czekoladę w tabliczkach wyprodukowała niemiecka firma Jordan & Timaeus w roku 1839. 27 lat później pierwszą bombonierkę wyprodukowała znana do dziś firma Cadbury.

O tym, że zjedzenie czekolady powoduje wzrost liczby endorfin w naszym organizmie, a tym samy polepszenie naszego samopoczucia wie każdy, ale według brytyjskich badań również sam zapach czekolady ma pozytywny wpływ na człowieka. Otóż czekolada, jako jeden z niewielu produktów spożywczych, uspokaja zapachem. Czekolada również korzystnie wpływa na ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko chorób serca, a według niedawnych włoskich badań spożywanie dużej ilości czekolady przez osoby w starszym wieku, może wspierać pracę mózgu i zapobiegać chorobie Alzheimera. Należy jednak pamiętać, że w czekoladzie zawarta jest duża ilość tłuszczu i cukru, które w większych ilościach wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie – powodując m. in. nadwagę i cukrzycę.

Czekolada zmniejsza ryzyko depresji. Uznawana jest również za afrodyzjak, ponieważ wywołuje w mózgu reakcję podobną do zakochania. W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków z domieszką bądź o zapachu czekolady. Czekoladowe zabiegi są w ofercie większości salonów SPA. Czekolada najlepiej działa na skórę suchą – wygładza ją, zmiękcza i nawilża.

Nie dla wszystkich czekolada ma jednak tak prozdrowotne właściwości. Konie, psy, koty i papugi nie przyswajają zawartej w czekoladzie teobrominy, przez co spożywanie tego smakołyku może przysporzyć je o drgawki, zawał serca, krwotok wewnętrzny, a w większych ilościach nawet o śmierć.

czekolada 1 life4styleNajwiększą produkcją kakao mogą poszczycić się Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigeria, Ghana i Indonezja. Wśród Europejczyków, najwięcej czekolady zjadają Szwajcarzy, Niemcy, Belgowie, Austriacy i Duńczycy. Polacy, rocznie spożywają 10 razy mniej czekolady – średnio jest to ok. 1,2 kg na osobę. Procentowo częściej po czekoladę sięgają kobiety. Zamiłowanie do tego produktu spada wraz z wiekiem.

Czekolada biała jest bardziej kaloryczna niż czekolada ciemna, ponieważ do jej produkcji potrzeba więcej tłuszczu kakaowego. Spotykana często w wypadku tańszych czekolad, biała naleciałość na powierzchni tabliczki, nie jest pleśnią. Jest to świadectwo użycia do produkcji danego przetworu ziarna kakaowca słabej jakości. Taka czekolada wciąż jest zdatna do spożycia.

Chocopologie firmy Knipschildt, to najdroższa czekolada świata – za jej kilogram trzeba zapłacić 7 tysięcy dolarów. Największy czekoladowy sklep powstał w Dubaju. Jego powierzchnia to ponad 900 metrów kwadratowych.

W Nowej Zelandii powstała czekoladologia. Psychoterapeuta Murray Langham uważa, że kolor, kształt i nadzienie wybieranych przez nas czekoladek może być podstawą do rozpoznania wielu cech charakteru.

Czekolada jest produktem wysokoenergetycznym, więc zawsze mają ją przy sobie żołnierze, alpiniści, astronauci i polarnicy. Czterej Brytyjczycy przeżyli 6 dni, mając do jedzenia jedynie 3 czekoladowe batoniki podczas wyprawy na śnieżną pustynię Kaukazu.

Hanna Gajewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ