Wiedza w pigułce – Suplementy!

W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym biegu, zapominając o regularnych i zdrowych posiłkach. Dlatego też poszukujemy szybkiego i niepracochłonnego sposobu na uzupełnianie braków. Naprzeciw tym potrzebom wyszli producenci i na rynku pojawiły się suplementy diety.

Źródło: sshadee.pl

Co to jest suplement diety – żywność czy lek?

Suplement to nic innego jak produkt spożywczy będący skoncentrowanym źródłem witamin i składników mineralnych przyjmujących formę kapsułek, tabletek, drażetek czy płynów.       

Obecnie na rynku dostępny jest cały wachlarz różnego rodzaju suplementów diety o szerokim polu działania. Możesz po nie sięgnąć jeśli chcesz poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. W aptekach i sklepach spotkasz także środki wspomagające odchudzanie poprzez spalanie tkanki tłuszczowej czy hamowanie apetytu dzięki występującemu w nich błonnikowi, guaranie czy kofeinie, a także suplementy białkowe na bazie keratyny prowadzące do przyrostu masy ciała. Jeśli spodziewasz się dziecka możesz pomyśleć o środkach mających w swoim składzie kwas foliowy przeznaczony do suplementacji kobiet w ciąży. Istnieją nawet preparaty dla par starających się o dziecko. Grupą docelową producentów suplementów diety są także dzieci, a oferowane dla nich preparaty zawierają m.in. ważne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego kwasy Omega lub wapń w przypadku dzieci uczulonych na białko mleka krowiego. Znajdzie się też coś dla osób starszych, dla których można wyróżnić środki nie tylko wzmacniające pamięć czy przeciwdziałające rozwojowi osteoporozy, ale także opóźniające procesy starzenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Producenci tych środków stosują wiele chwytów, by zwiększyć sprzedaż. Suplementy w celowy sposób wywołują skojarzenia ze zdrowym stylem życia, dbałością o wygląd, samopoczucie i zdrowie. Rynek zalany jest ogromną ilością takich produktów, ponieważ w porównaniu do leków regulacje prawne dotyczące wprowadzenia ich do obrotu są mało restrykcyjne. Producenci niejednokrotnie prześcigają się, w nadawaniu kształtu i szaty graficznej opakowania takich preparatów, tak aby wyglądem przypominały leki, co może wprowadzać w błąd.

W nazwie suplementu diety nie może się pojawić określenie „cud przyrody”, które mogłoby sugerować konsumentowi, że dany środek posiada „nadprzyrodzone” właściwości. Ze względu na fakt, że suplementy zaliczane są do grupy środków spożywczych, nie posiadających właściwości leczniczych, na ich opakowaniu nie powinny występować sformułowania, które skłaniałyby do przypuszczeń, że stanowią „naturalny antybiotyk”; „łagodzą suchy kaszel” lub są „skuteczne we wczesnych stadiach paradontozy i dziąseł”, itp.

Producenci tych produktów mają obowiązek zamieszczania na ich etykietach zalecanej dziennej porcji danej substancji, a konsument nie powinien przekraczać tej dawki.

Mała tabletka, duży skład!

Liczba substancji znajdujących się w suplementach jest bliska ok. 400. Witaminy i minerały niepodzielnie w nich panują. Pozostałe to aminokwasy (L-arginina); prebiotyki i probiotyki; enzymy; niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas gamma-linolenowy, olej z nasion ogórecznika, olej rybi, olej lniany); składniki roślinne (aloes, ginkgo, ekstrakt zielonej herbaty, ekstrakt guarany, ekstrakt Garcinia cambogia) oraz inne substancje takie jak: tauryna, likopen, koenzym Q10, karnityna, chitosan, izoflawony sojowe, luteina czy spirulina. Wymienione substancje posiadają udokumentowany wpływ na prawidłowy rozwój umysłowy i fizyczny człowieka oraz na zachowanie dobrego stanu zdrowia, ale nie ma konieczności spożywania wszystkich jednocześnie zwłaszcza w sytuacji, w której organizm nie zgłasza takiego zapotrzebowania.

Co się może stać, jeśli przesadzisz z ilością?

Jeśli decydujesz się na spożywanie suplementów pamiętaj, że faktycznie stanowią świetne uzupełnienie diety, ale ich nadmiar nie jest obojętny dla Twojego organizmu.

Jeśli jesteś palaczem, to powinieneś wiedzieć, że przyjmowanie ß-karotenu w zbyt dużych dawkach (20-50 mg dziennie) może u Ciebie zwiększyć ryzyko zachorowalności na raka płuc. Natomiast żeń-szeń może wchodzić w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi, więc osoby chorujące na cukrzycę powinny ze szczególną ostrożnością stosować preparaty zawierające ten składnik.

Lista dobroczynnych właściwości suplementów diety nie należy do krótkich, ale warto pamiętać, że głównym zamierzeniem ich stosowania jest uzupełnianie codziennej diety, a tym samym wyrównywanie niedoborów składników odżywczych. Miej na uwadze, że środki te nie są lekiem, a suplementacja nie powinna być przez Ciebie traktowana jak leczenie. Rola suplementów diety polega na zmniejszaniu ryzyka choroby, a nie na jej eliminowaniu. Cudowne kapsułki, o których mowa nie zastąpią Ci zróżnicowanej diety mającej na celu zapewnienie organizmowi niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.

Nasza rada

Jeśli chcesz, żeby suplementy przyniosły Twojemu organizmowi odczuwalne korzyści, w pierwszej kolejności dostarcz mu składniki odżywcze, które występują w tradycyjnych produktach żywnościowych, takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty mleczne i z pełnego ziarna, a także chude mięso i ryby. Organizm, który nie jest wystarczająco odżywiony w białka, tłuszcze i węglowodany, nie jest w stanie przyswoić żadnych substancji odżywczych dostarczanych w sztuczny sposób. Pamiętaj zatem, że suplementy stanowią dodatek do diety, a nie odwrotnie. Dieta może występować bez suplementów, ale suplementy bez diety już nie.

Źródło: exitdoor.pl, pttz.org

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ