Tego nie wiesz o chipsach!

Chipsy są nieodłącznym elementem wielu spotkań i imprez. Często towarzyszą nam też podczas oglądania filmu, czytania książki czy nauki do egzaminu. Mimo że są niezdrowe i kaloryczne, to zazwyczaj nie możemy się im oprzeć. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje oraz przeczytaj, jaki mają wpływ na stan naszej skóry.

Źródło: www.onmasr.com

Chipsy – dlaczego nie warto ich jeść?

Chipsy nie zawierają wartości odżywczych, a są prawdziwą bombą kaloryczną, ponieważ w 100 gramach produktu może być nawet 600 kalorii. Podstawowym składnikiem tej przekąski są ziemniaki, które tak naprawdę są jedynym zdrowym elementem tego przekąski (zawierają potas i witaminę C). Jednak wiele chipsów jest produkowanych z masy ziemniaczanej. Jest to rozdrobniona masa, z której formuje się kształty przypominające plasterki ziemniaków. Podczas obróbki cieplnej (produktów zawierających skrobię powstaje akrylamid. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaliczana go do grupy z cechą 2A. Znajdują się tam substancje, które prawdopodobnie wywołują raka u ludzi. Lekarze i dietetycy przestrzegają również, że regularne spożywanie akrylamidu prowadzi do pogłębienia miażdżycy (co w konsekwencji prowadzi do zawału serca), zwiększenia poziomu złego cholesterolu i zaburzeń ze strony centralnego układu nerwowego. Przyczynia się również do osłabienia odporności. Kolejną substancją jest olej. Najczęściej wykorzystuje się utwardzany olej palmowy. Zalicza się go do tłuszczów trans, które polepszają walory smakowe oraz przedłużają okres przydatności do spożycia. Z całą pewnością należy ich unikać, gdyż mogą doprowadzić m.in. do miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy zachorowania na cukrzycę typu 2. Chipsy swój słony smak zawdzięczają bardzo dużej ilości glutaminianu sodu, czyli soli sodowej kwasu glutaminowego. Na opakowaniu oznaczony jest symbolem E621. Producenci chętnie dodają ją do żywności, gdyż wzmacnia jej smak oraz zapach. Pamiętajmy, że sód jest niezbędna do życia, ale spożyta w nadmiarze może spowodować nawet śmierć − śmiertelna dawka soli dla człowieka to ok. 200 g, czyli zawartość niecałej szklanki. Duża ilość glutaminianu w diecie przyczynia się do nadciśnienia, Jednak spożywanie glutaminianu w dużych ilościach ma wiele skutków ubocznych m.in. przyczynia się do powstania nadciśnienia i otyłości, podrażnienia błony śluzowej żołądka, przyspieszenia akcji serca, pogorszenia pracy nerek, zatrzymywania wody w organizmie oraz może powodować niepokój oraz rozdrażnienie. W ich składzie znajdziemy również m.in. cukry proste, cebulę i czosnek w proszku oraz chemiczne aromaty i barwniki.

Czy chipsy uzależniają?

Nie możesz poprzestać na jednym chipsie i masz ochotę na całą paczkę? My też często nie możemy się powstrzymać! Skąd ten mechanizm? Chipsy są kombinacją tłuszczów, soli i cukrów prostych. Substancje te wpływają na ośrodek głodu występujący w naszym mózgu. Tłuszcz polepsza smak produktów, powoduje, że nie są one bardzo suche. Zawierają również endokanabinoidy, które oddziałują na nasze receptory kanabinoidowe i to one są odpowiedzialne za to, że „opróżniamy” całą miskę chipsów. Już od czasów ewolucji nasz organizm gromadził tłuszcze, aby zabezpieczyć się przed okresem głodu. „Chrupacze” zawierają również cukier, który zwiększa apetyt oraz powodują wahania poziomu cukru we krwi. Natomiast sól nie tylko odwadnia, ale wpływa na nasze kubki smakowe i znacznie również znacznie zwiększa łaknienie.

Trądzik po chipsach?

Wiele osób skarży się, że gdy jadły dużo chipsów, to stan ich cery znacznie się pogorszył. Winę za ten stan rzeczy ponosi obecność cukrów prostych. Mają one wysoki indeks glikemiczny, dlatego po ich spożyciu następuje szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Trzustka po otrzymaniu dużej ilości glukozy produkuje bardzo dużo insuliny, aby „uporać” się z cukrem. Natomiast insulina przyspiesza proces keratynizacji (rogowacenia), który blokuje ujścia mieszków włosowych, a także zwiększa łojotok, co w konsekwencji powoduje powstawanie stanów zapalnych.  

Co warto jeść zamiast chipsów?

Zamiast chipsów proponujemy, abyś jadła orzechy, migdały, pestki słonecznika i dyni oraz suszone owoce. Są one alternatywą dla niezdrowych przekąsek, ale mają dużo kalorii, dlatego nie należy ich jeść w nadmiarze.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ