Sztuka Feng Shui

fengshui-sporteuroFeng shui oznacza dosłownie wiatr i wodę – bardziej precyzując – życiową siłę, która jest niewidzialna i nieuchwytna. Ta chińska praktyka planowania prowadzi do osiągnięcia harmonii i balansu z siłami wszechświata.

Historycznie rzecz ujmując, w starożytnych Chinach tradycyjne feng shui obejmowało ogólny rozkład miast, wsi i budynków, co więcej, zajmowało się ochroną zabudowań przed złymi duchami, jak i wpływem ich kształtu na otoczenie. Obecnie to sztuka intuicyjna i kreatywna, opierająca się na niezwykłej wrażliwości i otwartości na naturę oraz na odczuciu potrzeby zmian w życiu. W takim wypadku, jeśli pragniemy uzyskać harmonię i równowagę, powinniśmy wsłuchać się we własne wnętrze, w intuicję, która zasygnalizuje, jaki jest poziom energii w zamieszkałej przez nas przestrzeni. Uściślając, musimy zrozumieć przede wszystkim powiązanie między naszym wnętrzem, a otoczeniem. Dzięki temu, uporządkujemy siebie i swe otoczenie, odpowiednio urządzając własny dom lub mieszkanie.  

Fundamentalną zasadą feng shui jest koncepcja Yin-Yang, zapewniająca równowagę między siłami negatywnymi i pozytywnymi. W szerszym znaczeniu Yin odpowiada pierwiastkowi żeńskiemu, pasywnemu (księżyc, zimno, ciemność, mokro), wykazując tendencje odśrodkową – moc ziemi i cnoty takie jak: elastyczność, otwartość, intuicja i synteza. Zaś Yang to pierwiastek męski, aktywny (słońce, ciepło, jasność, suchość) charakteryzujący się tendencją dośrodkową – mocą nieba oraz następującymi wartościami: siłą, przenikliwością, rozsądkiem i badawczością. Niniejsza symbolika ma wyjaśnić strukturę i ład wszechświata oraz zachodzące w nim zmiany. kamienie-sporteuro

Drugą elementarną zasadą Feng Shui jest Wu Xing tzw. zasada pięciu żywiołów. Żywioły te to: drzewo, metal, ogień, woda i ziemia. Działają one w dwóch przeciwstawnych sobie kierunkach, zgodnie z reguła Yin i Yang. Podlegają one cyklowi niszczenia i odradzania. W cyklu niszczenia woda gasi ogień, ogień topi metal, metal niszczy drewno, drewno wrasta w ziemię, a ziemia zasypuje wodę. Z kolei w cyklu odradzania z wody rodzi się drewno, z drewna ogień, z ognia (poprzez popiół) ziemia, z ziemi wydobywa się metal, metal zmienia się w ciecz. Oba cykle regulują przyrodę i są źródłem jej zmienności.

Feng shui dysponuje dokładną siatką bagua podzieloną na 9 równych części. Każda z nich odnosi się do poszczególnej sfery życia ludzkiego. Są to: bogactwo, dzieci, kariera, małżeństwo, przyjaciele, rodzina, uznanie, wiedza oraz zdrowie.

Nadto, intuicyjna sztuka operuje kolorami, kształtem oraz rozmieszczeniem przedmiotów w przestrzeni, aby odpowiednio ukierunkować energię istniejącą w otoczeniu w celu uzyskania równowagi, która przyniesie dobre samopoczucie oraz poprawę życia we wszystkich jego aspektach.

Reasumując, ta starożytna chińska nauka o harmonijnym współżyciu człowieka z otaczającym światem – bez jakichkolwiek wątpliwości – zawojowała współczesnym światem.  

 

Anna Tłustochowicz, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ