Jan Paweł II

Szkalują papieża w internecie – kim są?

„Beka z papieża” to popularny sposób na trolling wśród nastolatków. Weszliśmy do grupy na facebooku i sprawdziliśmy kim są owi śmieszkowie.

Grupa, o nawiązującej do znanego w internecie cytatu Jana Pawła II – Jak Pan Jezus powiedział, skupia głównie młode osoby oraz tzw. troll konta. Aktywność w niej polega na wrzucaniu i lakowaniu obrazoburczych zdjęć. Kim jednak są członkowie grupy – młodymi  marzycielami, którzy domagają się absolutnej wolności słowa, czy tylko znudzoną gimbazą, która z szokowania uczyniła sposób na „zabłyśnięcie” w social mediach?

Jan Paweł II

Zacznijmy jednak od początku – do grupy należy już ponad 1300 osób. Czas spędzają na wrzucaniu „hardcorowych” memów z papieżem. Nawet w rocznicę śmierci Jana Pawła II ukazała się grafika z przeróbką papieża na… znanego z serialu „Świat według Kiepskich” Mariana Paździocha. Papież jest w memach przedstawiany jako spiritus movens wszelkiego zła: wojen, pedofilii czy… porwań przez kosmitów. Część z „zabawnych” memów publikujemy, jednak większość się nie nadaje, ze względu na obrazoburczy charakter. 

Jan Paweł II

Skąd jednak moda na „szkalowanie papieża”? Przystępując do materiału przeświadczenie było dość oczywiste – to młodzieżowy bunt przeciwko autorytetom i poprawności politycznej w Polsce. Okazuje się, że jednak niekoniecznie. Wysłałem dość proste pytanie do 10 członków grupy: „Dzień dobry, jestem dziennikarzem. Zbieram materiały do artykułu o grupach w których pojawiają się grafiki z podobizną papieża Jana Pawła drugiego, mam w związku z tym pytanie – jaki jest cel tworzenia i propagowania podobnych grafik?”

Jan Paweł II

Odpowiedzi dostałem zaledwie dwie, mimo kilku dni oczekiwania. Pierwsza, krótka: „Jan Pawlacz drugi” (pisownia oryginalna). Druga nieco konkretniejsza: „Witam to po prostu beka internetowa nie mam nic do papieza. (pisownia oryginalna). Grupa wydaje się dość hermetyczna i stąd zapewne niechęć do współpracy. 

Jan Paweł II

Cóż, ciężko wysnuć jakikolwiek wniosek na podstawie dwóch zaledwie wypowiedzi, ale komentarze w grupie również sugerują zwyczajny nihilizm bawiących się memami użytkowników Facebooka. Nie robią tego by domagać się wolności słowa, lecz chodzi o nimb świętości wokół postaci Jana Pawła II i możliwości zażartowania. Bez konkretnej ideologii. Kim są jednak owi „śmieszkowie”? Przeanalizowałem facebookowe stopki informacyjne kilkudziesięciu z nich – niektórzy to trollkonta jak np. znany z filmu miś Ryszard Ochódzki, ale jednak większość użytkowników wygląda całkiem realnie. Kilkuset nierzadko znajomych i… szkoła do ukończenia. 

Jan Paweł II

W szkalowanie papieża „bawią się” bowiem głównie uczniowie. Znajdziemy m.in. Adama – ucznia II LO w Wągrowcu, Krzysztofa z ZSŁ w Grodzisku Mazowieckim, czy studenta Konrada z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pozornie nic ich nie łączy, poza poczuciem humoru, które opiera się na chamskich przeróbkach zdjęć Jana Pawła II. Powody? Wydaje się, że brak, ot młodzieńcza zabawa w wulgarny i obrazoburczy humor. Gorzej tylko, gdy po latach memy odnajdą potencjalni pracodawcy młodych „śmieszków”.  Wtedy to im nie będzie do śmiechu. 

Jan Paweł II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1115 More posts in Publicystyka category
Recommended for you
Wielkanoc
Wielkanoc: jak wygląda w egzotycznych krajach?

W Polsce mamy święconkę, śmigusa - dyngusa czy mazurki. W Indiach organizowane są uliczne festyny i...