step

STEP

stepZ informacji dostępnych w internecie dowiadujemy się, że zajęcia na stepie wzmacniają głównie dolne partie mięśniowe (uda, pośladki). Poza tym ćwiczenia poprawiają kondycję, koordynację oraz pamięć ruchową. Intensywność wysoka, tempo ćwiczeń – szybkie. Brzmi trochę jak wyzwanie. Podjęłam je i sprawdziłam, na czym naprawdę polegają zajęcia na stepie.

Usłyszałam kiedyś dość negatywną opinię, że podczas zajęć ze stepu przez godzinę tylko „wchodzi się na schodek”. Poszłam więc z nastawieniem na duży i niestety nudny wysiłek. Nic bardziej mylnego. To prawda, że intensywność ćwiczeń była wysoka, ale nuda? W żadnym wypadku! Nawet nie zorientowałam się, kiedy minęła godzina zajęć, tak bardzo skupiłam się na próbach opanowania choreografii. Popełniłam jeden błąd – nie dowiedziałam się na jakim poziomie zaawansowania będą prowadzone ćwiczenia, niestety trafiły mi się dość trudne choreografie. Na pierwszych zajęciach piruety na stepie mogą lekko zniechęcić, bo przecież nie chodzi o to, by maszerować w miejscu i tylko patrzeć jak reszta daje czadu. Przeraziła mnie również terminologia, której niestety (będąc pierwszy raz na takich zajęciach) nie znałam. Prowadząca krzyczy „basic step” i wszystkie obecne panie automatycznie wykonują ruch. „V-step”, „Over”, „Step touch”, „Grapevine”… Istnieje ponad 250 ćwiczeń gimnastycznych na podeście. Potrzeba trochę czasu, aby nauczyć się chociaż niewielkiej części z nich, ale na pewno warto poświęcić się tym zajęciom. Opanowanie profesjonalnej choreografii daje niesamowitą satysfakcję, a cały układ wykonywany przez grupę ćwiczących wygląda wręcz widowiskowo.

Rodzaje zajęć STEP:

Step Basic, Step I – zajęcia dla początkujących. Umiarkowana intensywność i prostsze choreografie. Nauka podstawowych kroków.

Step II – wersja dla zaawansowanych. Analogicznie: większa intensywność, trudniejsze choreografie i nacisk na naukę bardziej skomplikowanych kroków, czasami z wykorzystaniem lekkich obciążeń.

Dual Step – ćwiczenia z wykorzystaniem dwóch podestów. Ciekawa alternatywa dla średniozaawansowanych uczestników, nielubiących rutyny.

Step Dance – zajęcia dla kochających taniec. Duże wykorzystanie kroków tanecznych, poziom średniozaawansowany.

Dla kogo są zajęcia STEP? Niestety nie dla wszystkich. Ciągłe wchodzenie na stopień to duże obciążenie dla stawów dlatego nie zaleca się uczęszczania na ćwiczenia osobom otyłym, ze skoliozą I i II stopnia, tym którzy mają problemy ze stawami oraz kobietom w ciąży.step1

Zalety:

– Dobór zajęć w zależności od stopnia zaawansowania w ćwiczeniach ze stepem.

– Idealne dla osób, lubiących wyzwania.

– Duża intensywność gwarantuje dobry trening, a wysokie tętno poprawi wydolność.

– Ciekawe choreografie w rytmie motywującej muzyki.

– Możliwość poznania nietypowych ćwiczeń i profesjonalnej terminologii.

Wady:

– Ćwiczenia wymagają dość dobrej sprawności fizycznej i dobrego zdrowia.

– Osoby bez absolutnego poczucia rytmu raczej nie odnajdą się w tej formie zajęć.

{youtube}kt2jxt4U7Xc|600|450|0{/youtube}

Anna Kukiełka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ