szlak2 - sporteuro

Rowerem po stolicy

szlak - sporteuroJak mówi warszawskie hasło promocyjne – „Są setki powodów by zakochać się w Warszawie”. Poruszanie się po mieście dla większości nie jest jednak jednym z nich. Zatłoczona komunikacja miejska czy korki o każdej porze dnia i nocy naprawdę potrafią uprzykrzyć życie. Czy nie warto zatem pomyśleć o alternatywie w postaci roweru? Warszawa się rozwija i oferuje coraz więcej ścieżek rowerowych. Postaramy się pokazać wam, gdzie warto poruszać się dwukołowcem, a także zdradzimy najpiękniejsze trasy rowerowe, które oferuje nam stolica!

Nie ważne czy posiadasz własny rower czy korzystasz z miejskiego systemu wypożyczania rowerów – Veturilo. W obu przypadkach warto wiedzieć, gdzie najlepiej poruszać się na dwóch kółkach. Zacznijmy zatem od kilku faktów na temat zaplecza rowerowego stolicy. Łączna długość traktów przekracza 275 km i wzrasta o ok. 20 km z każdym rokiem. Każda dzielnica oferuje choć fragment trasy lub jest częścią większego szlaku. W Polsce stolica znajduje się w czołówce jeśli chodzi o długość tras, ale wśród innych stolic europejskich jesteśmy nadal mocno w tyle. Rozwój miasta pokazuje jednak, że już niedługo z pewnością je dogoni!szlak1 - sporteuro

Poruszanie się po mieście w celu przemieszczania się do szkoły, sklepu czy pracy jest zatem z każdym rokiem coraz przyjemniejsze. Rowerzyści nie muszą już korzystać z zatłoczonych chodników czy ruchliwych ulic. Ale co jeśli marzy się nam mała wycieczka? I w tym przypadku stolica oferuje swoim mieszkańcom i turystom wiele. 

Najbardziej popularna trasa widokowa wiedzie wzdłuż lewego brzegu Wisły, od Młocin do Powsina – Nadwiślańska Ścieżka Rowerowa. Jej długość to 37 km. Jest jednocześnie najdłuższą trasą rowerową w Warszawie i w Polsce. Ścieżka ta biegnie od Puszczy Kampinoskiej, wzdłuż Wisłostrady jak i samej rzeki, a kończy się przy ul. Przyczółkowskiej. Pokonanie całej trasy to nie lada wyzwanie, ale daje ogromną satysfakcję i przede wszystkim niesamowite przeżycia estetyczne.

szlak2 - sporteuroDrugi co do długości, jednak również bardzo popularny i ważny dla miasta trakt rowerowy to Szlak Bitew Warszawskich. Jak sama nazwa wskazuje, wiedzie on przez wszystkie ważniejsze miejsca, dotyczące walk w okupowanej Warszawie, głównie na Pradze. Długość tego szlaku to prawie 33km. To nie tylko doskonała rozrywka, ale również ciekawa lekcja historii.

Na rowerze można również przejechać się po Lesie Kabackim czy Bielańskim oraz licznych warszawskich parkach. Na drugą stronę Wisły dostaniemy się bez problemu przez mosty Świętokrzyski, Siekierkowski czy Gdański. Oprócz wygodnego i szybkiego przemieszczenia czekać nas tu będą niezapomniane widoki na starówkę, a przyjemny wiatr wiejący znad Wisły uprzyjemni nawet najgorętszy dzień. szlak5 - sporteuro

Dla zapalonych rowerzystów ciekawą opcją wyda się z pewnością Warszawska Masa Krytyczna, czyli comiesięczny przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, głównie rowerzystów i rolkarzy, odbywający się w Warszawie w ostatni piątek każdego miesiąca przez cały rok. Przejazd rusza o godzinie 18.00 z Placu Zamkowego, niezależnie od pogody. Organizowana na zasadzie wolontariatu akcja ma na celu zjednoczenie wszystkich, którym zależy na poprawie sytuacji warszawskich rowerzystów.

To tylko kilka przydatnych informacji na temat tego, jak poruszać się po stolicy rowerem, aby przejazd był nie tylko codzienną rutyną, ale również przyjemnością. Warto opracowywać sobie swoje własne trasy i odkrywać nowe zakątki miasta. Zachęcamy do dzielenia się nimi z nami i innymi rowerzystami. Im więcej pasjonatów dwóch kółek pojawi się na warszawskich ulicach tym bardziej miasto będzie o nich dbało. Zatem rodacy, na rowery!

Emilia Ignaczuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ