Rower dla każdego

rower-dla-kazdegoJazda na rowerze była, i jest, jedną z najbardziej popularnych aktywności sportowych. Niezależnie od pory roku, cyklistów można spotkać zawsze, którzy mimo śniegu lub deszczu przemieszczają się ulicami miasta. Jednakże, zdecydowanie, cycling jest najpopularniejszy w sezonie letnim. Pierwsze promienie wiosennego słońca skłaniają do wycieczek rowerowych nie tylko młodzież, ale także coraz częściej seniorów.

Co daje nam jazda na rowerze? Otóż nie wszyscy miłośnicy jednośladów zdają sobie sprawę, jak wiele zalet ma ta dyscyplina sportu. W zasadzie każdy z nas może wsiąść na rower i udać się dokąd tylko ma ochotę. Wybierając ten środek transportu, dbamy nie tylko o nasze zdrowie fizyczne, ale także o wygląd, dobre samopoczucie oraz ekologię! Podczas jazdy na rowerze poprawiamy funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia, zapewniając swojemu organizmowi gruntowną wentylację. To z kolei, podnosi naszą sprawność fizyczną i wydolność całego organizmu. W efekcie rośnie nasze zadowolenie i chęć do życia. Jeżeli chcemy mieć wysmuklone i kształtne nogi, to rower jest na to doskonałym sposobem! Poza tym, kilka kilometrów przejażdżki dziennie pozwala na ujędrnienie ud, wzmocnienie bioder, mięśni brzucha i grzbietu. Sprawia, że zwiotczałe mięśnie napinają się. Podczas jazdy pracują także mięśnie grzbietu i rąk, gimnastykuje się kręgosłup. Pedałowanie zmniejsza też ryzyko wystąpienia żylaków na nogach.

Rower pomaga nam pozbyć się zbędnych kalorii (godzina jazdy z prędkością zbliżoną do 20km/h to około 600 kcal),  jest pomocny w walce z cellulitem, a przebywanie na świeżym powietrzu, w dodatku przy słonecznej pogodzie,  poprawia wygląd cery i sprawia, że wyglądamy rześko i młodo. Jeżeli jeździmy bardzo długo możemy również dobrze rozbudować nasze mięśnie i wzmocnić ich siłę. Jazda na wysokich, ciężkich biegach rozbudowuje muskulaturę mięśnie, a długa jazda na niskich, lekkich biegach kształtuje „smukłe” mięśnie.

Na początku mogą się pojawiać zakwasy, ale już po kilku przejażdżkach rowerowych wszystkie dolegliwości mijają. Jeżeli jeszcze nie rozpoczęliśmy swojej przygody z rowerem, pamiętajmy, że powinniśmy zacząć od krótkich wycieczek. Dopiero, gdy mięśnie przyzwyczają się do takiego wysiłku, możemy pozwolić sobie na dłuższe wyprawy. Zalecane jest, aby na początek wybierać trasy do 6 km, a co dwa tygodnie zwiększaj czas jazdy o ok. 10%.

Spore grono trenerów uważa, że najlepszy jest wysiłek lekki ale długotrwały, z tego też powodu jazda dla rowerze jest idealna dla osób z dużą nadwagą. Kości i stawy są odciążone, a kalorie spalane  w szybkim tempie.biketrack.jpg

Nie ma znaczenia ile mamy lat. Co więcej, rower jest także bezpieczny dla kobiet w ciąży! Jedynym zagrożeniem w przypadku stanu błogosławionego może być ryzyko upadku. Natomiast dla osób w podeszłym wieku zalecane jest wykonywanie wielu obrotów przy lekkim ruchu. Zastosowanie się do tych rad z pewnością korzystnie wpłynie na kondycję i zdrowie każdego seniora. Warto też pamiętać o prawidłowej postawie na rowerze.  Najbardziej wskazana jest postawa wyprostowana (kierownica dosyć wysoko), cały ciężar ciała ma opierać się na siodełku, najlepiej jeśli będzie ono żelowe, pozwoli to zminimalizować, znany wszystkim rowerzystom, ból pośladków.

Jeżeli nie lubisz dużego wysiłku związanego np. z ćwiczeniami na siłowni, wybierz rower! Jest to z pewnością doskonały sposób na smukłą sylwetkę i przyjemne spędzenie czasu. Zatem, zamiast korzystać z autobusu czy samochodu,  wsiadaj na rower, a po pewnym czasie przeglądając się w lustrze zobaczysz wspaniałe efekty.

 

Kamila Biełuszka  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ