Jak prosić o podwyżkę w pracy?

Twoje koleżanki już dawno dostały podwyżki. Ty ciągle masz tę samą pensję, a obowiązków coraz więcej. Co prawda nie chcesz się narażać swojemu szefowi, ale uważasz, że taka sytuacja nie może mieć już miejsca. Przeczytaj, w jaki sposób przeprowadzić rozmowę z pracodawcą, aby zakończyła się sukcesem i wyższymi zarobkami.

Źródło: www.roundrecbeltmag.37k.org

Nie działaj pod wpływem impulsu. Do tak ważnej rozmowy należy się przygotować, nie może być ona podyktowana chwilową zmianą nastroju. Targana silnymi emocjami raczej nie przedstawisz rzetelnie i spokojnie swoich argumentów. Zastanów się, czy nie szykuje się w najbliższym czasie ważny projekt, w którym mogłabyś się wykazać. Czasami warto trochę poczekać.

Zachowaj zdrowy rozsądek. Ta sama płaca przez długi czas zazwyczaj nie jest spowodowana niechęcią pracodawcy do Ciebie czy niedocenieniem Twoich poczynań, ale może oznaczać słabą kondycję finansową zakładu pracy. Zastanów się zatem, czy rzeczywiście firmę stać na to, aby dano Ci podwyżkę. Jeśli jej nie dostaniesz, nie wyrażaj głośno swojego niezadowolenia, gdyż takie postępowanie negatywnie wpłynie na Wasze relacje. Jeśli Twoje zarobki są bardzo niskie, zastanów się, czy nie warto zacząć szukać nowego miejsca zatrudnienia.  

Wybierz odpowiedni czas oraz miejsce. Data oraz godzina powinna być odpowiednia dla obu stron. Poniedziałek oraz pierwszy dzień po urlopie nie jest najlepszym czasem do negocjacji. Pracodawca zwykle ma wtedy dużo obowiązków i jest podenerwowany. Nie zapominaj też, że jak „Polak głodny, to zły”, dlatego nie dyskutuj przed lub w trakcie lunchu. Również tuż przed wyjściem z pracy nie należy rozpoczynać konwersacji, ponieważ szef może „być już myślami” gdzie indziej albo się spieszyć.

Przypomnij o swoich sukcesach. Na przełożonym największe wrażenie zrobi, gdy przedstawisz swoje osiągnięcia i zalety. Ważne jest, żebyś nie wstydziła się mówić o dobrych stronach, a także o korzyściach dla firmy płynących z Twojej pracy. Nie możesz jednak przejaskrawiać rzeczywistości, wywyższać się oraz przechwalać się, gdyż wywoła to odwrotny skutek do zamierzonego. W rozmowie zawsze bądź uprzejma.

Nie zapominaj o obietnicach. Czasami kierownik mówi „teraz nie mam możliwości podnieść Ci pensji, ale przyjdź do mnie w tej sprawie w marcu”. Wykorzystaj tę okazję i w stosownym momencie przypomnij się szefowi, nawiązując do Waszej ostatniej rozmowy na ten temat.

Przećwicz rozmowę z przyjacielem. Aby mniej się stresować, wraz z kimś bliskim, zaimprowizujcie hipotetyczną rozmowę z przełożonym. Niech wcieli się w Twojego pracodawcę i sugestywnie zagra swoją rolę. Dzięki temu również będziesz bardziej przygotowana na niespodziewane odpowiedzi oraz pytania szefa.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ