Olsztyn aktywnie czyli jak zachecic ludzi do sportu

aktywnie2-141429Projekt „Olsztyn. Aktywnie!” działa w Olsztynie i okolicach od 2010 r. i od tamtego czasu przyciąga coraz więcej chętnych. Głównym celem akcji jest popularyzacja aktywnego spędzania czasu oraz poznawanie okolicy (spacery z przewodnikiem). Pobocznym celem akcji jest natomiast zachęcanie ludzi to turystyki aktywnej jako sposobu na spędzanie wolnego czasu. Oznacza to, że organizatorzy pragną zachęcić do wspólnego wysiłku nie tylko mieszkańców Olsztyna i okolic, ale także turystów przyjeżdżających tu na wakacje.

W 2010 r. projekt ten oferował dla chętnych uczestnictwo w siedmiu dyscyplinach sportu kajaki, rajdy rowerowe – trasy krótkie, rajdy rowerowe – trasy długie, nordic walking, marszobiegi, spacery z przewodnikiem, downhill. Atrakcje te zgromadziły przez czas trwania akcji ponad trzy tysiące chętnych. Dlatego też w następnej edycji rozszerzono ofertę aż do 13 dyscyplin. Pojawiły się dodatkowo joga, pilates, tai chi, smocze łodzie czy bardzo atrakcyjne „spacery podwodne”. Tego roku we wszystkich spotkania wraz z imprezami towarzyszącymi wzięło udział prawie 10 tys. osób! To trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Rok 1012 przynosi kolejne 8 dyscyplin takich jak kolarstwo górskie, pływanie, żeglarstwo, strzelectwo, jazda konna, boks, paintball oraz spinning, a liczba uczestników wzrasta o kolejne 5 tysięcy. aktywnie3-141431

23 marca tego roku ruszyła kolejna edycja projektu „Olsztyn. Aktywnie!” W tym roku oprócz znanych atrakcji pojawiły się kolejne takie jak pływanie dla niemowlaków, wspinaczka skałkowa, zumba, fitness, indoor cycling, maraton siłowy trening funkcjonalny oraz wstęp do parków rozrywki. To 25 bardzo zróżnicowanych dyscyplin, z których każdy może wybrać coś dla siebie.

Dodatkowo organizowane są imprezy towarzyszące. Są to takie atrakcje jak Inauguracja „Olsztyn. Aktywnie!” i 10 Skorpenowy Spływ Łyną, który odbył się 23 marca. W imprezie udział wzięli członkowie Akademickiego Klubu Płetwonurków „Skorpena”, którzy zorganizowali spływ Łyną wraz z kajakarzami.

„Olsztyn. Aktywnie!” nad Długim to natomiast sierpniowy cykl codziennych spotkań nad Jeziorem Długim, podczas których zaprasza się na spacery lub bieganie po ponad pięciokilometrowych ścieżkach wokół jeziora, lub do innej aktywności na otaczających je terenach zielonych.

img-3482-753018Rowerowy Maraton odbędzie się natomiast w dniach 29 – 30 czerwca na ścieżkach rowerowych w olsztyńskich okolicach. Jest to cykl amatorskich maratonów rowerowych o charakterze sportowo – rekreacyjnym.

Bieg „Copernicus Run” odbędzie się już po raz piąty, 26 maja w ramach akcji Polska Biega, w tym roku zmieni jednak swoją formę. Tradycyjnie pozostanie ”Bieg Rodzinny i przebierańców”, który odbędzie się na Starym Mieście, nowością będzie jednak Bieg Główny na dystansie 10 km przebiegający ulicami miasta oraz ścieżką rekreacyjną wkoło Jeziora Długiego z metą na Starym Mieście.

Puchar Polski Jachtów Kabinowych organizowany jest przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie oraz firmę Skysail. Regaty odbędą się w dniach 21 – 22 lipca na Jeziorze Krzywym, w klasach T1, T2,T3, DZ oraz Omega.

II Półmaraton Jakubowy odbędzie się 15 września. Jest to już druga impreza tego typu. W ubiegłym roku zorganizowano półmaraton w odpowiedzi na głosy, że skoro sztandarową imprezą jest maraton to czas najwyższy również na krótsze dystanse.

Ciekawą alternatywą do wcześniej omawianych aktywności będą spotkania w podolsztyńskich lasach na grzybobranie. Spotkania w ramach tego odbędą się czterokrotnie 13 lipca, 10 sierpnia, 14 września i 5 października. Wyznaczony czas na grzybobranie to dwie godziny. Po upływie wyznaczonego czasu planowany jest wspólny powrót na plac rekreacyjny gdzie przy ognisku podsumowana będzie wyprawa do lasu. W trakcie części rekreacyjnej przewidziane są liczne konkursy dla dzieci i dorosłych poruszające tematykę związaną z leśnictwem.

Warto też zwrócić uwagę na cykl wykładów żywieniowych. Odbędą się cztery spotkania w marcu, kwietniu, sierpniu i wrześniu. Myśl przewodnia wykładów to „Człowiek jest tym co je i tym co robi”. Spotkania kierowane do ludzi chcących prowadzić aktywny i zdrowy tryb życia. Celem jest zapoznanie słuchaczy z podstawowymi zagadnieniami żywieniowymi oraz przedstawienie w prosty i przyjazny sposób na co zwracać uwagę podczas kupowania, przygotowywania i przechowywania żywności.

Ideą programu „Olsztyn. Aktywnie!” jest bezpłatny dostęp do ciekawej formy spędzania czasu. Tylko niektóre aktywności są odpłatne, związane jest to np. z koniecznością wynajęcia autokaru na wyjazd w dalsze części rejonu. Na część zajęć należy też wcześniej się zapisać, ponieważ mają ograniczoną liczbę miejsc. Jednak warto dołączyć się do akcji, kiedy nie ma się pomysłu na wolny czas.

Maria Kubiak, fot. aktywnie.olsztyn.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ