Jacek Cygan napisał piosenkę dla Zbigniewa Wodeckiego tuż przed operacją muzyka

Nie żyje Zbigniew Wodecki. Gdzie zostanie pochowany artysta?

Nie żyje Zbigniew Wodecki. Artysta zmarł 22 maja. Informacja o śmierci 67-letniego muzyka pojawiła się na jego stronie internetowej. Jego największe przeboje to m.in. „Chałupy Welcome to”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Zacznij od Bacha” oraz „Izolda”. Zasłynął również piosenką z bajki „Pszczółka Maja”. Nie tylko śpiewał, ale również grał na trąbce, skrzypcach i fortepianie. Przez kilka lat zasiadał w fotelu jurora programu „Taniec z gwiazdami”. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego show-biznesu ze względu na bujną fryzurę oraz okulary.

Nie żyje Zbigniew Wodecki. Gdzie zostanie pochowany artysta?

Nie żyje Zbigniew Wodecki. 5 maja artysta przeszedł operację bypass-ów. Muzyk przez kilka dni czuł się dobrze, jednak 8 maja doznał rozległego udaru mózgu, którego skutki okazały się nieodwracalne. Muzyk zmarł 22 maja w jednym z warszawskich szpitali. W ostatnich chwilach życia towarzyszyła mu najbliższa rodzina. Wokalista zostanie pochowany w Krakowie.

 „W piątek 5 maja Zbigniew Wodecki przeszedł w Warszawie operację bypass-ów. Jeszcze w niedzielę czuł się dobrze i rozmawiał z bliskimi. Niespodziewanie 8 maja nad ranem doznał rozległego udaru mózgu. Mimo niezwykłej woli życia i starań lekarzy udar dokonał nieodwracalnych obrażeń. Odszedł od nas w dniu 22. maja w jednym z warszawskich szpitali. Żona i dzieci byli przy nim. Zostanie pochowany w ukochanym Krakowie” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej muzyka.

Życiorys artysty

Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja w 1950 roku. Jako miejsce urodzenia niektóre źródła podają Kraków, a inne Łaziska w gminie Godów. Jego rodzice zawodowo zajmowali się muzyką. Tata był trębaczem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, a mama sopranem koloraturowym. Sam Wodecki zaczął grać na skrzypcach w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie.

W młodości związany był z kabaretem Piwnica pod Baranami, zespołem Anawa, Czarne Perły oraz z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. Występował m.in. z Ewą Demarczyk i Markiem Grechutą.

 W 1972 roku po raz pierwszy wystąpił na festiwalu w Opolu. Został nagrodzony za debiutancką piosenkę „Znajdziesz mnie znowu”.

Pierwsza płyta artysty o tytule „Zbigniew Wodecki” ukazała się cztery lata później.

W latach 70-tych występował z Zenonem Laskowikiem. Gościł również na wielu festiwalach muzycznych.

Jego największe hity to: Chałupy Welcome to”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Zacznij od Bacha”, a także „Izolda”. Zachwycił również piosenką „Pszczółka Maja”.

W 2015 roku wraz z zespołem Mitch&Mitch wydał album „1976: A Space Odessey”. W 2016 roku dostał za niego Fryderyka, a singiel „Rzuć wszystko, co złe” uznano za  najlepszy utwór roku.

W stacji TVN prowadził programy: „Droga do Gwiazd” oraz „Twoja Droga do Gwiazd”. Przez kilka lat był jednym z jurorów show „Taniec z gwiazdami”.

-Wie pan, ja się na telewizję nie obrażam. W „Tańcu…”, na którym, przyznaję, nie za bardzo się znam, muszę być dowcipny i sympatyczny, pamiętając jednak, by nie tylko chwalić, ale i czasem coś wytknąć. Byleby za bardzo nie dowalić, bo często oceniam kolegów, więc nie wypada. Dlatego oceniam na podstawie ogólnego wrażenia estetycznego, szczegóły zostawiając fachowcom ” – mówił kilka lat temu Zbigniew Wodecki w rozmowie z Onetem.

Będzie nam go brakowało…

 

Bliskim Zbigniewa Wodeckiego składamy szczere wyrazy współczucia.

 

————————————————————————————————

Źródło zdjęć: Źródło zdjęć: www.instagram.com/alicjabc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ