pùrcle kaszubskie

Na tłusty czwartek pùrcle kaszubskie

Wśród produktów tradycyjnych wpisanych na listę Unii Europejskiej znajdują się pączki kaszubskie. Zajadano się nimi m.in. w tłusty czwartek.

Pùrcle kaszubskie zwane potocznie pączkami były specjalnym obrzędowym przysmakiem, który smażono głównie w czasie zapustów. O zwyczaju pieczenia pączków i placków z żytniej mąki pisze w swym kaszubskim słowniku ks. B. Szychta (1967–1976): „pùrcel-młodzowi kùszk piekli w òléju, pòl. pączek, np. W zôpùstê mëma napiekla calą miskã pùrclów”.

Pączki były poczęstunkiem podczas uroczystych zabaw, takich jak sylwester, ale stały się również popularnym podarunkiem, który wręczano gospodarzom podczas wspólnych spotkań. Zgodnie z tradycją, smażone są do dziś przez kaszubskie gospodynie, z których każda posiada własne tajemnice ich wypieku. Pączki przyrządzane są z mąki, drożdży, jaj, cukru, mleka, masła, spirytusu i powideł, a następnie smażone są na rozgrzanym tłuszczu.

Pùrcle stanowiły wielki przysmak, szczególnie dla dzieci, które towarzyszyły matkom podczas wypieku i były gotowe zajadać się ciepłymi jeszcze pączkami. Matki, by uchronić dzieci przed bólem brzucha, obiecywały im, że posmakują tych pyszności, „gdy pies zaszczeka”, a dzieci wybiegały przed domostwo, by prowokować zwierzę do ujadania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

161 More posts in Diety category
Recommended for you
Barbara Kurdej-Szatan zdradza swój sposób na doskonałą figurę
Barbara Kurdej-Szatan zdradza swój sposób na doskonałą figurę! To proste

Barbara Kurdej-Szatan jest obecnie jedną z najbardziej gorących gwiazd polskiego show-biznesu. Wiele osób zachwyca się...