ID-10072267

Moda na tatuaże zalała świat

ID-10072267Współcześnie dokonało się ujednolicenie ikonografii tatuażu. Zjawisko to przestało być tematem tabu i ujrzało światło dzienne. W ślad za modą zachodnią tatuaż stał się nieodłącznym elementem krajobrazu ulic oraz wyznacznikiem osobowości, tym sposobem przekazując skompresowaną informację o danej osobie. Tatuaże to przede wszystkim żywe dzieła sztuki. 

Nie oznacza to jednak, że tatuaż jest powszechnie akceptowany. Wielu ludzi tatuaż budzi niechęć i odrazę, przywołując skojarzenia historyczne: piętno grup przestępczych, okres martyrologii z drugiej wojny światowej oraz nieakceptowanych subkultur. Jednakże, posiadanie tatuażu nie musi od razu być odgórnym przypisem desygnatu ludzkiego do stanu, funkcji czy kasty.

Do popularności tatuażu przyczyniają się środki masowego przekazu. Tatuaże są nie tylko domeną marynarzy, pijaków, gangsterów, lecz także artystów na skalę światową. Gwiazdy ekranu kochają tatuaże. Publicznie eksponują swoje krajobrazy wewnętrzne. Do takich osobistości zalicza się m.in. Eminema, Dolly Parton czy Davida Beckhama. W szczególności dzieci i młodzież wzorują się na swoich idolach z dzieciństwa i próbują naśladować ich styl bycia. Dlatego też w okresie wakacyjnym naklejają lub malują henną wybrane przez siebie rysunki na ciele. Malowidła te zmywają się po kilku dniach i są swoistym przejawem nurtu body – painting (tzw. malowanie ciała).

Dlaczego ludzie kochają tatuaże? Przez estetyczny wzór, podkreślenie własnej osobowości, ciekawość, chęć zaimponowania innym, wzbudzenie zainteresowań erotycznych oraz chęć bycia po prostu modnym. Jednak moda, jak wszystko, przemija. Wtedy tatuaże tracą na swojej wartości i przestają podobać się swoim właścicielom, dlatego nie ma sensu robić tatuażu wyłącznie po to, by mieć coś oryginalnego na ciele i być ,,trendy”. Tatuaż to towarzysz na całe życie, dlatego warto dziesięć razy się zastanowić, zanim się na niego zdecydujemy. Ma on sens w sytuacjach, kiedy mamy na myśli obraz czy znak, który z czymś się dla nas kojarzy, na przykład jest upamiętnieniem śmierci bliskiej osoby.ID-10072628

Jeśli decydujemy się na tatuaż, to wypada wziąć po uwagę kilka ważnych aspektów:

– po pierwsze: zastanowić się, nad wizją tatuażu, co ma on symbolizować,

– po drugie wybrać taką część ciała, która nie będzie widoczna po włożeniu części garderoby, ponieważ dla jednych tatuaż na szyi może być czymś efektownym, a wśród innych będzie budzić odrazę,’

– po trzecie: nie żałuj pieniędzy na dobry salon, ważne jest by był czysty a narzędzia były sterylizowane.

Jedynie miłośnicy tatuażu decydują się na jego wykonanie, traktując go jako rodzaj swoistej dekoracji, która posiada głębszą tajemnicę i sens w odróżnieniu od wątpliwej urody rysunków naskórnych poprzedzonych nieprzemyślanymi decyzjami. Tatuaże zapewniają przynależność do klanu tatuowanych tzn. „do tych , którym już nigdy nie będzie dane wrócić do własnego, pierwotnego obrazu ciała”. Takie osoby czują się dumne z tego, że mogą nosić żywe arcydzieła na swoim ciele. Tak więc dla nich, tatuaż to prawdziwa sztuka.

Anna Tłustochowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ