Książę William mówił po polsku

Książę William mówił po polsku! Tego trzeba posłuchać!

Kulminacyjnym punktem pierwszego dnia wizyty książęcej pary w Polsce było przemówienie księcia Williama w Łazienkach Królewskich. Książę zaskoczył słuchaczy, gdyż powiedział parę słów po polsku! Polski język to trudny język? Posłuchajcie, jak mu poszło!

Książę William mówił po polsku! Tego trzeba posłuchać!

Ważnym elementem pierwszego dnia odwiedzin brytyjskiej rodziny królewskiej było przemówienie księcia Williama w Łazienkach Królewskich. Wszyscy czekali na ten moment. Książę zaskoczył zaskoczył słuchaczy, gdyż przywitał się z nimi w języku polskim. Wnuczek królowej Elżbiety II dostał oklaski od polskiej widowni. Nic dziwnego! Posłuchajcie, jak sobie poradził!

https://www.instagram.com/p/BWqRSrJFRbf/?taken-by=dawid_wolinski

„Panie i panowie, dobry wieczór” – powiedział książę William po polsku, co spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem polskich słuchaczy.

Podwójny powód do świętowania

Później książę William mówił już w języku angielskim. Przypomniał o dobrych stosunkach łączących oba kraja, a także nawiązał do dzieła Szekspira, które najpierw wystawiano w Londynie, a potem w Polsce.

„Dzisiaj mamy podwójny powód, aby świętować. Świętujemy dzień urodzin mojej babki, królowej oraz wspólne więzi łączące nasze dwa wspaniałe kraje. Powiązania między Wielką Brytanią a Polską liczą sobie setki lat i wywodzą się z bogatej historii wymiany kulturalnej oraz bliskich więzi handlowych.

„Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który będziemy jutro zwiedzać z księżną Kate, jest przypomnieniem, że powiązania kulturalne od dawna leżą u podstaw naszej bliskich stosunków. Dzieła Szekspira wystawiano w Polsce po polsku, bardzo szybko po tym, jak pierwszy raz pokazywano je w Londynie, mniej więcej w tym samym czasie handlarze zbożem z Polski wozili swoje towary do Wielkiej Brytanii, przecierając szlaki dla wielu artystów i rzemieślników. W tej chwili ten szlak działa w dwie strony- powiedział książę William” – stwierdził książę William.

Polscy bohaterzy

Dalej książę William chwalił Polaków za niesamowitą odwagę, wytrwałość w obliczu rozbiorów, a także II wojny światowej. Książę nadmienił, że wraz z małżonką był bardzo poruszony wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego. Książęca para planuje również obóz koncentracyjny Stutthof.

„Podziwiamy Polskę jako wspaniały przykład odwagi, wytrwałości oraz odporności. Daliście radę przetrwać setki lat ataków na wasze ziemie, w tym również rozbiory, które miały wymazać was z mapy Europy. W bohaterskim powstaniu w getcie żydowskim w 1943 roku i Powstaniu Warszawskim w roku 1944. Kathrine i ja byliśmy bardzo poruszeni zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego dzisiaj po południu wraz z panem prezydentem i panią Dudą. Tak samo jak wiem, że będziemy tak samo poruszeni, gdy odwiedzimy obóz koncentracyjny Stutthof, który przypomni nam o cierpieniu narodu polskiego i okrucieństwach Holocaustu” – mówił książę William.

Wnuk królowej Elżbiety II przypomniał również o walce Polaków z komunizmem, a także o popularności języka polskiego w Wielkiej Brytanii.

„Po 1989 r. Polska zrzuciła z siebie kajdany autorytaryzmu. Było to niesamowitym osiągnięciem, świadectwem charakteru i odwagi. Jest co świętować, jesteśmy partnerami w NATO, po raz pierwszy od II wojny światowej stacjonują na polskiej ziemi. Język polski jest drugim najbardziej popularnym językiem w Wielkiej Brytanii. Takie więzi dyplomatyczne, wojskowe, kulturalne bardzo dużo obiecują i dają możliwości na przyszłość. Jesteśmy zaszczyceni będąc tutaj i mamy nadzieję, że będziemy tu wracać” – mówił książę William.

List od Elżbiety II

Książę William odczytał również wiadomość od babci – królowej Elżbiety II.

W roku 1996 byliśmy w Polsce i mamy same dobre wspomnienia i wtedy byliśmy świadkami ciepłej gościny zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie. Cieszę się, że para książęca będzie mogła doświadczyć tego samego – zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku. W roku 1996 mówiłam o niezwykłej głębi stosunków polsko-brytyjskich, które sięgają tysiąc lat wstecz. Dlatego też z wielką przyjemnością mogę powiedzieć, że przyjaźń miedzy naszymi dwoma narodami, między naszymi dwoma krajami od tamtego czasu coraz bardziej się wzmacnia. Nie mam wątpliwości, że w najbliższych czasach będzie się ona rozwijała” – napisała królowa Elżbieta II.

Na koniec przemówienia książę życzył wszystkim w języku polskim dobrego wieczoru. 🙂

————————————————————————————————————–

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ