jezioro3 - sporteuro

Kraina polskich jezior

jezioro3 - sporteuroOkoło 4000 jezior, wspaniałe dzikie parki, szlaki kajakowe, przecudny krajobraz, różnorodna fauna i flora, niespotykany wygląd mazurskich wiosek i przede wszystkim specyficzna atmosfera i nastrój to elementy jakimi charakteryzują się Mazury.


Ilość atrakcji turystycznych na Mazurach jest przeogromna. Naprawdę warte uwagi są takei miejsca jak: Wyspy Gilma, Kormoranów, Piramidowa, Upałty, Mazurski Park Krajobrazowy, Puszcza Borecka i Piska, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Pole Bitwy na Grunwaldzie, W Gierłożu kwatera Hitlera „Wilczy Szaniec” oraz Park Zabytków Warmii i Mazur, w Kiepojcie zabytkowe mosty, śluzy Guzianka, Karwik i Przerwanki, w Bezławkach i Giżycku zamek krzyżacki, w Gietrzwałdzie Sanktuarium Maryjne, w Rapie Piramida Farenheidów, Suwalski Park Krajobrazowy z obszarami chronionymi, Jezioro Hańcza, Stańczyki z dwoma olbrzymimi wiaduktami i wiele, wiele innych atrakcji i zabytków.

Ja wiadomo największą atrakcją turystyczną Warmii i Mazur są pola Grunwaldu, na których, rokrocznie od 1410 roku wojska polsko – litewskie pokonują Krzyżaków.jezioro1 - sporteuro

Każdego roku około 15 lipca obchodzone są Dni Grunwaldu, organizowane przez Gminę Grunwald, Związek Harcerstwa Polskiego – „Wspólnotę Drużyn Grunwaldzkich”, wojsko i bractwa rycerskie. Oprócz uroczystości patriotycznych przy pomniku, wielką atrakcją jest inscenizacja bitwy grunwaldzkiej w wykonaniu licznych bractw rycerskich z Polski i zagranicy.

Nasze zielone warmińsko – mazurskiego ozdabiają czerwonocegłe gotyckie zamki. Zamek w Barcianach przetrwał wojny i PGR. Zamek w Ełku miał mniej szczęścia i do dziś zostały tylko ruiny. Na zamkach w Giżycku i Rynie są obecnie luksusowe hotele, a w Kętrzynie – Muzeum Regionalne. Na zamku w Działdowie znaleziono 300 000 starożytnych pamiątek. Zamek w Lidzbarku Warmiński, rezydencja biskupia budowana na wzór zamków krzyżackich, pyszni się malowidłami ściennymi. Na zamku w Olsztynie mieści się Muzeum Warmii i Mazur, a zamek w Niedzicy jest nazywany bramą na Warmię. Zamek w Reszlu szczyci się wieżą bramną i drugą wieżą, potężną i cylindryczną. 21 sierpnia 1811 w Reszlu miał miejsce ostatni w Europie przypadek spalenia czarownicy na stosie. Ofiarą była Barbara Zdunk. Oskarżano ją jednak nie tylko o czary, ale przede wszystkim o podpalenie, bowiem w 1807 na zamku miał miejsce pożar, którego przyczyny pozostają niejasne. Proces trwał 3 lata. Sprawa winy budziła kontrowersje, jednak sąd w Królewcu zatwierdził wyrok. Przed spaleniem skazaną uduszono.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ