Czy kąpiele słoneczne są dobre dla zdrowia?

plaza1 - sporteuroZażywanie kąpieli słonecznych kojarzy nam się głównie z opalaniem, ale czy jest to możliwe, że działa również korzystnie na nasze zdrowie? Naukowcy potwierdzają – słońce to nasz sprzymierzeniec i najprostszy sposób na leczenie wielu chorób cywilizacyjnych.

Kąpiele słoneczne czy precyzyjnie nazywając – heloterapia od lat budzą kontrowersje. Co roku wzrasta odsetek osób chorujących na raka skóry, mających ciężkie oparzenia słoneczne lub uzależnionych od słońca, chorujących na tanoreksję. Jednak naukowcy z wydziału dermatologii na Uniwersytecie medycznym w Edynburgu wykazali, że wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych sprawia, że w naczyniach krwionośnych uwalniany jest tlenek azotu, który pomaga m.in. obniżyć ciśnienie krwi.

Według badań starszego wykładowcy na wydziale dermatologii w Edynburgu dr. Richarda Weller’a korzyści dla zdrowia, jakie niesie rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych, są większe niż ryzyko zachorowania na raka skóry czy inne choroby odsłoneczne. Badania potwierdzają jedynie tezę znaną od lat. Od dawna wykazywano bowiem, że kąpiele słoneczne pozytywnie wpływają na syntezę niektórych witamin (głównie D i A), niezbędnych do odkładania się wapnia w naszych kościach. Poprawiają również przyswajanie fosforu, wspierając gospodarkę mineralno-wodną organizmu. Kąpiele słoneczne pobudzają również wydzielanie hormonów przez tarczycę, nadnercza i jajniki. plaza - sporteuro

Oprócz ogólnych korzyści dla organizmu wskazuje się również na pozytywne oddziaływanie słońca na naszą aktywność fizyczną. Pod jego wpływem wydziela się serotonina tzw. hormon szczęścia, który sprzyja leczeniu depresji. Lekarze zauważają, że odsetek chorych na tę chorobę zwiększa się właśnie wtedy, kiedy jest go najmniej, czyli w okresach jesienno-zimowych. Wydzielające się pod wpływem słońca endorfiny poprawiają nasz nastrój i sprawiaj, że mamy więcej sił i chęci do życia.

plaza2 - sporteuroCzy należy zatem odrzucić demoniczny pogląd, że eksponowanie skóry na słońce prowadzi do wielu dolegliwości, a czasem jest przyczyną ciężkich chorób? Zdecydowanie nie! Jak wszystkiego – kąpieli słonecznych należy zażywać z umiarem. Zatem korzystajmy ze słońca rozsądnie, a będziemy zdrowsi i szczęśliwsi!

Emilia Ignaczuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ